آمریکا باوجود عبور از مرز کره‌شمالی بر ادامه تحریم‌ها تاکید کرد

نمایشنامه ترامپ

دونالد ترامپ دیروز با عبور نمایشی از مرز کره‌شمالی، نخستین رییس‌جمهوری آمریکا بود که قدم به خاک این کشور گذاشت، حال آنکه متقابلا از کیم جونگ برای سفر به واشنگتن دعوت کرد؛ با این حال به گفته ترامپ، تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ تداوم می‌یابد و کسی نمی‌داند اوضاع چطور پیش خواهد رفت.

رییس‌جمهوری آمریکا بعد از دیدار نمایشی که روز گذشته با رهبر کره‌شمالی داشت، از تداوم تحریم‌ها مادامی که پیشرفتی در مذاکره حاصل نشده است، خبر داد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا بعد از دیدار ۵۰ دقیقه‌ای که با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی داشت، از توافق طرفین برای از سرگیری مذاکرات خبر داد، حال آنکه مدعی شد تحریم‌ها به قوت خود باقی است؛ اگرچه در صورت پیشرفت مذاکرات، احتمال سخت نبودن آن‌ها وجود دارد. این در حالی است که وی مدعی شد عجله‌ای برای حصول توافق ندارد و مسأله وی سرعت نیست.
به گزارش سی‌ان‌ان، دونالد ترامپ پس از آنکه نام خود را به‌عنوان نخستین رییس‌جمهوری آمریکا که در دوره زمامداری قدم به خاک کره‌شمالی گذاشته، ثبت کرد؛ از کیم جونگ اون، رهبر این کشور برای سفر به واشنگتن و رفتن به کاخ سفید دعوت کرد؛ دعوتی که اگر کیم جونگ اون آن را بپذیرد نخستین رهبر کره‌شمالی خواهد بود که به آمریکا سفر می‌کند و چنانچه همه چیز به روال عادی پیش برود، میهمان شدن در کاخ سفید برای وی دستاورد دیپلماتیک مهمی تلقی می‌شود؛ دستاوردی که چندان به آن امیدی نیست چرا که دونالد ترامپ در اندیشه و سیاست‌های انتخاباتی 2020 راهبردهای استراتژیک خود را در پیش می‌گیرد و در تلاش است تا برای دوره‌های آتی انتخاباتی آمریکا چهره‌ای قهرمانانه از خود نشان دهد تا مگر در نظرسنجی‌ها بتواند از دیگر رقبای انتخاباتی آمریکا پیشی بگیرد؛ چهره‌ای که بیشتر پوشالی به نظر می‌رسد و حرف‌ها و سخنانش اقدامی عملی و اجرایی به دنبال ندارد، کما اینکه برای دور زدن یا برخورد با برخی مسائل بین‌المللی قوانین سازمان ملل را دور می‌زند و این عامل باعث شده است تا محبوبیت اولیه خود را در میان متحدانش از دست دهد چرا که نه هم‌پیمانان غربی و نه همراهان شبه‌قاره کره همچون چین به او امیدوار نیستند. این بی‌تفاوتی به سیاست‌های آمریکا را در دیگر نشست‌های بین‌المللی وی همانند نشست جی20 یا نشست ورشو یا نشست منامه به وضوح دیدیم که استقبال چندانی از طرح‌ها و نظرات راهبردی آمریکا و شخص دونالد ترامپ در سیاست خارجی نشد.
این‌گونه رفتارهای خودسرانه دونالد ترامپ و بی‌تفاوت به قوانین بین‌المللی در شبه‌قاره کره نیز زیاد به چشم می‌خورد، آن‌گونه که کره‌شمالی برخی از زیرساخت‌های هسته‌ای خود را تخریب یا تعطیل کرد تا راستی‌آزمایی خود را به طرف آمریکایی نشان دهد اما آمریکا از شدت تحریم‌ها و جنگ‌های روانی و رسانه‌ای خود علیه 
پیونگ یانگ کم نکرد بلکه تعهدات خود را در قبال صحبت‌های اولیه‌ای که با کره‌شمالی داشت به باد فراموشی سپرد؛ اقدامی که کره‌شمالی امروزه هم از آن درس می‌گیرد و در تلاش است تا همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد غرب نگذارد و از این رو است که با چین یا روسیه روابط راهبردی و تجاری نزدیکی برقرار کرده است تا اگر بار دیگر آمریکا برای بحث بر سر خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی به تعهداتش عمل نکرد، بتواند با دیگر قدرت‌های جهان در تعامل باشد.
گفتنی است، پیش از این «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی و «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا دو دیدار شکست‌خورده داشته‌اند و در سومین دیدار که دیروز در منطقه غیرنظامی دو کره صورت گرفت، پس از دیدار با یکدیگر برای ادامه گفت‌وگوها به داخل خاک کره‌جنوبی بازگشتند.
هر چند ترامپ با عبور از خط مرزی کره‌جنوبی به کره‌شمالی، به نخستین رییس‌جمهوری تاریخ آمریکا تبدیل شد که وارد خاک کره‌شمالی می‌شود؛ اما این دیدار در شرایطی صورت می‌پذیرد که دو دیدار قبلی ترامپ با رهبر کره‌شمالی به‌جهت زیاده‌خواهی‌های رییس‌جمهوری آمریکا بی‌نتیجه پایان یافته بود.
