بعد از 28 ماه وقفه، سفارت فرانسه به دو چهره ایرانی نشان شوالیه داد

گردش از فرهنگ به آموزش

سفارت فرانسه در دور تازه اهدای نشان شوالیه از اهالی فرهنگ دست کشیده و سراغ چهره‌هایی در حیطه آموزش زبان فرانسه رفته است؛ البته این توجه هم ناشی از بی‌توجهی به فرهنگ نیست چرا که یکی از افراد انتخاب‌شده ضمن اینکه در حوزه آموزش فردی شناخته‌شده است، در برپایی کارهای فرهنگی ید طولایی دارد.

آخرین باری که سفارت فرانسه در ایران دست به اهدا و اعطای نشان شوالیه به اهالی هنر و فرهنگ زد، در آخرین ماه سال 1397 بود که غلامحسین امیرخانی را به سفارت فرانسه دعوت کردند و این نشان را به او دادند. حالا بعد از گذشت 28 ماه از آن تاریخ باز هم دو شخصیت ایرانی برای دریافت نشان شوالیه به سفارت فرانسه رفتند و طی مراسمی این نشان را گرفتند. مراسمی که در آن برخی اهالی فرهنگ ایران نظیر افشین صحنه‌تبار، ناشر و محمود دولت‌آبادی، نویسنده که خود هم سال 93 نشان شوالیه دریافت کرده بودند، حضور داشتند. اگر تا پیش از این گیرندگان نشان شوالیه از اهالی فرهنگ و هنر ایران بودند، این‌بار این دو شخص در ظاهر کمی ناشناس بودند اما کمی جست‌وجو نشان می‌دهد این اشخاص در حوزه‌های کاری خود کاملاً شناخته‌شده هستند. دو نفری که در سفارت فرانسه نشان شوالیه گرفتند دکتر سهراب فتوحی و دکتر ماندانا صدرزاده بودند؛ افرادی که البته بیشتر وجهه آموزشی دارند تا چهره فرهنگی.

یک چهره دانشگاهی و نشان شوالیه 
یکی از اهداف نشان شوالیه برای این است که افراد مرتبط با فرهنگ و هنر کشور فرانسه باشند. نگاهی به سابقه خانم ماندانا صدرزاده نشان می‌دهد که وی در حوزه آموزش زبان فرانسه فعال بوده و در سابقه خود مدیریت گروه آموزشی زبان و ادبیات فرانسه دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی و تألیف کتاب‌های «مکاتبات فرانسه؛ اداری، تجاری، بانکی، حقوقی» و «زن در قصه‌های پریان» را دارد. جالب اینکه عکسی از خانم صدرزاده در هنگام دریافت نشان شوالیه منتشر نشده است.

