در سومین سالگرد شهادت آیت‌الله النمر شهرهای بحرین شاهد تظاهرات بود

اعتراض به استبداد


همزمان با سالگرد شهادت آیت‌الله نمرباقر النمر، روحانی مخالف رژیم آل سعود درعربستان سعودی و شهید «رضا الغسره» فعال مخالف رژیم آل‌خلیفه در بحرین، مناطق مختلف این کشور شاهد تظاهرات مردمی بود.
شهادت شیخ نمر باقر النمر درحالی وارد سومین سالگرد خود می‌شود که با شهادت «رضا الغسره» فعال مخالف رژیم آل خلیفه در بحرین همزمان شده بود و شهرهای مختلف این کشور، همانند جزیره ستره، شاخورا، الدیه، ابوصیبع، سلماباد و مالکیه شاهد تجمعات و راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز بود.
حاضران در راهپیمایی که تصاویری از این شهید نمر و رضا الغسره را در دست داشتند، شعارهایی در حمایت از راه شهدا سردادند.
درمقابل نظامیان وابسته به آل‌خلیفه با استفاده از گلوله‌های حاوی گازهای سمی ، به مقابله با معترضان برخاستند. نظامیان همچنین هفت جوان را بازداشت و آنان را به ساختمان تحقیقات جنایی که به مرکز شکنجه فعالان مخالف معروف است، منتقل کردند.
«شیخ نمر باقر النمر» روحانی مبارز عربستانی در چارچوب اقدامات اعتراضی علیه سیاست‌های آل‌سعود و در پی تشدید دور جدید اعتراض‌های مردمی که از فوریه 2011 در قطیف، منطقه شیعه‌نشین در شرق عربستان آغاز شده بود، بازداشت شد. شیخ نمر در 15 اکتبر 2015 از سوی دادگاه کیفری آل‌سعود به اتهام واهی اقدام ضد امنیت ملی و محاربه، به اعدام محکوم شد. این روحانی مبارز، سرانجام در دوم ژانویه 2016 ( 23 مهرماه 1393 ) به اتهام انتقاد از رژیم سعودی به شهادت رسید.
وزارت کشورعربستان با انتشار بیانیه‌ای( 23 مهرماه 1393 ) اعلام کرد که 47 نفر از شهروندان عربستانی دیگر در این روز در 12 منطقه عربستان 
اعدام شدند.
تبعات این جنایت، رژیم استبدادی آل‌سعود را با مشکلات جدی مواجه کرده و پایه‌های این رژیم خشونت‌گرا را متزلزل‌تر از گذشته کرده است. کما اینکه با رسوایی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی که اخیراً در دفتر کنسولگری عربستان در ترکیه روی داده است شاهد متزلزل شدن پایه‌های قدرت استبدادی رژیم آل‌سعود در عربستان هستیم.
مقامات عربستانی از اعدام به‌عنوان وسیله‌ای برای ساکت کردن مخالفان استفاده می‌کنند و از طریق رعب و وحشت درصدد هستند فضای خفقان‌آوری را ایجاد کنند تا هیچکس جرأت نکند علنی علیه رژیم آل‌سعود سخنی بگوید.
پر واضح است که رژیم آل‌سعود از سرکوب شیعیان در بحرین بهره می‌برد و اگر اینچنین نبود، هیچ‌گاه شاهد حضور گسترده نظامیان سعودی در بحرین برای سرکوب مردم بی‌گناه نبودیم.
رژیم آل‌خلیفه برای شکل نگرفتن انقلاب مردمی در بحرین به توسعه روابط خود با آل‌سعود و رژیم صهیونیستی برقرار کرده است. از این رو با روابط دیپلماتیک نزدیکی که با رژیم صهیونیستی برقرار کرده و در نظر دارد تا به زودی و به صورتی رسمی روابط خود با تل‌آویو را گسترش داده و همچنین دفاتر سفارتی خود را هم افتتاح نمایند.
رهبران بحرین که تابع سیاست‌های آل‌سعود هستند، برای خاموش کردن اعتراضات مردمی در این کشور اقدام به دادگاهی کردن آیت‌الله «شیخ عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین کردند.
شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب بحرین سال گذشته در منزل شخصی خود در محاصره و بازداشت خانگی بود تا اینکه پس از اعتراضات مردمی و خانواده ایشان برای مداوا به انگلیس اعزام و پس از انجام معاینات به عراق(نجف) رفتند.
آیت‌الله شیخ عیسی قاسم از چهره‌های برجسته سیاسی و فرهنگی بحرین است که 45 سال پیش در سال 1973 عضو شورای مؤسسان قانون اساسی و از تدوین‌کنندگان قوانین تابعیت در بحرین بوده است.
از دیگر رهبران شیعی در جهان که اکنون در زندان به سر می‌برد می‌توان به «شیخ زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه اشاره کرد با تلاش‌هایی که بدون پشتوانه مالی و سازمانی و با ایثار توانست گامی موفق در توسعه ارزش‌های اسلامی در غرب آفریقا بردارد.گفته می‌شود 10 میلیون نفر از مسلمانان نیجریه با تلاش‌های این رهبر مجاهد با مکتب اهل البیت آشنا شدند. شیخ زکزاکی که 6 فرزندش در راه احیا و بیداری مردم در روزهای عاشورای حسینی و روز قدس در نیجریه به شهادت رسیده‌اند، اکنون دو سالی است با وضعیت جسمانی نامناسب و حتی مجروحیتی که دارد در زندان دولت نیجریه به سر می‌برد.
«نیجریه» را می‌توان سومین کشور پرجمعیت شیعه جهان پس از ایران و عراق به شمار آورد، این مسأله را می‌توان در راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی روز اربعین و مراسم روز عاشورا در این کشور به خوبی دید که تلاش‌های 30 ساله شیخ زکزاکی واقعیت دیگری را در این نقطه از غرب آفریقا به تصویر کشیده است.