ترامپ و کیم برای نخستین‌بار در سال 2018 در سنگاپور دیدار کردند. دیدار این دو به یک بیانیه دو صفحه‌ای انجامید که بسیاری از کارشناسان آمریکایی نیز آن را بی‌ارزش خواندند. دیدار بعدی آنها نزدیک به   پنج ماه پیش در هانوی، پایتخت ویتنام برگزار شد که هیچ نتیجه‌ای دربرنداشت و یک شکست تمام‌عیار بود. آن‌گونه که گزارش شده بود در این دیدار، ترامپ روی کاغذی خواسته‌های آمریکا را نوشت و تحویل کیم داد. این خواسته‌ها، چیزی شبیه به مدل لیبی را برای کره‌شمالی تداعی می‌کرد؛ موضوعی که «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی بارها اعلام کرده است که نمی‌خواهد به سرنوشت صدام یا قذافی دچار شود و از این رو روند گفت‌وگو برای خلع‌سلاح و نابودی مراکز نظامی خود را با آمریکایی‌ها آغاز کرده و به‌دنبال راستی‌آزمایی طرف غربی است. پیونگ‌یانگ پس از این‌گونه دیدارها بود که با خواسته‌های ترامپ مخالفت کرد. در جریان این مذاکرات، واشنگتن حاضر نشده هیچ‌یک از تحریم‌های آمریکا علیه کره‌شمالی را لغو کند بلکه بر شدت آن‌ها و ادامه این‌گونه تحریم‌ها افزوده است.
رهبر کره‌شمالی پس از آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود که در دو سال اخیر وحشت کشورهای شبه‌جزیره کره و سازمان‌های بین‌المللی را به همراه داشت و می‌رفت که با تهدیدهای آمریکا خشم هسته‌ای آن منجر به جنگ اتمی شود، مصمم شد تا برای گفت‌وگو با کشورهای متخاصم گفت‌وگو کند.
گفتنی است در دیدار دیروز ترامپ با رهبر کره‌شمالی، «ایوانکا ترامپ» دختر و مشاور ترامپ و «جرد کوشنر» داماد ترامپ و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز او را همراهی کردند. آن‌ها در حالی صبح یک‌شنبه به‌وسیله یک فروند بالگرد وارد منطقه شدند که پیش‌تر «رونالد ریگان»، «جورج دبلیو بوش» و «باراک اوباما» رؤسای‌جمهور پیشین آمریکا با تدابیر شدید امنیتی از آن دیدار کرده بودند.
دونالد ترامپ پیش از دیدار روز گذشته خود با «کیم جونگ اون» طی اظهاراتی گفته بود که باوجود «التماس» باراک اوباما از پیونگ یانگ برای دیدار او با رهبر کره‌شمالی، چنین ملاقاتی انجام نشد. این اظهارنظر واکنش تند معاون مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری سابق آمریکا را در پی داشت.
بن رودز که یکی از نزدیکان و مشاوران معتمد رییس‌جمهوری سابق آمریکا بوده است، در پیام‌های توییتری گفت: «ترامپ دارد دروغ می‌گوید. من تمام این هشت سال (ریاست‌جمهوری اوباما) آنجا حضور داشتم. اوباما هرگز دنبال دیدار با کیم جونگ اون نبود. سیاست خارجی، نمایش تلویزیونی نیست بلکه با واقعیت 
سر و کار دارد».
مشاور ارشد امنیتی دولت سابق آمریکا با اشاره به دیدارهای ترامپ با کیم تصریح کرد: «گرفتن عکس‌های یادگاری سبب خلاص شدن از سلاح‌های اتمی نمی‌شود بلکه توافق‌هایی که با دقت مورد مذاکره قرار گرفته‌اند، این کار را انجام می‌دهند».
بن رودز افزود: «سیاست خارجی ترامپ از کره‌شمالی گرفته تا ایران و ونزوئلا، یک سیاست خارجی شکست‌خورده است».
این مقام سابق، بارها از مواضع دولت کنونی و بی‌توجهی‌اش به توافق‌های بین‌المللی انتقاد کرده و در اظهاراتی گفته بود که ترامپ فقط همه چیز را خراب می‌کند.
هر چند کره‌شمالی دیروز میزبان رییس‌جمهوری آمریکا در نوار مرزی خود با کره‌جنوبی شد و سومین دیدار رهبران دو طرف روی داد اما باید دید آیا عکس‌های یادگاری که دونالد ترامپ با کیم جونگ اون در نقاط مختلف جهان می‌گیرد، می‌تواند سیاست خارجی شکست‌خورده او را مثبت نشان دهد یا به یک توافق‌نامه نهایی منجر شود؛ موضوعی که انتظار زیادی از نتیجه داشتن آن نمی‌رود، کما اینکه «بن رودز» که یکی از مشاوران معتمد «باراک اوباما» در زمینه مسائل امنیت ملی و سیاست خارجی بوده، در واکنش به سفر ترامپ به کره‌شمالی گفت: سیاست خارجی ترامپ از کره‌شمالی گرفته تا ایران و ونزوئلا، یک سیاست خارجی شکست‌خورده است و گرفتن عکس‌های یادگاری سبب خلاص شدن از سلاح‌های اتمی نمی‌شود بلکه توافق‌هایی که با دقت مورد مذاکره قرار گرفته‌اند، این کار را انجام می‌دهند.