معاون‌سیما‌ازبرنامه‌های‌سال‌آینده‎رسانه‌ملی‌گفت

بازگشت مهران مدیری و کلاه قرمزی به جعبه جادو

روز گذشته معاون سیمای رسانه ملی در آخرین نشست خبری‌اش در سال97 به تشریح برنامه‌های نوروز98 و پس از آن پرداخت.

مرتضی میرباقری، معاون سیمای سازمان صداوسیما در نشست رسانه‌ای تشریح ویژه‌برنامه‌های نوروزی شبکه‌های مختلف تلویزیون، از شناسایی متهم اخلال در آرا «جام‌جم» خبر داد. 
میرباقری در ابتدای این نشست با اشاره به اتفاقات تلویزیون در سال ۹۷ عنوان کرد: در سال ۹۷ یک حرکت رو به رشد و تا حدی توفانی داشتیم. بهار ۹۷ با مجموعه‌های نوروزی رکورد میزان بیننده را زد که میزان آن ۸۷ درصد بود.

نوروز98
میرباقری به تشریح برنامه‌های نوروزی شبکه‌های مختلف سیما پرداخت و گفت: نوروز امسال با ماه رجب همزمان شده و ما با ۱۳ رجب، نوروز را آغاز می‌کنیم که آن را به فال نیک می‌گیریم. در شب‌های اول نوروز با ایام اعتکاف همزمان هستیم که برخی شبکه‌ها از روزهای قبل برنامه‌های خود را شروع می‌کنند و به استقبال نوروز می‌روند. برای سال ۹۸ امیدواریم در هر فصل یک سریال طنز داشته باشیم. با مهران مدیری، جواد رضویان و… هم صحبت کرده‌ایم و در تدارک ساخت سریال‌های طنز هستیم معاون سیما ادامه داد: در کنار این برنامه‌های تحویل سال، برنامه‌های نوروزی را هم داریم. سه سریال نوروزی در شبکه یک، دو و سه داریم و شبکه پنج هم مجموعه «عطسه» را پخش می‌کند. شبکه دو سریال «بالش‌ها» را پخش می‌کند. امیدواریم کار «کلاه قرمزی» برسد و ما تمهیدات آن را فراهم کرده‌ایم. همچنین ۱۴۰ فیلم سینمایی ایرانی و خارجی برای پخش در ایام نوروز در نظر گرفته‌ایم. میرباقری افزود: در نوروز ۹۸ سه سریال جدید و ۶ سریال تأمینی روی آنتن داریم و بازپخش همه اینها را خواهیم داشت و به نوعی در یک رویکرد جدید، شبکه مجازی میان شبکه‌های مختلف راه انداخته‌ایم که هرکس علاقه‌مند است بتواند بازپخش‌ها را دنبال کند. معاون سیما ادامه داد: شبکه سه برنامه نوروزی‌اش را به‌گونه‌ای طراحی کرده که منتخبان برنامه «عصر جدید» به برنامه بیایند، بنابراین علیخانی به‌عنوان مجری برنامه سال تحویل انتخاب شده است. هر چند که او چندین سال اجرای این برنامه را برعهده دارد. وی در ادامه در توضیح بیشتر از سریال‌ها عنوان کرد: سریال «ن. خ» و همچنین سریال «مر قانون» که ممکن است نام آن تغییر کند در فضای طنز ساخته شده‌اند. سریال «بر سر دوراهی» هم قصه شیرینی دارد که البته در فضای طنز تعریف نمی‌شود.

