«صبح‌نو» از بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی «ایران‌هلث» گزارش می‌دهد

بازار 5/2 میلیارد دلاری تجهیزات پزشکی ایران

نمایشگاه «ایران‌هلث» بزرگ‌ترین رویداد صنعت تجهیزات پزشکی در کشور است که هر ساله برگزار می شود. امسال اما به‌دلیل شرایط اقتصادی یک‌سال اخیر این‌طور برداشت می‌شد که شرکت‌های تولیدکننده داخلی بیشترین چالش‌ها را پشت سر گذاشته‌اند اما در گزارش میدانی از این نمایشگاه و گفت‌وگو با چند شرکت فعال در این حوزه مشخص شد یکپارچه نبودن سیستم مدیریتی و تغییر متولی این صنعت بیشترین تاثیر را روی آن داشته است به‌طوری‌که رییس هیات‌مدیره انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی می‌گوید: «گردش مالی تجهیزات پزشکی در دنیا سالانه به ۴۵۰ میلیارد دلار می‌رسد در حالی که این رقم در ایران به 5/2 میلیارد دلار می‌رسد که سهم کوچکی از آن است.»

بیست‌ودومین نمایشگاه «ایران‌هلث» این روزها در محل دائمی نمایشگاه تهران در حال برگزاری است. تجهیزات پزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی، دارویی و دندان‌پزشکی از جمله محورهایی است که این نمایشگاه در آن فعالیت می‌کند. در این نمایشگاه شرکت‌های فراوانی که در حوزه ساخت تجهیزات پزشکی و دارویی فعالیت می‌کنند، آخرین تولیدات خود را ارائه می‌دهند. بدون شک حوزه تجهیزات پزشکی نیز مانند دیگر حوزه‌های مختلف در یک‌سال اخیر با چالش‌های فراوانی مواجه شده است. نوسانات نرخ ارز، تحریم‌های جدید و از همه مهم‌تر تغییراتی که در سطوح بالای وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو ایجاد شده بود، تا حد زیادی به چالش‌های فعالان این صنعت افزوده بود. در حاشیه این نمایشگاه روز گذشته آقای احمد مسلمی، رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی متخصصان تجهیزات پزشکی کشور در نشستی خبری که با حضور رسانه‌ها برگزار شد، در خصوص آخرین دستاوردهای این صنعت به خبرنگاران گفت: «گردش مالی تجهیزات پزشکی در دنیا سالانه ۴۵۰ میلیارد دلار است که این رقم در ایران به 5/2میلیارد دلار می‌رسد و شامل واردات رسمی، تولید و قاچاق است. وی ادامه داد: «سهم ایران در بازار تجهیزات پزشکی دنیا کمتر از دو هزارم درصد است که این میزان ناچیزی است. متأسفانه ایران حتی در بین ۴۰ کشور اول دنیا در تولید تجهیزات پزشکی هم قرار ندارد و این در حالی است که کره‌جنوبی که تا همین چند سال پیش هیچ‌گونه تولیدی در این زمینه نداشت و حالا جزء۱۰ تا ۱۵ کشور اول دنیا در این صنعت است.»

