رجایی؛ الگوی دولتمردان

دکتر علی دارابی

شهید محمدعلی رجایی، مجاهد نستوه و انقلابی در دوران مبارزه با رژیم ستمشاهی بود. با گروه‌های سیاسی مختلف ازجمله نهضت آزادی و منافقین (سازمان مجاهدین خلق) همکاری کرد؛ اما در اعتقادات اصیل و اسلامی خود ثابت‌قدم و استوار بود و در مراحل مختلف مبارزه و تکوین شخصیت خود، یکی پس از دیگری از سازمان‌ها و گروه‌های سیاسی فاصله گرفت. او فردی مستقل، فراجناحی و معتدل به‌معنای واقعی بود.
رجایی زندگی ساده، زاهدانه و عادی داشت. از دست‌فروشی تا معلمی را پشت‌سر گذاشت. حتی زمانی که بعد از انقلاب وزیر آموزش‌و‌پرورش کابینه مهندس بازرگان، نخست‌وزیر، نماینده مجلس شورای اسلامی و سپس رییس‌جمهوری شد، این سمت‌ها و مسوولیت‌ها در زندگی او تغییری نداد. او نماد ساده‌زیستی و مقابله با اشرافی‌گری و تجمل‌گرایی محسوب می‌شد و در عین دارایی، ساده‌زیستی را آگاهانه و نه نمایشی انتخاب کرده بود.
رجایی 28 روز بیشتر در مستند ریاست‌جمهوری نبود (11مرداد تا ۸شهریور1360). بیش از ۱۳میلیون نفر از مردم ایران با رأی قاطع خود او را به ریاست‌جمهوری برگزیدند. کابینه او مملو از مدیران پاک‌دست، مبارز، انقلابی و ساده‌زیست بود. شجاعت، صراحت، صمیمیت و تعهد مثال‌زدنی را باید از ویژگی‌های کابینه رجایی برشمرد. او خود را خادم حقیقی مردم می‌دانست. وزیران و مدیران زیرمجموعه او با حفظ احترام، با صراحت دیدگاه‌های خود را درباره مسائل کشور مطرح می‌کردند؛ حتی اگر مخالف صریح نظر رجایی بود. سعه‌صدر و بردباری رجایی در استماع نظرها و دیدگاه‌های مختلف برای تضارب آراء و رسیدن به نظر و قول احسن برای اداره بهتر کشور درس و عبرت بزرگی برای مسوولان است. او خود را تافته جدا‌بافته و عقل کل نمی‌دانست.
رجایی خود را «مقلد امام، فرزند مجلس و برادر رییس‌جمهوری» می‌دانست. او نمونه‌ای از انسانی مؤمن، انقلابی، مکتبی و متشرع به‌معنای واقعی بود. دستان امام خمینی؟ره؟، رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی را از سر اعتقاد و عشق می‌بوسید و مقدم بر هر شأنی برای امام، او را «مرجع تقلید» خود
می‌دانست. رجایی چون نماینده مجلس شورای اسلامی هم بود، تعامل سازنده و توأم با احترام با مجلس داشت و در مقام نخست‌وزیری و ایفای وظایف قانونی، در‌عین‌حال بر این باور بود که با رییس‌جمهوری رابطه برادرانه دارد که این نوع نگاه در شرایط امروز کشور چقدر می‌تواند حلال مشکلات کشور باشد. او خود را عاشق مردم و خدمتگزار واقعی مردم می‌دانست. در میان مردم و همراه با آنان بود. از رنج و مشکلات آنان باخبر بود و به‌رغم جنگ تحمیلی و مشکلات ناشی از آن و شرایط سال‌های نخستین پس از پیروزی انقلاب و کمبودهای فراوان کشور، همه تلاش خود و همکارانش را در خدمت صادقانه برای مردم دانست. رجایی وقتی در نمازجمعه سخنرانی می‌کرد، در پاسخ به شعار نمازگزاران که حمایت از او را فریاد می‌زدند، گفت: «شما باید مرا هدایت و راهنمایی کنید». کمال رجایی، فرزند شهید بزرگوار، در مصاحبه‌ای چنین نقل کرده است: «پدرم وقتی می‌خواست یکی از وزیران را به وزارت انتخاب کند، دغدغه‌اش این بود که منزل ایشان در قلهک است و این با ساده‌زیستی مسوولان فاصله دارد».
رمزوراز ماندگاری نام و یاد رجایی در جامعه ایران چیست؟ آنچه موجب ماندگاری نام، یاد و سیره رجایی در ایران شده، صداقت، صراحت، پاکدستی، امانتداری و خادم واقعی مردم به‌معنای حقیقی آن بوده است. الان که در جامعه ما با کمال تأسف رانت‌خواری و آقازادگی بیداد می‌کند، آیا ردپای اشخاصی از خانواده رجایی دیده می‌شود؟ رجایی یک پسر و دو دختر داشت. آیا کسی می‌داند یگانه پسر وی مغازه‌ای معمولی در جنوب شهر تهران دارد؟ بازخوانی اندیشه، رفتار و سیره مدیریتی و شخصیتی شهید بزرگوار، محمدعلی رجایی، نیاز مبرم جامعه امروز است. چرا و چگونه مسیر دولت‌مردان ما از رجایی انحراف پیدا کرد و در بدنه دولت که باید به‌قول تئوریسین و نظریه‌پرداز بزرگ و بی‌بدیل انقلاب اسلامی، شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی، «شیفتگان خدمت باشیم نه تشنگان قدرت»، متأسفانه موارد متعدد و بی‌پایانی از فساد، رانت‌خواری، غارت بیت‌المال و فرار از کشور را شاهد باشیم؟
 هشتم شهریور شهادت رجایی و باهنر است و هفته دولت نام‌گذاری شده است. ضمن بیان خدمات دولتمردان، مهم‌تر بازخوانی سیره و رفتار مدیریتی شهیدان رجایی و باهنر است که به‌عنوان الگوی دولتمردان جمهوری اسلامی باید سرلوحه همگان قرار گیرد. رحمت و رضوان الهی بر شهیدان رجایی و باهنر و نفرت و لعن ابدی بر گروهک تروریستی و آدم‌کش منافقین، عامل شهادت رییس‌جمهوری و نخست‌وزیر که خسارات فراوانی برای کشور به‌بار آوردند.