شهروندان بسیاری خواستار برخورد جدی پلیس با هنجارشکنان هستند

«حجاب» جهانی خواهد شد

از زمانی که جوامع انسانی شکل گسترده و البته متمرکز به خود گرفتند، قوانینی هم برای جوامع تدوین و نیز افرادی هم برای نظارت بر اجرای قانون و جلوگیری از برهم زدن نظم جامعه به‌کار گرفته شدند. امروز چنین کارکردی در جوامع مختلف از سوی نیروهای پلیس انجام می‌شود؛ نیروهایی که با توجه به قوانین داخلی کشورها اصلی‌ترین ناظمان یک جامعه بوده و در برخی موارد قوانین به‌شدت سختگیرانه‌ای دارند به‌طوری‌که حتی برخورد جدی و خشن پلیس در برخی کشورها و شهرها تبدیل به یک ضرب‌المثل شده است.

حضور پلیس در کشور ما همیشه تداعی‌کننده آرامش و آسایش برای شهروندان بوده است. در شرایط مختلف بارها مشاهده یا تجربه کرده‌ایم که عبور یک خودروی سبزرنگ نیروی انتظامی یا مشاهده ماموران پلیس در بوستان‌ها، فضاهای شهری و حتی راه‌ها موجب شده تا شهروندان و هموطنان احساس آرامش کنند. این در حالی است که در ماه‌های اخیر هنجارشکنی از سوی برخی افراد که مخالف آرامش مردم هستند یا حتی در ذهن خود دچار درگیری‌های مختلف هستند، موجب شده است تا به خود اجازه دهند که حتی با پلیس درگیر شوند. این اتفاقات البته بازخورد جالبی هم داشته است چراکه بسیاری از شهروندان اعتقاد دارند پلیس در برخورد با افرادی که هنجارشکنی می‌کنند جدیت بیشتری از خود نشان دهد.

سارقان وقیح
در روزهای اخیر فیلمی از ضرب و شتم یک مأمور پلیس توسط یک فرد هنجارشکن در فضای مجازی منتشر شده است. رییس پلیس پایتخت دیروز در واکنش به فیلم این درگیری واکنش نشان داد. سردار حسین رحیمی گفت: فیلم منتشرشده مربوط به درگیری یک فرد مساله‌دار است که اقدام به هنجارشکنی و متلک‌پرانی به یک خانم در محدوده چهارراه ولی‌عصر تهران می‌کند و مأمور مذکور به آن فرد تذکر می‌دهد اما فرد متخلف با مأمور درگیر می‌شود. رئیس پلیس پایتخت با بیان این مطلب که این فرد متعرض موتورش را هم در پیاده‌رو پارک کرده بود، گفت: اصلی‌ترین مطلب برای تذکر پلیس به این فرد رفتار ناهنجار و متلک‌پرانی بود که البته باید گفت فیلم به صورت منقطع‌شده در فضای مجازی منتشر شد. به گفته سردار رحیمی بعد از تعرض و درگیری آن فرد با مأمور پلیس، بلافاصله وی دستگیر شده و از شنبه شب تا یکشنبه صبح در اختیار پلیس بود تا اینکه به دادسرا معرفی و در نهایت به اتهام اخلال در نظم و امنیت عمومی با قرار ۴۰۰ میلیون تومانی روانه زندان شد. سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی پایتخت در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به یکی از خبرگزاری‌ها آمار جالبی درباره تیراندازی‌های نیروهای پلیس داده است. به گفته وی، اگرچه تیراندازی‌های پلیس در عملیات‌ها یک درصد افزایش یافته است اما در مقابل تیراندازی‌های خطا و اشتباه که منجر به مصدومیت افراد می‌شود به شدت کاهش یافته است. سردار رحیمی تاکید کرده است که در برخی مواقع پلیس مجبور به تیراندازی می‌شود چرا که برخی سارقان بسیار وقیح شده‌اند.

