«صبح‌نو» بررسی کرد

قوانین پوشش در دانشگاه‌های معتبر دنیا

نوع پوشش ازجمله مسائلی است که همواره در مجامع مختلف موردبحث و اختلاف‌نظر بوده است. بدیهی است که پوشش‌ها در محیط‌های مختلف متفاوت‌اند؛ از محیط‌های رسمی و اداری گرفته تا دورهمی‌های دوستانه. 
نوع پوشش در دانشگاه‌ها نیز ازجمله مواردی است که دانشگاه‌های مختلف دنیا اهمیت زیادی برای آن قائل هستند. درادامه، قوانین پوشش در دانشگاه‌های معتبر دنیا را بررسی می‌کنیم.

(آمریکا) 
  دانشگاه ایالتی فلوریدا: تمام شلوارها و دامن‌هایی که پوشیده می‌شوند، نباید بیش‌ازحد کوتاه باشند. شلوارهای کِشی به‌استثنای یونیفرم PE دانشکده‌ها یا یونیفرم ورزشی دانشگاه ایالت فلوریدا قابل‌قبول نیست. 
  دانشگاه آدامز: استفاده از «عینک‌دودی»، «آدامس» و «تنباکو» ممنوع است.
   دانشگاه لایبرتی: موی «دم‌اسبی» و هرگونه پوشش تنگ و مخالف عفت ممنوع است.
   دانشگاه لومالیندا: «تی‌شرت» و لباس‌های «لی» مجاز نیست.
   دانشگاه هاردین سیمونز: لباس «لی» برای دختران و شلوارهای تنگ 
ممنوع است.
   دانشگاه مجامع الهی جنوب‌غربی: لباس‌های لی سنگ‌شور مجاز نیست.
   دانشگاه سنت‌لوئیس: پوشیدن «تی‌شرت» و لباس‌های «لی» مجاز نیست.
   دانشگاه هاروارد: دانشجویان این دانشگاه موظف‌اند در محیط خوابگاه و رستوران، بلوز یا پیراهن یا ژاکت یقه‌دار یا بدون یقه بپوشند. پوشش شلوار آن‌ها نیز باید بدون پارگی و ضخیم باشد.
   دانشگاه ایالتی آرکانزاس: استفاده از لباس‌های کوتاه، سوراخ‌دار، خمره‌ای و بدن‌نما ممنوع است. دانشجو موظف است موهای خود را تمیز و مرتب و سبیل‌هایش را کوتاه نگه دارد و هیچ نوع سبک مو یا استفاده از زینت‌آلات 
جلب توجه کننده مجاز نیست.
   دانشگاه ایالتی جنوب‌غربی میسوری: استفاده از شلوارک‌های کوتاه، پیراهن‌های رکابی، لباس‌های جین (لی) پاره و چاک‌دار، تردد با دمپایی یا 
پای برهنه، استفاده از زیورآلاتی که نیازمند سوراخ‌کردن اعضای بدن باشد و هرگونه خال‌کوبی مجاز نیست. شایان ذکر است مدیر قسمت «موفقیت دانشجویی» این اختیار را دارد که شیوه‌های آرایش مو، صورت و پوشش غیرعادی را نپذیرد.

(انگلیس)
  دانشگاه آکسفورد: دانشجویان دانشگاه باید لباس بلند، گشاد و روپوش‌های رنگی مصوب دانشگاه را بپوشند. مردان باید از کت‌وشلوار تیره، پیراهن سفید ساده کراوات و جوراب استفاده کنند. زنان باید دامن تیره یا شلوار، بلوز سفید، کراوات سیاه، کفش سیاه و درصورت نیاز کت تیره بپوشند. مردان از پوشیدن لباس باز و بدن‌نما باید پرهیز کنند. اندازه شلوارک‌ها باید تا زانو باشد. مو باید رنگ طبیعی داشته باشد. همچنین، خال‌کوبی مجاز نیست. لباس زنان نباید پشت‌باز یا بدون آستین، تنگ و بالای زانو باشد.
   دانشگاه بریستول: طبق ضوابط این دانشگاه، لباس باید حداقل بدن را از شانه تا زانو بپوشاند. عریان‌کردن بخش بالای سینه ممنوع است و پوشیدن شلوارهای «لی» و شلوارک مجاز نیست. همچنین، لباس‌ها نباید حاوی علائم، نشان‌ها و تصاویر برجسته باشند.
   دانشگاه کنت: این دانشگاه از پوشیدن لباس مذهبی و فرهنگی (برای مثال یقه‌های مذهبی، حجاب، روسری) استقبال می‌کند.

(فرانسه)
   دانشگاه Ecole Normale Supérieure: آموزش عالی فرانسه تمام دانشجویان را در دانشگاه‌های مختلف موظف به رعایت قوانین پوشش کرده است. در این دانشگاه که نخستین دانشگاه فرانسه و سی‌وسومین دانشگاه دنیاست، هیچ دانشجویی مجاز به پوشیدن شلوار کوتاه نیست. پوشیدن لباس تنگ، کوتاه و رنگ‌های روشن در این دانشگاه ممنوع است.
   دانشگاه CentraleSupélec: ممنوعیت جویدن آدامس، دامن کوتاه برای دختران و شلوارک برای پسران از مهم‌ترین قوانین پوششی برای دانشجویان این دانشگاه است.

(کانادا)
    دانشگاه مونترال: برای دختران کفش باید بی‌پاشنه و جلوبسته باشد. پوشیدن هرنوع لباس و شلوار «لی» پاره نیز ممنوع است.
    دانشگاه لاوال: دانشجویان دانشگاه لاوال مجاز به استفاده از هیچ نوع زیورآلاتی نیستند. دانشجویان پسر در صورت داشتن ریش و سیبیل موظف به کوتاه و مرتب کردن آن‌ها هستند. ناخن کوتاه برای دانشجویان دختر و پسر الزامی است. هیچ دانشجوی دختری اجازه کاشت ناخن، استفاده از لاک یا ژل ناخن را ندارد. همچنین، سوراخ‌کردن متعدد گوش هم برای دختران و هم برای پسران ممنوع است.