پرونده دریافت عوارض زوج و فرد بسته شد

محدوده زوج و فرد تهران که در ماه‌های اخیر سر و صدا 
به پا کرده بود، حالا رو به آرامش می‌رود. البته با وجود اینکه برخی اعضای شورای شهر تهران معتقد بودند دریافت عوارض از محدوده زوج و فرد غیرقانونی است اما شهرداری اصرار داشت این کار بر اساس قانون انجام می‌شود. سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان اعلام شد این کار قانونی است و پولی عودت داده نمی‌شود.
در ماه‌های پایانی سال ۹۷ پیامکی برای برخی شهروندان مبنی بر تردد غیرقانونی در محدوده زوج و فرد ارسال شد. بلافاصله شورای اسلامی شهر تهران به این موضوع واکنش نشان داد و گفت این کار شهرداری غیرقانونی است و نباید از شهروندان پولی برای تردد در محدوده زوج و فرد دریافت شود. به گزارش فارس، محمد علیخانی، رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران در این‌باره گفت: من موضوع را با ریاست شورای شهر تهران در میان گذاشته و اعلام کردم این کار غیرقانونی است.
به گفته علیخانی، شهرداری تهران از این راه حدود
 ۸ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است که البته این عدد از سوی شهرداری تهران رد شد. بعد از واکنش شورای شهری‌ها به این موضوع محسن پورسید آقایی، معاون حمل‌و‌نقل ترافیک شهرداری تهران گفت: اگر کسی در روز مخالف پلاک خود در محدوده زوج وفرد تردد کند، باید عوارض پرداخت کند که این کار قانونی است و شورا در این‌باره مصوبه دارد. به گفته معاون شهردار تهران، در ماده 8 مصوبه شورا ذکر شده که شهرداری باید نسبت به وصول عوارض خود اقدام کند و پلیس هم باید جداگانه جریمه خود را دریافت کند. درگیری‌ها بالا گرفت. پای فرمانداری به موضوع کشیده شد و غلامحسن آرام، معاون عمرانی فرماندار تاکید کرد که اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد در سال ۹۷ غیرقانونی است.
معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران، گفت: براساس آن مصوبه محدوده طرح ترافیک در حلقه اول با ضریب 1.5 و محدوده زوج و فرد در حلقه دوم با ضریب 0.5 تعیین شده بود. بعد از اعتراض فرمانداری جدول شماره یک اصلاح شد؛ یعنی فقط محدوده طرح ترافیک با ضریب 1.5 در آن لحاظ شد و محدوده زوج و فرد از جدول شماره یک با ضریب 0.5 حذف شد و تبصره یکم بدین شکل اصلاح شد. پیروز حناچی، شهردار تهران هم در این‌باره گفت: هر لایحه‌ای را که شورای شهر تصویب کند، قانونی و لازم‌الاجراست و درباره اخذ عوارض برای پلاک‌های مخالف در زوج و فرد این کار براساس مصوبه انجام می‌شود.
در نهایت شورای شهر تهران خواستار ارائه لایحه استفساریه از شهرداری تهران در این زمینه شد. علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در این‌باره گفت: اما اعضای شورای شهر به جمع‌بندی واحد و مشترکی در این‌باره نرسیده‌اند و بهتر است شهرداری در این‌باره استفساریه ارائه کند. برخی مسوولان معتقد بودند که برای یک تخلف شهروندان نباید دو بار جریمه شوند. از سوی دیگر خبر رسید که پلیس در ۹ ماه ابتدایی سال گذشته هیچ فردی را برای تردد غیرمجاز در محدوده زوج و فرد جریمه نکرده و شهروندان فقط عوارض پرداخت کرده‌اند. مشکلات به اتمام نرسید و جلسه مشترکی در این‌باره با حضور مسوولان شهری، شورای شهر، فرمانداری و... برگزار شد و فرمانداری تهران به‌دلیل اینکه پلیس شهروندان را جریمه نکرده بود، قدری کوتاه آمد و تعیین تکلیف در این زمینه را به شورا واگذار کرد. قرار شد بین کمیسیون عمران و حقوقی شورای شهر تهران جلسه‌ای برگزار شود ولی این جلسه برگزار نشد.
محمدعلی کرونی، دبیر کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای اسلامی شهر تهران هم در این‌باره گفت: ما همچنان معتقدیم مبالغی که از ابتدای سال توسط شهرداری دریافت شده، غیرقانونی است و این مبلغ باید به مردم بازگردد. امروز آب پاکی روی دست شهروندان ریخته شد و محمد علیخانی، رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران تاکید کرد که پولی به شهروندان در این زمینه باز گردانده نمی‌شود و بهتر است جلوی بقیه مشکلات گرفته شود تا به سرنوشت دریافت عوارض زوج و فرد دچار نشود.