همه چیز درباره فرانسه از راه آموزش زبان
دیگر شخص گیرنده نشان شوالیه دکتر سهراب فتوحی است. وی مدیر موسسه فرهنگی سینا و البته رییس انجمن دوستی ایران و فرانسه است. طبق آنچه در سایت این موسسه آمده است، عمده فعالیت آن‌ها برگزاری آزمون بین المللی TEF است و اولین موسسه آموزش زبان‌های خارجی خصوصی است که به‌طور تخصصی به آموزش زبان فرانسه می‌پردازد. این موسسه علاوه بر دوره‌های آموزش عمومی فرانسه، کلاس‌های تخصصی و دانشگاهی زبان فرانسه را نیز برگزار می‌کند.
 با این حال، این موسسه فقط یک موسسه آموزشی نیست بلکه فرهنگ را نیز به صورت گسترده پوشش می‌دهد و یکی از اهداف آن تربیت مترجم به زبان فرانسه است و در این راه از همکاری مهشید نونهالی، قطب‌الدین صادقی و دکتر خطاط بهره گرفته و آثار آن‌ها را در نشر قطره به نام دانشجویان منتشر می‌کند. از دیگر فعالیت‌های فرهنگی این موسسه می‌توان به تشکیل گروه تئاتر فرانسه با همکاری دفتر فرهنگی سفارت فرانسه اشاره کرد که در جشنواره تئاتر دانشجویی هم موفق به کسب جایزه شده است. علاوه بر حضور در تئاتر برپایی برنامه‌های فرهنگی و شب شعر، جلسه نقد و بررسی کتاب با حضور اهالی شعر و ادب تحت عنوان معرفی فرهنگ و تمدن ایران به فرانسه‌زبانان را انجام می‌دهد. این موسسه در سال 97، هفت نشست فرهنگی و در سال 96، 16نشست در حوزه فرهنگ برگزار کرده است. موسسه فرهنگی سینا علاوه بر این امور به تربیت راهنمایان تور فرانسه‌زبان و برگزاری کلاس‌های تخصصی زبان فرانسه از جمله توریسم، هتلداری، بازرگانی، فنی و مهندسی، آشپزی، حقوق و… می‌پردازد و عملاً دایره فعالیت‌های خود را فراتر از امور فرهنگی و آموزشی تعریف کرده است. این موسسه علاوه بر امور فوق در راستای مهاجرت به فرانسه و کانادا و آلمان نیز فعال است و تور گردشگری به کشور فرانسه را نیز برای مخاطبان خود تعریف کرده است.
دیگر فعالیت سهراب فتوحی در انجمن دوستی ایران و فرانسه است که در آذر سال 97 با مجموعه سعدآباد تفاهمنامه همکاری با هدف معرفی فرهنگ، تمدن و سابقه دوستی دو کشور ایران و فرانسه، گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و پژوهشی و تقویت همکاری‌های دوجانبه امضا کرده است. فتوحی که معتقد است کشورها در مسائل فرهنگی هیچ اختلافی ندارند و بیشتر مشکل آن‌ها از نظر سیاسی و در سطح مدیریت این کشورهاست، گفت که ایشان علاوه بر اینکه در راستای جذب گردشگر برای ایران فعال است به همان نسبت در راستای ترویج ادبیات و فرهنگی فرانسه به مخاطب ایرانی خود نیز کوشیده و از این جهت شاید حق با سفارت فرانسه باشد که وی را مستحق دریافت نشان شوالیه بداند.
به نظر می‌رسد این رویکرد سفارت فرانسه نسبت به توجه به آموزش زبان و فرهنگ فرانسه در ایران بعد از یک دوره اهدای ممتد نشان شوالیه به اهالی هنر، یک رویکرد جدید باشد. هنرمندان شاید به صورت غیرمستقیم به فرهنگ و هنر فرانسه خدمت کرده باشند اما انتخاب‌های اخیر خصوصاً دومی که در حوزه آموزش آن فعال است، نشان می‌دهد که توجه به زیرساخت فرهنگ در حوزه آموزش از نظر آن‌ها دور نمانده و این نکته مهمی در انتخاب‌های اخیر است. 
در ایران شهرام ناظری، محمدرضا شجریان، رضا سیدحسینی، محمدعلی سپانلو، عباس کیارستمی، لیلا حاتمی، پری صابری، لیلی گلستان، جلال ستاری، داریوش مهرجویی، کامبیز درمبخش، محمود دولت‌آبادی و غلامحسین امیرخانی نشان شوالیه فرانسه را دریافت کرده‌اند ولی حسین علیزاده در مواجهه با اهدای این نشان، آن را رد کرد و این‌طور گفت: «من ضمن قدردانی از مسوولان کشور و سفارت فرانسه، به احترام مردم هنرپرور و هنردوست ایران، به نام حسین علیزاده قناعت کرده و تا آخر عمر به آن پیشوند یا پسوندی نخواهم افزود. در آخر ضمن تبریک به تمام بزرگان ایران و جهان که نشان باارزش شوالیه را دریافت کرده‌اند، خود را بی‌نیاز از دریافت هر نشانی دانسته، همچنان اندر خم کوی دوست و به شوق عشق تا آخر عمر خواهم ایستاد».