«صبح‌نو» از انتصاب سیدجوادحسینی به‌عنوان سرپرست بزرگ‌ترین وزارتخانه گزارش می دهد

تغییر سیاسی در کشتی آموزش و پرورش

انتصاب آقای سید‌جواد حسینی به‌عنوان سرپرست وزارت آموزش‌و‌پرورش از طرف رییس‌جمهوری، ابهامات زیادی را درباره رفتن آقای سیدمحمد بطحایی برطرف کرد. بطحایی که گفته می‌شود به‌دلیل شرکت در انتخابات مجلس، پست وزارت را پیش‌فروش کرده است، این روزها شائبه اختلافاتش با حزب حاکم جدی‌تر شده است. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که اختلاف بطحایی با حلقه یاران نزدیک به دکترروحانی بر سر چگونگی پیشبرد اهداف سیاسی برای انتخابات پیش رو در این وزارتخانه بوده است. این روزها با انتصاب سیدجواد حسینی که پیش‌تر در کسوت معاونت سیاسی-امنیتی استانداری خراسان مشغول به خدمت بوده، این گمانه‌زنی‌ها رنگ واقعی‌تری به‌خود گرفته‌اند.

خبر استعفای سیدمحمد بطحایی، وزیر‌آموزش‌و‌پرورش، ۱۵خرداد رسانه‌ای شد و بلافاصله نیز دفتر آقای علی ربیعی، سخنگوی دولت، اعلام کرد بطحایی، وزیر آموزش‌و‌پرورش، به‌دلیل شرکت در انتخابات مجلس از سِمَت خود استعفا داده و به‌زودی، رییس‌جمهوری سرپرست وزارتخانه آموزش‌و‌پرورش را اعلام خواهد کرد. 
از لحظه رسمی‌شدن استعفای بطحایی، گزینه‌های مختلفی برای سرپرستی این وزارتخانه اعلام شد. در نخستین گمانه‌زنی‌ها، تقریبا نام اکثر معاونان وزیر آموزش‌و‌پرورش و در صدر آن‌ها آقایان علی زرافشان، معاون سابق متوسطه آموزش‌و‌پرورش، مجتبی زینی‌وند، رییس مرکز مدارس و مراکز غیردولتی، علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی و اللهیار ترکمن، معاون توسعه و منابع انسانی به گوش می‌خورد. روز شنبه ۱۸خرداد نیز، منابع موثق خبر دادند زینی‌وند محتمل‌ترین گزینه برای سرپرستی است و معرفی خواهد شد؛ اما طولی نکشید ورق برگشت و زینی‌وند خبر انتصاب خود را به‌شدت تکذیب کرد.
 در‌حالی‌که تا عصر روز یکشنبه، از انتخاب سرپرست در رسانه‌ها خبری نبود و همه افراد مرتبط با این موضوع خود را بی‌اطلاع نشان می‌دادند، سرانجام حوالی ساعت 17 روز یکشنبه، سخنگوی دولت نام سیدجواد حسینی را به‌عنوان سرپرست وزارت آموزش‌و‌پرورش اعلام کرد. رسانه‌ها اغلب به ذکر سِمَت‌های حسینی بسنده کردند: حسینی مدیرکل آموزش‌و‌پرورش استان خراسان‌رضوی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و قائم‌مقام استانداری خراسان‌رضوی، رییس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌رضوی و رییس جبهه اصلاح‌طلبان حامی روحانی در خراسان 
بوده است.
 نخستین سوالی که در ذهن‌ها مطرح شد، این بود چرا فردی که فقط یک سابقه مدیرکلی در دوران وزارت آقای علی‌اصغر فانی دارد، باید در چنین شرایطی که وضعیت فرهنگیان در بغرنج‌ترین دوران خود به‌سر می‌برد، به‌عنوان سرپرست وزارت آموزش‌و‌پرورش انتخاب شود؟ حسینی که در دو سال آخر دولت اصلاحات، به‌عنوان فرماندار مشهدمقدس فعالیت می‌کرد، حالا نخسین‌بار پایش را از استان خراسان بیرون گذاشته تا سرپرست وزارت آموزش‌و‌پرورش شود.

