خبر

جام‌جهانی
چه فرصتی برای موسیقی ایران ایجاد می‌کند؟
آلکساندر سرگییویچ ساکولوف، رییس کنسرواتوار دولتی چایکوفسکی مسکو که در پی امضاء تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد رودکی به ایران سفر کرده است،
 در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره این تفاهم‌نامه توضیح داد: در قدم نخست این یک تصمیم دیپلماتیک و سیاسی بود که فرهنگ ایران در روسیه و فرهنگ روسیه به شکل هفته‌ها و فصل‌های فرهنگی ایران معرفی شود. او معتقد است: تصوری از اینکه موسیقی سمفونیک اروپایی در ایران وجود دارد برای مخاطبی که فرهنگ ایران را نمی‌شناسد، جذابیت دارد. این تجربه قدیمی است که همزمان با اتفاق‌های ورزشی مهم، برنامه‌های فرهنگی هم برنامه‌ریزی می‌شود با وجود اینکه بیشتر این برنامه‌ها در حوزه موسیقی پاپ است اما از آنجایی که در روسیه موسیقی کلاسیک اقبال زیادی بین مردم دارد، حضور ارکستر سمفونیک ایران در روسیه اتفاق خوشایندی برای مردم روسیه است. همان‌طور که مسابقه‌های جام جهانی تنها در مسکو برگزار نمی‌شود و در شهرهای مختلف است، این کنسرت‌ها هم در سه شهر برگزار می‌شود و یک تور واقعی را رقم می‌زند.

مجموعه مناجات‌های محمد معتمدی منتشر شد
آلبوم «مناجات» تازه‌ترین اثر آقای محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی، به مناسبت ماه مبارک رمضان منتشر و روانه بازار موسیقی کشور شد.
 این آلبوم شامل ده قطعه در دستگاه‌های موسیقی ایرانی است؛ اشعار قطعات از شعرای بزرگی چون سعدی، هلالی جغتایی، جامی، مولوی، علامه فیض کاشانی، وحشی بافقی و حافظ انتخاب شده‌اند و اکثراً حال و هوایی مناجات‌گونه دارند. در این اثر از ساز استفاده نشده و اشعار فقط به صورت آواز اجرا شده‌اند که این امر بر فضای خاص عرفانی و معنوی اثر می‌افزاید.
«حمد و ثنا»، «مرهم»، «شهد شهادت»، «مقصود عاشقان دو عالم (آواز همایون)»، «دشتی (ای حیات دل هر زنده دلی)»، «بیات ترک (ای خدا این وصل را هجران مکن)»، «آواز مخالف سه‌گاه»، «شعله‌گردان (آواز اصفهان)»، «گریبان چاک» و «در میکده عشق» عناوین قطعات این آلبوم هستند. آلبوم مناجات با همکاری مؤسسه آبی رود، مرکز موسیقی رها و مؤسسه رهگذر هفت‌اقلیم منتشر و روانه بازار موسیقی کشور شده است.

واکنش رسانه اسپانیایی به نوازنده نی انبان ایرانی
یکی از رسانه‌های اسپانیا همزمان با حضور آقای محسن شریفیان برای اجرای برنامه موسیقایی در این کشور به تمجید از موسیقی اقوام ایران پرداخت. محسن شریفیان پژوهشگر ایرانی و نوازنده ساز نی انبان در حاشیه یک فستیوال فرهنگی هنری در اسپانیا مورد تمجید رسانه‌های این کشور قرار گرفت. سالنامه گایتا یک نشریه تخصصی مربوط به ساز نی انبان است که از سال ۱۹۸۶ به شکلی منظم توسط مدرسه موسیقی اورنسه اسپانیا منتشر می‌شود. سی و یکمین شماره این نشریه که جدیدترین سالنامه آن مجموعه است در ۶ صفحه به معرفی محسن شریفیان نوازنده ایرانی ساز نی انبان پرداخته و از تاریخ و جغرافیای بوشهر تا موسیقی و سازهای نی انبان،
نی تکی و نی جفتی را به مخاطبان خود معرفی کرده است. محسن شریفیان، پیش از این نیز در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دنیا ازجمله دانشگاه تورنتو و کنسرواتوار موسیقی مسکو و همچنین سمینارها و فستیوال‌های متعدد به معرفی موسیقی بوشهر و به‌ویژه ساز نی انبان پرداخته است.

تیتراژ «بچه مهندس» تغییر می‌کند
آقای میثم مروستی آهنگساز و نوازنده ویولن که این شب‌ها سریال «بچه مهندس» به کارگردانی آقای علی غفاری با آهنگسازی وی از شبکه دو سیما پخش می‌شود به «مهر» گفت: پیش از این آهنگسازی سریال‌های مختلفی را انجام داده بودم اما موسیقی سریال «بچه مهندس» تجربه جدیدی بود. اصلاً قرار نبود این مجموعه در ماه مبارک رمضان پخش شود به همین دلیل ما از قبل از عید کار آهنگسازی را به طور همزمان با تولید شروع کردیم و هم اکنون به صورت شبانه‌روزی مشغول ساخت کارها هستیم که بتوانیم در زمان مقرر اثر را به پخش برسانیم. وی ادامه داد: سریال «بچه مهندس» فقط محدود به پخش در ماه رمضان نمی‌شود و قرار بر این است تا فصل‌های دیگر آن نیز برای پخش آماده شود. این آهنگساز درباره فضای موسیقی سریال توضیح داد: موسیقی «بچه مهندس» در برگیرنده فضای کودکانه، عاشقانه و در برخی از موارد کمدی است که ما سعی کردیم بر اساس این حس و حال موسیقی متفاوتی نیز ارائه دهیم که امیدوارم چنین رویکردی مورد پسند مخاطبان قرار گرفته باشد. مروستی گفت: «بچه مهندس» از سریال‌های بلند تلویزیون است که قطعاً در قسمت‌های بعد از جذابیت‌های بیشتری برخوردار خواهد شد. گروه آهنگسازی هم تلاش کرده تا به فراخور این فضا و پردازش شخصیت‌ها موسیقی‌ای ارائه دهد که از محتوای اثر دور نباشد.
در بخش تیتراژ هم باید بگویم که بعد از تیتراژ انتهایی کار با صدای آقای رضا صادقی، تیتراژهای دیگری نیز ساخته خواهد شد که در فصل‌های بعدی در اختیار مخاطبان قرار می‌دهیم.