حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان قیمت نفت را بالا کشید

پس از اینکه دو ایستگاه پمپاژ نفت متعلق به شرکت آرامکو هدف پهپاد قرار گرفت، قیمت نفت در معاملات دیروز افزایش یافت.
هر بشکه نفت برنت با 1.06 دلار افزایش 71.29 دلار معامله شد. نفت خام آمریکا نیز با 81 سنت افزایش 61.85 دلار به ازای هر بشکه فروخته شد.
خالد الفالح، وزیر نفت عربستان به خبرگزاری رسمی این کشور گفت که آرامکو پمپاژ نفت در خط لوله شرق-غرب را برای ارزیابی خسارت متوقف کرده است اما تولید و صادرات بدون اختلال ادامه دارد.
عربستان پیشتر اعلام کرده بود دو نفتکش از میان نفتکش‌های حادثه‌دیده در بندر فجیره متعلق به عربستان بوده است. یک پنجم مصرف نفت جهان از میان تنگه هرمز می‌گذرد.
همچنین مقداری از افزایش قیمت نفت ناشی از امیدواری بازار به مذاکرات تجاری آمریکا و چین بوده است چراکه هر دو طرف احساس مثبتی ابراز کردند که احتمالاً مذاکرات پایان نمی‌یابد.
اختلاف میان واشنگتن و پکن اکنون به‌عنوان یک مانع چشمگیر بر سر رشد جهانی تقاضا برای نفت دیده می‌شود. در عین حال، افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه می‌تواند بی‌ثباتی‌ها را بیشتر تقویت کند.
همچنین حمله پهپادی یمنی‌ها باعث شد تا شاخص بورس عربستان در معاملات امروز دو درصد سقوط کند. حادثه دو روز پیش که به آسیب‌دیدن چند نفتکش در بندر فجیره امارات منجر شد و پس از آن نیز وزیر انرژی عربستان از آسیب جدی به دو نفتکش این کشور در حادثه فجیره خبر داد، باعث شده بود که روز گذشته هم بورس عربستان بدترین عملکرد از ماه اکتبر تاکنون را به ثبت رسانده و ۲/۷ درصد منفی شود.