تغییر مسیر نفتکش انگلیسی از ترس اقدام تلافی‌جویانه ایران

سرلشکر باقری: توقیف نفتکش ایرانی بی پاسخ نمی ماند

بلومبرگ نوشت، پس از اینکه یک فرمانده سابق سپاه ایران اظهار کرد دولت ایران باید یک نفتکش انگلیس را در پی توقیف نفتکش ایران توسط نیروی دریایی انگلستان به گروگان بگیرد، یک نفتکش متعلق به شرکت نفت بریتیش پترولیوم در خلیج فارس از اقدام تلافی‌جویانه ایران ترسیده و به‌دنبال پناهگاه است. این نفتکش با نام بریتیش هریتج، ظرفیت حمل حدود یک میلیون بشکه نفت خام را دارد. مقصد این نفتکش پایانه‌های نفتی بصره در عراق بود ولی در اواخر هفته مسیر خود را کاملاً برعکس کرد. این کشتی حالا نزدیک به ساحل عربستان‌سعودی بدون هدف شناور است چون طبق گزارشات، بریتیش پترولیوم نگران است هدف اقدام تلافی‌جویانه ایران به خاطر توقیف نفتکش گریس1 در روز پنجشنبه قرار بگیرد.
گریس1 هنگام انتقال نفت خام ایران توسط نیروی دریایی انگلیس توقیف شد. بریتیش هریتج که با پرچم انگلستان حرکت می‌کند، توسط شرکت رویال داچ شل مسوول انتقال نفت خام از بصره به شمال غرب اروپا بود ولی محموله خود را بارگیری نکرد و سفارش را لغو کرد؛ البته این کشتی نمی‌تواند از تنگه هرمز رد شود. تنگه هرمز یک گلوگاه حیاتی است که حدود یک‌سوم نفت دریایی جهان با نزدیک‌شدن به ساحل ایران از آن عبور می‌کند. هنوز مشخص نیست این نفتکش چقدر سرگردان خواهد ماند، در حالی که مالکان بریتیش هریتج اعتقاد دارند این کشتی تحت حفاظت عربستان امنیت دارد ولی تعجبی نیست اگر این کشتی هم مانند سایر نفتکش‌ها در چند ماه گذشته، مورد حمله قرار گیرد.
روز گذشته رییس ستادکل نیروهای مسلح گفت که توقیف نفتکش ایران بدون پاسخ نخواهد ماند و در صورت مقتضی، در زمان و مکانی مناسب، پاسخ این اقدام ذلت‌بار مدنظر قرار خواهد گرفت. 
سرلشکر باقری توقیف یک فروند نفتکش حامل نفت ایران از سوی انگلیس به‌اتهامات واهی در آب‌های بین‌المللی را اقدامی تلافی‌جویانه و در پاسخ به اقدام مستقیم، شفاف و شجاعانه نیروهای مسلح ایران علیه پهپاد متجاوز دشمن دانست و تأکید کرد: این اقدام بدون پاسخ نخواهد ماند و در صورت مقتضی، در زمان و مکانی مناسب، پاسخ این اقدام ذلت‌بار مد نظر قرار خواهد گرفت. وی در ادامه با اشاره به تأکید فرمانده معظم کل قوا مبنی بر پاسخگویی قاطع به تهدیدات گفت: نیروهای مسلح کشور گوش به فرمان ولایت، 
پای کار و دست به ماشه، آماده پاسخ به‌موقع به هرگونه اقدام خصمانه دشمن هستند.