آثار حمایت خانواده در درمان سوء‌مصرف موادمخدر

بی‌اعتمادی ممنوع

گزارش فاطمه میرزاجعفری

اعتیاد بلایی خانمان‌سوز است که بسیاری از خانواده‌ها را از بین برده است. با این وجود خانواده اصلی‌ترین نهاد برای درمان همین معضل اجتماعی است. رییس انجمن مددکاران اجتماعی با اشاره به اهمیت خانواده در مراحل درمان و سوء‌مصرف مواد مخدر گفت: در مسأله ترک مصرف مواد مخدر یکی از نکات مهم، نقش خانواده است این در حالی است که ابتدا خود فرد باید اقدام به ترک مصرف مواد مخدر کند.
سید‌حسن موسی‌چلک در گفت‌و‌گو با خبرنگار «صبح‌نو» درباره نقش خانواده‌ها در درمان و مراقبت‌های بعد از ترک مصرف مواد مخدر گفت: یکی از مشکلات کشور، موضوع مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌هاست که جزء پنج‌ اولویت مهم کشور است اما زمانی که مسأله درمان و کاهش آسیب را بپذیریم باید به سه نکته مهم که در زمینه اعتیاد نقش دارند، توجه داشته باشیم؛ نکاتی از قبیل فرد، خانواده و اجتماع که بسیار حائز اهمیت هستند.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اهمیت نقش خانواده در مراقبت‌های پس از ترک موادمخدر اظهار کرد: در قدم نخست، خود فرد نقش مهمی در درمان و ترک مصرف مواد مخدر دارد به شکلی که باید تصمیم به ترک مواد مخدر گرفته و به چرخه درمان وارد شود؛ اما نکته بسیار مهم خانواده است. اگرچه مراحل درمان اعتیاد بسیار سخت و پیچیده است اما حمایت‌های روانی و اجتماعی برای تشویق، همراهی و بازتوانی فرد بسیار تأثیر‌گذار است. به‌طور مثال، زمانی که یکی از اعضای خانواده بیمار می‌شود تحت مراقبت و توجه بقیه اعضای خانواده قرار می‌گیرد این در حالی است که بیماری جسمی بعد از مدتی بهبود می‌یابد؛ در مسأله اعتیاد نیز خانواده باید از برچسب‌زدن و بی‌اعتمادی نسبت به فردی که مواد مخدر را ترک کرده است، بپرهیزد. همچنین جامعه از طریق قانون‌گذاری برای پذیرش اجتماعی این افراد و آموزش‌و‌پرورش به‌عنوان بخش آموزش باید برای حل این مسأله بکوشند، بنابراین این سه بخش در کنار یکدیگر می‌توانند به این افراد کمک کنند.
سیدحسن موسوی‌چلک ضمن اشاره به همراهی روان‌شناسان و روان‌پزشکان در زمینه درمانی با این افراد اظهار کرد: تیم پزشکی در بعد روحی و روانی می‌توانند کمک بسزایی به این افراد داشته باشند اما طبیعتاً مددکاران اجتماعی در تحلیل، برنامه‌ریزی و نظارت و برقراری مفاهیم اجتماعی برای پذیرش اجتماعی و همچنین مراقبت‌های پس از ترخیص می‌توانند کمک شایانی به این افراد بکنند
وی همچنین در ادامه درباره اهمیت سطوح مختلف در زمینه پیشگیری، مداخله و بازتوانی افراد بیان کرد: یکی از محوری‌ترین مسائل در زمینه اعتیاد، آگاهی‌بخشی عمومی و خانواده‌های درگیر در مواد مخدر است که در این راستا سازمان‌های مختلف اعم از بهزیستی، صداو‌سیما، آموزش‌و‌پرورش و کمیته پیشگیری از اعتیاد در کنار دستگاه‌های دولتی برای پیشگیری از این مسأله باید در کنار یکدیگر باشند و از تمامی ظرفیت‌ها برای تغییر نگرش و انگیزه متناسب با استانداردهای فردی استفاده کنند.
به گفته رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، اگرچه دیده شده است با استفاده از تمامی این ظرفیت‌ها بازهم افرادی هستند که به سمت مصرف موادمخدر روی آورده‌اند اما پیگیری‌ها و برنامه‌های خانواده‌محور می‌تواند در این زمینه مؤثر واقع شود.
 چلک با اشاره به اینکه اعتماد‌سازی یکی از فرصت‌هایی است که پایداری درمان را بیشتر خواهد کرد، گفت: متاسفانه بخشی از رفتارهای خانواده و بی‌اعتمادی به این افراد به‌دلیل رفتارهای گذشته افراد طبیعی است و تا مدت زمانی بعد از درمان هم ادامه دارد که خانواده‌ها می‌توانند با استفاده از مشاوره و بهره‌مندی از اطلاعات و آگاهی‌های کافی برخورد درست‌تری نسبت به این افراد داشته باشند.