بازگشت‌مدیری‌به‌تلویزیون
میرباقری درباره ساخت مجموعه‌های طنز گفت: ما سال ۹۸ را با سریال‌های طنز تازه‌ای استارت می‌زنیم و امیدواریم در هر فصل یک سریال طنز داشته باشیم. با آقایان مهران مدیری، جواد رضویان و… هم صحبت کرده‌ایم و در تدارک ساخت سریال‌های طنز هستیم. میرباقری درباره حاشیه‌های جشنواره جام جم توضیح داد: دولت مسوولیت ایجاد زیرساخت‌ها را دارد. ما مثل سنوات قبل با یکی از این شرکت‌ها وارد قرارداد شدیم. جمع‌آوری آرا اگر پیامکی بود، پیامک سریعاً بازخورد داشت و برای مردم پیامک می‌آمد که رأی داده‌اند. نکته دیگر این بود که همه می‌توانستند ببینند رأیی که می‌دهند چه تغییری در آرا به‌وجود می‌آورد. این سبکی بود که ما طراحی کردیم اما همه در روز جمعه متوجه شدند اختلالی در آرا به‌وجود آمده است و خود ما آن را اعلام کردیم از طریق فتا پرونده تشکیل دادیم. معاون سیما ادامه داد: دراین موضوع چند فرضیه وجود داشت؛ یک فرضیه این بود که اختلال صورت گرفته و دیگری این بود که به صورت واقعی آرا جابه‌جا شده است؛ برهمین اساس رأی‌گیری متوقف شد. وی افزود: ما نمی‌دانیم این تخلف در سطح وزارت ارتباطات بوده است یا خیر. یک متهم مشخص شده است که چون اتهام وی ثابت نشده، نمی‌توانیم اعلام کنیم.

ازکلاه‌قرمزی‌تاالف‌ویژه‌ها
معاون سیما در پاسخ به پرسش دیگر درباره مجموعه «کلاه قرمزی» عنوان کرد: از ۶ ماه گذشته مذاکره‌ای برای تولید مجموعه جدید کلاه قرمزی داشته‌ایم که درباره مسائل و منابع مالی نیز صحبت شده است. امیدواریم آن را برسانند که در اعیاد سال ۹۸ از آن استفاده کنیم. وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره مجموعه «کلاه قرمزی» و شرایط تولید آن گفت: عوامل تولید «کلاه قرمزی» لوکیشن را انتخاب و قصه را هم نهایی کرده‌اند و فقط مانده کار تولید مقابل دوربین آغاز شود. معاون سیما در پاسخ به پرسش دیگر درباره سریال‌های فاخر و الف ویژه عنوان کرد: ما سریال‌های عمومی داریم که با نرخ متوسط یعنی میانگین هر دقیقه حدود ۴ تا ۵ میلیون ساخته می‌شود اما سریال‌هایی مثل «سلمان» هر دقیقه‌اش چند ۱۰میلیون نیاز دارد و اگر ما بخواهیم هر سال سریال الف ویژه بسازیم کل معاونت‌ها باید تعطیل شود. الان دو سریال «سلمان» و «موسی» چند صد میلیارد هزینه دارد. بنابراین شاید دیگر نتوان سریال الف ویژه تا سال‌های آینده ساخت اما می‌توان در ردیف سریال‌های الف فاخر پروژه‌ای را ساخت. میرباقری ادامه داد: ما از دوستان خواسته‌ایم سریال‌هایی با هزینه پایین‌تر بسازند که همان آثار فاخر هستند و از جمله آن‌ها سریالی درباره خواجه نصیرالدین طوسی، شهید باکری و شهید همت است. همچنین برای دوره تاریخی بعد از شهادت امام رضا؟ع؟تا غیبت حضرت مهدی؟عج؟ سریالی را طراحی کرده‌ایم که به حوادث آن مقطع تاریخی می‌پردازد. سریال صیاد شیرازی را هم داریم. وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره روایت آقای شهاب حسینی در یک انیمیشن گفت: پیشنهادهای مختلفی برای حضور شهاب حسینی در تلویزیون و شبکه نسیم داشتیم که به‌طور مثال یک برنامه ترکیبی در شبکه نسیم داشته باشد اما قرار شد صداپیشگی انیمیشن شکرستان را بر عهده داشته باشد و امیدواریم در امتداد سال ۹۸ کارهای دیگری نیز در تلویزیون داشته باشد. همچنین میرباقری درباره «پایتخت» گفت: در حال حاضر برای سریال «پایتخت» نوروز ۹۹ نیز در حال مذاکره هستیم.
 وی در بخش دیگر در پاسخ به سؤالی درباره پایان ساخت برنامه «خندوانه» گفت: اینکه خندوانه دیگر قرار نیست پخش شود، دروغ است. 
البته بعد از نوروز تا رمضان دوستان استراحت می‌کنند و سال آینده بعد از محرم و صفر دوباره روی آنتن می‌روند.
 در ایام نوروز پنج شب «خندوانه» و دو شب «دورهمی» روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.