صادرات 24میلیون دلاری ایران
به گفته مسلمی، رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی متخصصان تجهیزات پزشکی، ایران سالانه بیش از 
۲۴ میلیون دلار تجهیزات پزشکی را به جهان صادر می‌کند. مسلمی گفت: «متأسفانه صنعت تجهیزات پزشکی در کشور از رونق لازم برخوردار نیست، در حالی که این ظرفیت را دارد که بتواند بازار خاورمیانه و کشورهای جنوب غرب آسیا را تحت پوشش بگیرد و به‌عنوان لیدر تجهیزات پزشکی معرفی شود.» وی با انتقاد از ساختار نامناسب تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت گفت: «80 درصد مصرف‌کننده تجهیزات پزشکی در کشورمان را بخش دولتی و نهادهای وابسته به آن تشکیل می‌دهند و این در حالی است که وزارت بهداشت، نقش تأییدکننده، خریدار، ناظر و… در این حوزه دارد و این اصلاً منطقی نیست. این ساختار نامناسب باعث شده تا پزشکان بر این حوزه مدیریت کنند، در حالی که باید از متخصصان تجهیزات پزشکی بهره گرفت.»
رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی متخصصان تجهیزات پزشکی کشور ادامه داد: «متولی تجهیزات پزشکی، خود متخصصان این حوزه هستند که متأسفانه از تصمیم‌گیری‌ها دور مانده‌اند به‌طوری‌که در حال حاضر در سازمان غذا و دارو، داروسازان بر این حوزه مدیریت می‌کنند. همه حوزه‌های پزشکی دارای مسوول فنی هستند، اما تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها، مسوول فنی ندارد و همین مسأله باعث شده با مشکلات زیادی در این حوزه مواجه شویم.» وی با اشاره به اقدام وزیر بهداشت برای ایجاد قرارگاه تأمین مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی افزود: «این اقدام، ابتکار خوبی است به شرطی که در تشکیل کمیته‌های مربوطه از متخصصان تجهیزات پزشکی نیز استفاده شود. متأسفانه جایگاه تجهیزات پزشکی در این قرارگاه ضعیف دیده شده است.» به نظر می‌رسد ضعف در مدیریت داخلی این صنعت مشکلی است که به فقط رییس این انجمن، بلکه از زبان بسیاری از شرکت‌های دیگر هم شنیده می‌شود.
رییس هیات‌مدیره یکی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی حاضر در نمایشگاه، که در زمینه ساخت مانیتور علائم حیاتی فعالیت می‌کند در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» سوءمدیریت در نهادهای متولی را مهم‌ترین مشکل خود دانست و گفت: «ما بیش از 25 سال است که در این زمینه مشغول فعالیت هستیم و تاکنون راه دور زدن تحریم‌ها و واردکردن قطعات الکترونیک و مواد اولیه لازم را یاد گرفته‌ایم. ما آموخته‌ایم که چگونه حتی در سخت‌ترین تحریم‌ها هم محصولات خود را به قلب اروپا صادر کنیم اما مشکل فعلی ما یکپارچه نبودن سیستم مدیریتی است که لطمه زیادی به تولیدکنندگان داخلی می‌زند. در حال حاضر به‌دلیل شرایط سختی که با ان مواجهیم نیروهای خود را به 70 نفر کاهش دادیم. شرکت‌های تولیدکننده می‌دانند که در شرایط تحریم چگونه در بازار حضور داشته باشند ولی به جرات می‌توان گفت بیش از 80 درصد مشکلات این حوزه به مسائل مدیریتی بازمی‌گردد.»
همچنین دکتر روحی، عضو رییس هیات‌مدیره یکی از شرکت‌های حاضر در نمایشگاه هم که در زمینه طراحی هتلینگ و تجهیزات بیمارستانی و همچنین انواع تخت‌های بیمارستانی فعالیت می‌کند؛ در گفت‌و‌گو با خبرنگار «صبح‌نو» گفت: «تأمین قطعات و مواد اولیه در وضعیت تحریم و انتقال ارز از جمله مشکلات ماست. شرکت‌ها در حال تلاش هستند که هر طور شده خود را سرپا نگه دارند و در بازار حضور داشته باشند اما با توجه به مشکلات اگر به تأمین ارز و قطعات کمک کنند، کمک شایانی به شرکت‌ها کرده‌اند.» در همین خصوص مسلمی به «صبح‌نو» گفت: «متاسفانه در سال‌های اخیر هیات امنای ارزی در وزارت بهداشت که به عقیده ما وظایف مهم‌تری دارد. به‌عنوان یک رقیب برای این شرکت‌ها ظاهر شده است. این هیات امنای ارزی باید صنایعی که امکان واردات قطعات و مواد اولیه را ندارند، کمک کنند. در حال حاضر بخشی از درمان‌ها وجود دارند که هنوز به ایران نیامده است و باید متخصصان را برای آموزش به کشورهای دارای این درمان‌ها بفرستند اما به‌دلیل اینکه هیات وارد کارهای تجاری شده، این کار انجام نشده است، در حالی که می‌توانست در   10 بیماری سرمایه‌گذاری کرده و پزشکان و تجهیزات مختلف را به ایران بیاورد و در حوزه تولید قطعات و مواد اولیه را وارد کند؛ اما هیات مثل یک شرکت خصوصی کالا خرید و فروش می‌کند و به‌دلیل وجود معافیت‌هایی که در گذشته برای اقدامات دیگری به آن‌ها داده شده، وارد فعالیت‌های تجاری شده است.»