دلیل‌ها و بهانه‌ها
از همان روز 15خرداد که دولت دلیل استعفای بطحایی را شرکت در انتخابات مجلس اعلام کرد، واکنش‌ها به کذب و بهانه بودن این دلایل شروع شد. حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور، نماینده مردم قم در مجلس، ازجمله کسانی بود که از این موضوع پرده برداشت. وی در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری «فارس» اعلام کرد: «اینکه گفته می‌شود آقای بطحایی برای شرکت در انتخابات استعفا داده، پوشش است. نمی‌گوییم این نیست؛ اما پوشش و بهانه‌ای است برای اینکه استعفای ایشان را بپذیرند. چون او باتوجه‌به وضعیت پیش‌آمده، در هیچ شرایطی آمادگی نداشت در دولت بماند».
بطحایی در حالی از سِمَت خود استعفا داد که اختلافات وی با حزب حاکم بر سر برخی از عزل‌ونصب‌های مدیران میانی در استان‌ها بالا گرفته بود. همچنین، گفته می‌شود زیربارنرفتن وی برای پیشبرد اهداف سیاسی از این وزارتخانه برای انتخابات پیش رو، او را ناچار به استعفا کرده است. حالا این روزها با انتصاب نیرویی سیاسی - امنیتی که پیش‌تر نیز در استانداری خراسان سابقه برگزاری انتخابات را داشته، صحت این موضوع تأیید شده است.
حسینی از سال 95 تاکنون، در سِمَت معاونت سیاسی-امنیتی استانداری استان خراسان‌رضوی مشغول بوده و انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 را در این استان برگزار کرده است. حالا کافی است نحوه برگزاری این انتخابات در استان خراسان‌رضوی را به‌یاد آورید؛ استانی که گفته می‌شود آیت‌الله رئیسی به‌دلیل سابقه فعالیتش در آستان قدس رضوی بیشترین رأی را خواهد داشت. اخلال در برگزاری انتخابات به‌دلیل اتمام تعرفه‌های رأی‌گیری ازجمله مسائلی بود که در روز انتخابات ریاست‌جهموری رخ داد و همین تأخیر، تعلل و ناهماهنگی توانست آرای روحانی، رییس‌جمهوری وقت را به آرای رئیسی نزدیک کند. حالا باردیگر با نزدیک‌شدن به انتخابات، حزب حاکم تصمیم گرفته با انتصاب حسینی به‌عنوان سرپرست آموزش‌و‌پرورش، فضای وسیع‌تری برای وی مهیا کند. آموزش‌و‌پرورش به‌دلیل گستردگی در شهرها و استان‌های مختلف و همچنین تعداد نیروهایش در سراسر ایران، ظرفیت مناسبی برای عملیات‌های انتخاباتی و پیشبرد اهداف سیاسی دارد و حالا سید‌جواد حسینی سکان آن را به‌دست گرفته است.

در راه درآمدزایی
جالب است بدانید با وجود اینکه در بیوگرافی سید‌جواد حسینی آمده است مدرک دکترای جامعه‌شناسی از روسیه دارد؛ اما کمتر به این عنوان شناخته می‌شود و در محافل جامعه‌شناسی، هرگز نامی از او برده نشده است. حسینی در نخستین صحبت‌هایش پس از انتصاب در مقام سرپرستی وزارت آموزش‌و‌پرورش، به درآمدزایی در این وزارتخانه اشاره کرده و گفته است: «معتقدم بخش عمده‌ای از تلاش‌ها باید در جهت رفع مشکلات مالی آموزش‌و‌پرورش باشد؛ بنابراین، ازآنجاکه منابع مالی دولتی در‌این‌زمینه جوابگو نیست، توسعه و تقویت مشارکت و درآمدزایی از ظرفیت‌های درونی آموزش‌و‌پرورش می‌تواند در‌این‌‌زمینه راهگشا باشد». وی پیش‌تر نیز در صفحه اینستاگرام خود از توسعه مدارس غیردولتی و لوکس در برخی کلان‌شهرها حمایت کرده و البته حالا در مصاحبه‌های خود، توسعه مدارس سالم و باکیفیت را در اولویت می‌داند.
آقای سید‌کاظم اکرمی، وزیر پیشین آموزش‌و‌پرورش، درباره انتصاب سیدجواد حسینی به «ایرنا» گفته است: «رفت‌و‌آمدها، سیاست‌ها و اشخاص مختلف به نظام آموزشی ضربه می‌زند. اطلاع دارم برخی افرادی که در استان‌ها به‌عنوان مدیرکل منصوب شده‌اند، تاکنون سابقه مدیریتی نداشته‌اند و حتی معاون اداره کل آموزش‌و‌پرورش استان هم نبوده‌اند. این افراد ازآنجاکه توان، دانش و تجربه لازم را ندارند، از پیشرفت در امر تعلیم و تربیت 
جلوگیری می‌کنند».