شکستی برای آمریکا و انگلیس

عبد‌الباری عطوانسردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم

آزادی نفتکش حامل نفت ایران اول شکستی برای آمریکاست، بعد انگلیس. از این پس نفتکش‌های ایران آزادانه در تنگه‌ها تردد می‌کنند. 
چرا آزادی نفتکش ایران را اول شکستی برای آمریکا می‌دانیم بعد انگلیس؟ چگونه زیرکی و هوشیاری ایران معادله جدیدی در منطقه ایجاد کرد؟ آیا اسرائیل و متحدانش (سازشکاران عرب) الفبای این معادله را متوجه می‌شوند؟ رویارویی آتی چگونه خواهد بود؟
آزادی نفتکش ایرانی گریس1 که از چهارم ژوئیه گذشته (سیزدهم تیر) توسط مقامات جبل‌الطارق در توقیف بود برای سران ایران که این بحران را با قدرت و زیرکی خود مدیریت کردند، پیروزی بزرگی نبود بلکه شکستی برای آمریکا بود که درصدد کارشکنی در آزادی این نفتکش بوده و رسماً درخواست تمدید توقیف آن را داد اما درخواست آن‌ها با تحقیر و بی‌توجهی نزدیک‌ترین متحدش روبه‌رو شد.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا سه روز قبل در سفر به انگلیس با بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور دیدار کرد و فشارهای زیادی برای ممانعت از آزادی این کشتی انجام داد اما این تلاش‌ها به نتیجه نرسید زیرا دولت انگلیس تصمیم گرفت از این سیاست‌های احمقانه و بی‌پروای آمریکا ولو به شکلی جزئی فاصله گرفته و جانب منافع خود را در منطقه بگیرد و هرچه سریع‌تر نفتکش توقیف‌شده خود در بندر عباس ایران را آزاد کند و این کمال عقل و خردمندی است.
آن‌ها محاسبه اشتباه از واکنش ایران داشتند و گمان می‌کردند مقامات ایران نزد آن‌ها زانو زده و عذرخواهی و طلب‌ بخشش می‌کنند.
کاملاً روشن بود که از لحظه اولی که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر عالی انقلاب اسلامی ایران هشدار داد ادامه توقیف نفتکش انگلیسی با واکنشی مشابه، اگر بزرگ‌تر نباشد، روبه‌رو خواهد شد، پس از اتمام مهلت دوهفته‌ای ایران که در آن انگلیس هشدارها را نادیده گرفت، آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر ثابت کرد که حرف می‌زند و عمل می‌کند. سپاه پاسداران بلافاصله کشتی انگلیسی را از میان چهار ناو جنگی آمریکا مانند میش گرفت و از صحنه‌صحنه آن فیلمبرداری کرد و در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد تا همه دنیا ببینند این اتفاق یک چالش بی‌سابقه بود.
مقامات انگلیس دو بار خطا کردند؛ اول وقتی که دستورهای آمریکا را اجرا کرده و نفتکش ایرانی را توقیف کردند و دوم هنگامی که این اشتباه را اصلاح نکردند و تهدیدهای ایران را جدی نگرفتند؛ اما به اعتقاد ما این اشتباه را سریعاً اصلاح کردند، وقتی که به خواسته بولتون درباره تمدید توقیف نفتکش پاسخ رد دادند و استقلال چشمگیر خود را از دولت سردرگم آمریکا نشان دادند که عروسک خیمه‌شب‌بازی در دست لابی‌های اسرائیل 
شده است.
ما گفته‌ایم و مجدداً تأکید می‌کنیم که ایران روحیه شهادت‌طلبی دارد و از همین روست که یک پهپاد آمریکایی را با چند متر نقض حریم هوایی ایران سرنگون می‌کند، وعده‌های خود را درباره افزایش غنی‌سازی اورانیوم عملی می‌کند و نیروگاه‌های هسته‌ای اراک را مجدداً با پایان مهلت دوماهه‌ای که به اروپا برای کاستن از فشار تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران داد، راه‌اندازی می‌کند.برای ترامپ مشتبه شده بود که ایران هم مثل متحدان عرب خود در خلیج (فارس) رفتار خواهد کرد که تسلیم همه خواسته‌هایش می‌شوند، همه دیکته‌هایش را اجرا می‌کنند و خزانه خود را بی‌چون و چرا، روی باج‌خواهی‌های مالی آمریکا باز می‌کنند اما او در محاسبات خود
 اشتباه کرد.از امروز نفتکش‌های ایران تنگه‌های دنیا از جمله همین تنگه جبل‌الطارق را آزادانه گشت خواهند زد، زیرا هیچ کشوری از جمله آمریکا جرأت توقیف آن‌ها را ندارد  چون خواهند فهمید که پاسخ ایران آماده خواهد بود؛ مثل آنچه برای انگلیس و برزیل رخ داد. شاید باید یادآوری کرد که برزیل درصدد تعرض به کشتی‌های ایرانی بود، وقتی که خواست آمریکا برای سوخت ندادن به کشتی‌های ایرانی را اجرا کرد اما واکنش ایران در توقف همه واردات از برزیل اعم از گوشت و... برای آن گران تمام شد.آمریکا خود را در تلافی سرنگونی پهپاد خود ناتوان دید و اعتبار خود را هم از دست داد زیرا ادعا کرد یک پهپاد ایران را سرنگون کرده و ویدئوی آن را برای ثابت کردن این واقعیت منتشر می‌کند؛ اما یک ماه است ما منتظر این ویدئو هستیم و به نظرمی‌رسد این انتظار طولانی خواهد شد.انگلیس تسلیم تهدیدها شد و جدیت آن را درک کرد و نفتکش ایرانی را آزاد کرد و کار درست را انجام داد. ما مطمئن هستیم دولت ترامپ هم در نهایت تسلیم خواهد شد و به توافق هسته‌ای بازمی‌گردد و تحریم‌های اقتصادی ظالمانه را رفع خواهد کرد زیرا دیگر گزینه‌ها برای او و متحدانش و پایگاه‌هایش در منطقه و بلکه در همه دنیا پرهزینه است.این پیروزی ایران در قضیه نفتکش ایرانی گریس1، پیامی به اسرائیل و متحدان جدید آن از میان سازشکاران عرب است که امیدواریم مضمون آن و واژه به واژه آن را درک کنند. این پیروزی برای محور مقاومت و آغازگر گشایشی جدید برای امت است و نقطه پایانی بر عصر شکست‌ها و هژمونی آمریکا و اسرائیل است و آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد، بزرگ‌تر است.