کشورهای اروپایی به افزایش غلظت غنی‌سازی اورانیوم در ایران واکنش نشان دادند

هیاهو به جای اقدام

روز 16تیرماه همزمان با پایان مهلت 60روزه ایران به اروپا برای عمل به تعهدات برجامی‌اش، جمهوری اسلامی بنا بر اعلام و هشدار قبلی، دومین گام را برداشت.


غنی‌سازی بیش از 3.67 
روز یکشنبه، 16 تیرماه، نشست خبری علی ربیعی، سخنگوی دولت با حضور عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی برای اعلام رسمی آغاز غنی‌سازی اورانیوم به میزان 
بیش از 3.67 درصد برگزار شد. در این جلسه عراقچی با اشاره به چرایی این اقدام از سوی ایران، گفت: روند کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران حرکتی به‌منظور حفظ برجام است، نه ازبین‌بردن آن، اظهار کرد: ممکن است این روند نهایتاً به خاتمه حضور ایران در برجام منتهی شود. اگر مشارکت‌کنندگان در برجام نتوانند تعهدات خود را عملی کنند، این اتفاق رخ خواهد داد. معاون دکترظریف با تأکید بر اینکه نحوه عملکرد ما به‌گونه‌ای است که در مقاطع ۶۰روزه، فرصت برای دیپلماسی، تعامل و پیداکردن راه‌حل وجود دارد، گفت: اگر از این فرصت‌ها استفاده نشود، کسی نباید در جدیت جمهوری اسلامی ایران تردید کند و روند کاهش تعهدات در گام‌های ۶۰روزه ادامه پیدا خواهد کرد. اقدام ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی در گام دوم، در حالی‌است که ایران در گام نخست خود، جلوی مازاد آب سنگین تولیدی داخل را به خارج گرفت. 

واکنش فرانسه و انگلیس 
اقدام ایران برای برداشتن گام دوم، در اردوگاه غرب هیاهوی زیادی به راه انداخت؛ داد و قالی که تماماً هدفش تأثیر بر افکار بین‌المللی برای جازدن ایران به عنوان خاطی برجام بود. دفتر مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، ضمن محکومیت اقدام ایران، افزایش غنی‌سازی را نقض برجام دانست. با این حال کاخ‌ الیزه در ادامه موضع خود در این زمینه اعلام کرده که مکانیسم حل و فصل اختلافات در برجام فعال نخواهد شد. سخنگوی وزارت خارجه انگلیس نیز در بیانیه‌ای، از ایران خواست فوراً تمامی فعالیت‌های مغایر با توافق هسته‌ای را متوقف کند. 
دست پیشِ «عنصر تهدیدزا» 
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل از نخستین کسانی بود که به کنفرانس خبری گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران واکنش نشان داد. نتانیاهو که رژیم تحت امرش با تن ندادن به پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته‌ای و دارابودن صدها کلاهک اتمی، تهدیدی بالقوه برای امنیت منطقه به حساب می‌آید، در اظهاراتی اقدام ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی را «گامی خیلی خطرناک» توصیف و از سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان خواست تا تحریم‌های ایران به‌طور خودکار بازگردد. 

اعلام نگرانی اتحادیه اروپا 
مایا کوسیانچیچ، سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به بیانیه روز یکشنبه ایران در کاهش تعهدات برجامی واکنش نشان داد و اعلام کرد که این اتحادیه به شدت از تجاوز سطح غنی‌سازی ایران از میزان 3.67 درصد نگران است. سخنگوی موگرینی از ایران خواست تا تشدید اوضاع را متوقف کرده و از گام‌هایی که اتخاد کرده بازگردد. 

ضجه بیخود غرب 
مویه و زاری غربی‌ها برای اقدامات ایران، در شرایطی است که دو گام نخست جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات برجامی خود، نه نقض برجام بلکه دقیقاً بر اساس 
نص صریح این معاهده صورت گرفته است. به بیان بهتر، برجام این اجازه و اذن را به ایران داده که در صورت تخطی طرف‌های اروپایی از انجام وظایف خود، به وضعیت خود، پیش از امضای برنامه جامع اقدام مشترک رجعت کند. از سوی دیگر، فرافکنی اروپایی‌ها در حالی است که ایران تا این لحظه کمتر از یک درصد به میزان غنی‌سازی خود، بیشتر از 3.67 درصد افزوده است. بهروز کمالوندی در این‌باره در گفت‌وگویی اظهار کرد: از صبح دیروز(17 تیر) میزان سطح غنی‌سازی ایران از 67/3 درصد افزایش پیدا کرد. هم‌اکنون سطح غنی‌سازی کشور به حدود 5/4 درصد رسیده است. وی همچنین این را هم تاکید کرد که غنی‌سازی 20 درصد از گزینه‌های ایران در گام سوم خواهد بود. 

عواقب خروج آمریکا از برجام 
در کنار اظهارات دور از واقعیت مقامات غربی، روسیه جزء کشورهایی بوده که نگاه واقع‌بینانه‌ای به ماجرا داشته است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه در اظهاراتی عنوان کرد که اقدامات ایران در کاهش تعهدات خود، نتیجه خروج آمریکا از برجام است. او صراحتاً گفت: ما در حال حاضر با کمال تأسف شاهد عواقب خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای هستیم. البته دیپلماسی روسیه به فعالیت خود ادامه خواهد داد و همچنین منتظر خواهیم ماند تا نتیجه کار کمیسیون تحقیق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا چند روز دیگر مشخص شود. 

ظریف: فرصت بازگشت وجود دارد 
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیام‌هایی توییتری نوشت: ما در چارچوب برجام به حق قانونی خود برای اتخاذ تدابیر به منظور حفاظت از منافع خود در برابر تروریسم اقتصادی ایالات متحده ادامه می‌دهیم. همه این تدابیر فقط در صورت پایبندی سه کشور اروپایی (به تعهدات‌شان در قبال ایران و برجام) قابل بازگشت هستند. 

جهانگیری: 14 ماه فرصت دادیم 
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری نیز در واکنش به بدعهدی و انفعال طرف‌های اروپایی در عمل به وظایف خود، مندرج در برجام، گفت: در مذاکرات اخیر با رییس‌جمهوری ما می‌خواستند که برای کاهش تعهدات فرصت بدهیم و خارج نشویم. یک‌سال گذشت ما صبر کردیم به تعهدات خود عمل کردیم، با اروپایی‌ها، چینی‌ها و روسیه و کشورهای منطقه نیز بحث کردیم. ما که یک‌سال فرصت دادیم. الان ۱۴ ماه است فرصت دادیم، با یک هفته چه اتفاقی قرار است بیفتد که ما وقتی تصمیم گرفتیم کاری انجام دهیم، می‌گویید یک هفته فرصت دهید. هر صبری دوره‌ای دارد، شما با فرصت یک‌هفته‌ای چه کاری می‌خواهید انجام دهید.

گام‌هایی برای حفظ برجام 
همان‌طور که عنوان شد جمهوری اسلامی صرفاً برای حفظ برجام و دفاع از حقوق بر زمین مانده خود، سه ماهی می‌شود که اقدام به کاهش تعهدات خود در برجام کرده است. آن‌طور که مقامات کشورمان بارها تصریح کرده‌اند، این کاهش تعهدات در صورت عمل تمام و کمال غرب به وظایف خود، قطعاً قابل بازگشت خواهد بود. بدیهی است چنانچه انتظارات ایران از اروپا برآورده نشود، جمهوری اسلامی با قوت گام‌های بعدی را برخواهد داشت.