عملیات ادلب، مراحل و اهداف آن

امین حطیط، کارشناس مسائل راهبردی در لبنان، در یادداشتی با عنوان «معانی آغاز عملیات آزادسازی ادلب هم‌زمان با سروصدای طبل جنگی آمریکا» در روزنامه البناء، اهداف سوریه و جبهه مقاومت از آغاز عملیات آزادسازی ادلب برای پاک‌سازی آخرین منطقه سوریه از وجود تروریست‌ها را تشریح کرد.
حطیط گفت: در شرایطی که توافق‌های آستانه و سوچی و قوانین مربوط به ایجاد مناطق کاهش تنش در ادلب دست‌وپای ارتش سوریه را بسته بود، تروریست‌ها شروع به تحریک ارتش و غیرنظامیان سوری در حومه شمالی حماه در جنوب‌غربی حلب کردند، تا جایی‌که ضمن واردآوردن خسارات جانی و مالی به ارتش سوریه، زندگی شهروندان را هم تحت‌تأثیر قرار دادند و این اتفاقات دربرابر چشم و گوش ائتلاف بین‌المللی متجاوز علیه سوریه صورت گرفت.
نویسنده در ادامه یادداشتش آورده است: دمشق و متحدانش برای نشان‌دادن جدیت خود در این قضیه و اینکه نشان دهند صبرشان هم اندازه‌ای دارد و نیروهای مسلح سوریه در اوج آمادگی برای حمله به ادلب هستند صرف نظر از اینکه با چه کسانی روبه‌رو خواهند بود، نیروی هوایی ارتش سوریه و هواپیماهای روسی فعال در سوریه را وارد میدان نبرد کردند و بیش از 45 پایگاه افراد مسلح را زیر آتش گرفتند. توپخانه ارتش سوریه نیز یکی از پست‌های نظامی ترکیه در پیرامون ادلب را هدف گرفت که تلفات جانی نظامیان ترکیه را به‌دنبال داشت.
این کارشناس مسائل راهبردی افزود: سوریه عملیات خود را در سه مرحله آغاز کرد؛ به‌گونه‌ای که همه آن‌ها به‌منظور یک هدف اصلی و بزرگ به‌نام آزادسازی ادلب و بازگشت آن به آغوش سوریه با کمترین هزینه ممکن است.

 مراحل مقدماتی آغاز عملیات ادلب
«نخستین مرحله، اعمال فشار برای بیرون‌کردن شمار بیشتر غیرنظامیان از میدان نبرد به‌منظور دورکردن آن‌ها از خسارات جنگ است. دومین مرحله، ایجاد مصالحه با گروه‌های مسلح پس از دعوت آن‌ها به خروج از میدان در ازای تضمین آینده آن‌ها در کشور سوریه است، با این تفاوت که شروط آشتی پیچیده‌تر از شروط آشتی‌های قبلی است؛ چون مخالفان آشتی بعد ادلب، جایی ندارند که روانه آنجا شوند. سومین مرحله، عملیات نظامی است که در‌حال‌حاضر جریان دارد و به آزادسازی مناطق مهمی در منطقه منجر شده است؛ به‌گونه‌ای که نیروهای ارتش سوریه به مرزهای اداری ادلب ورود کرده‌اند».

 اهداف عملیات ادلب
درادامه یادداشت حطیط در روزنامه البناء آمده است: عملیات آزادسازی ادلب به‌دلایل انسانی و راهبردی در چند مرحله انجام می‌شود. در مرحله نخست، چهار هدف اصلی مطرح است. هدف نخست ناکام‌گذاشتن نقشه تروریست‌ها و گردانندگان آن‌ها برای مدیریت جنگ فرسایشی است که سعی در کشاندن ارتش سوریه به آن را دارند؛ به‌گونه‌ای که آن را کاملا متوقف کنند.
هدف دوم این است که تلاش ترکیه برای به‌تعویق‌افتادن این عملیات، ممانعت از آزادسازی ادلب و وقت‌کشی به‌منظور اجرای طرح ایجاد منطقه بی‌طرف با هدف مداخله در آینده نظام سیاسی سوریه ناکام گذاشته شود.
هدف سوم اینکه روحیه افراد مسلح تضعیف شود و رؤیای آن‌ها برای ماندن در این منطقه براساس وعده‌های حمایتی گردانندگانشان بر باد برود.
هدف چهارم و نهایی این است که ارتش سوریه منطقه عملیات و خطوط تماس را مشخص می‌کند تا مرحله دوم عملیات که بر آزادسازی مناطقی وسیع‌تر و نجات شمار بیشتر غیرنظامیان گروگان گرفته‌شده نزد افراد مسلح است، آسان شود.
نویسنده این یادداشت تأکید کرد: ارتش سوریه مرحله نخست از عملیات آزادسازی ادلب را با موفقیتی خیره‌کننده و سرعتی بیشتر از آنچه در نظر گرفته شده بود، آغاز کرد؛ به‌گونه‌ای که هزینه مالی و جانی این عملیات هم بسیار اندک بوده است. این عملیات براساس نتایج نشست‌های اخیر آستانه، شرایط درگیربودن آمریکا، غرب و منطقه درباره مسأله ایران و اطلاعاتی آغاز شده که سرویس اطلاعات سوریه از صفوف افراد مسلح دریافت کرده بود.
حطیط ادامه داد: بنابراین، می‌توان گفت اجرای مرحله نخست آزادسازی ادلب به نتایج مطلوب خود دست یافته است؛ به‌گونه‌ای که بر وضعیت تقابل بین نیروهای دشمن و دوست سوریه تأثیرگذار خواهد بود و به‌طورکلی، بر تقابل کنونی در منطقه بین جبهه مقاومت و نیروهای دشمن به رهبری آمریکا هم تأثیر خواهد گذاشت؛ به‌گونه‌ای که ثابت می‌کند به صدا درآوردن طبل جنگ علیه ایران و حزب‌الله به‌نفع آمریکا نخواهد بود.
امین حطیط افزود: محور مقاومت در مسیر رویارویی سنجیده و واقعی پیش می‌رود و مطمئن است نتایج آن به‌نفع ملت‌های منطقه تمام می‌شود؛ چون ملت‌ها می‌خواهند منطقه را برای اهالی آن بسازند، نه اینکه استعمارگران در آن نفوذ 
داشته باشد.
وی درپایان یادداشتش آورده است: به‌طور خلاصه معانی عملیات ادلب را می‌توان در چند مورد خلاصه کرد:
1- سوریه و جبهه مقاومت از تصمیم‌های استراتژیک خود به‌هیچ‌وجه عقب‌نشینی نمی‌کنند.
2- ایجاد جنگ روانی و صدای طبل جنگ، سوریه و جبهه مقاومت را از مأموریت دفاعی خود بازنمی‌دارد.
3- کسی که در مراحل جنگ دفاعی علیه سوریه و جبهه مقاومت در یک دهه گذشته پیروز شد، در هیچ شرایطی از پیروزی خود کوتاه نخواهد آمد.
4- اگر شرایط مستوجب نشان‌دادن انعطاف باشد، سوریه مشروط بر اینکه ضربه‌ای به اصول و آرمان‌های آن وارد نشود، انعطاف نشان خواهد داد.