رسیدگی به گلایه‌ها
یکی از رفتارهای هنجارشکنانه که البته مخالف با احکام دین و شرع است، اقدام برخی شهروندان در ترویج بی‌حجابی است؛ اقدامی که البته بازخوردهای شهروندان مؤمن را هم به دنبال داشته است. در حال حاضر برخی تحت تأثیر فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای ضددین تلاش می‌کنند تا بی‌حجابی را ترویج کنند. این در حالی است که نگاهی به سابقه و تمدن مردم ایران‌زمین، نشان می‌دهد ایرانیان در قرون قبل از روی آوردن به اسلام نیز دارای پوشش مناسب بودند. در شرایط فعلی نیروهای پلیس و حتی شهروندان و مردم عادی نیز در برابر رفتارهای قانون‌شکنانه افرادی که اقدام به ترویج بی‌حجابی می‌کنند، ایستاده‌اند. از همین‌رو اقداماتی نیز انجام شده است. نمونه این کارها نصب تابلوهای امر به معروف در زمینه حجاب در ایستگاه‌های مترو است. همچنین پلیس هم پیام‌های ارشادی به مالکان خودروهایی که سرنشینان ماشین حجاب را رعایت نکرده‌اند، می‌فرستد. سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در خصوص شکایات و انتقاداتی که شهروندان نسبت به طرح ناظر دارند، گفت: اگر افرادی هستند که نسبت به پیامکی که برایشان ارسال می‌شود، اعتراض دارند فقط کافی است با واحد بازرسی یا 197 تماس بگیرند و این سامانه که تحت نظر فرماندهی تهران بزرگ است حتماً به اعتراضات رسیدگی می‌کند. وی ادامه داد: رضایتمندی، حل مشکل و رسیدگی به امور مردم اولویت پلیس پایتخت است.
اگرچه برخی درباره این طرح گلایه‌هایی را مطرح کرده‌اند اما پلیس هم در زمینه ارسال پیامک‌های تخلف در زمینه رعایت نکردن حجاب استنادات قابل قبولی دارد. این در حالی است که شهروندان بسیاری هم در محیط‌های عمومی در برخورد با افرادی که اقدام بی‌حجابی عمدی می‌کنند بی‌تفاوت نبوده و تلاش می‌کنند تا با گفتار مناسب اقدام به امر به معروف کنند اما نکته اینجاست که به نظر می‌رسد جریانی برنامه‌ریزی‌شده در پشت این تفکر وجود دارد و تلاش می‌کند تا رفتارهای هیجانی و حتی خشونت‌آمیز را در جامعه ترویج کرده و به نوعی مردم و حتی نیروهای پلیس را در برابر هم 
قرار دهد.

فطرتی که پاک است
رعایت حجاب خواست و انتظار بخش عظیمی از جامعه ایرانی است که سال‌ها به ایمان و عفت شهره بوده‌اند؛ حتی افرادی هم که حجاب کامل ندارند در مقابل رفتارهای عده‌ای اندک که اقدام به بی‌حجابی علنی کرده و رفتارهای غیرمتعارف با جامعه از خود بروز داده‌اند واکنش نشان می‌هند. البته بسیاری از کارشناسان و مسوولان فرهنگی نیز اعتقاد دارند که حجاب گفتمان آینده جهان خواهد بود. مصادیق این ادعا را می‌توان در اقدامات صورت‌گرفته در کشورهای مختلف دید. در حال حاضر طرح ممنوعیت دست دادن زن و مرد در انگلستان مطرح شده است. تشکیل بیمارستان‌های مخصوص زنان یا جداکردن واگن‌های زنان و مردان در واگن‌های متروی شهرهای بزرگ از نمونه این موارد هستند. خانم مینو اصلانی، رییس بسیج زنان هم در این‌باره گفته است: برخلاف تلاش‌های دشمنان اسلام، حجاب و عفاف گفتمان آینده جهان خواهد بود. به گفته وی، پوشش و زندگی عفیفانه از فطرت انسان نشأت می‌گیرد و انقلاب اسلامی ایران توانست به ظهور و بروز این امر فطری کمک کند. وی با اشاره به اینکه برخی دشمنان اسلام در تلاشند تا این پیام فطرت بشری که ارمغان جمهوری اسلامی برای جهان است، به گوش جهانیان نرسد، ابراز کرد: با وجود تلاش‌های مذبوحانه این افراد، این گفتمان هر روز در حال بسط پیدا کردن در جهان است.