حضور امارات و بحرین در جشن هفتادمین سالگرد اشغال صهیونیست‌ها

فلسطینیان غرق در خون اعراب در تلاش برای معامله قرن

درحالی اشغال فلسطین وارد هفتادمین سال خود شد که با شهادت بیش از 60 فلسطینی در زمان افتتاح سفارت آمریکا در قدس شاهد ثبت «نکبتی جدید» در این کشور اشغال شده هستیم.

سراسرکرانه باختری روز دوشنبه به دلیل افتتاح سفارت آمریکا در قدس، شاهد اعتراضات گسترده مردمی بود که شهادت 60 جوان فلسطینی و مجروح شدن بیش از 2000 نفر را به همراه داشت و در ادامه این اعتراضات روز گذشته نیز همزمان با هفتادمین سال اشغال فلسطین (روز نکبت) سراسر کرانه باختری و نوار غزه شاهد اعتصابات دوباره مردمی بود که در بخشی از مناطق درگیری‌هایی میان مبارزان فلسطینی و صهیونیست‌ها درگرفت. فلسطینیان در اعتراض به هفتادمین سال اشغال سرزمینشان توسط صهیونیست‌ها با نواختن آژیرهای هشدار از طریق بلندگوهای مساجد و نیز نواختن زنگ‌های کلیساها به مدت 70 ثانیه در کرانه باختری به هفتاد سال ظلم و ستم رژیم اشغالگر قدس اعتراض کردند تا رنج‌هایی که از سال 1948 در حق این ملت روا داشته شده است را برای جهانیان یادآور شوند. همچنین، تظاهراتی اعتراضی در باب‌العامود قدس و در رام‌الله برگزار شد که تظاهرات‌کنندگان 70مشعل، 70 کلید و 70 پرچم را با خود حمل کردند تا یادآور هفتاد سال اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین فلسطین باشند. برخی مناطق کرانه باختری مانند الخلیل، البیره و رام‌الله نیز شاهد تظاهرات فلسطینی‌ها و درگیری آنها با جوانان فلسطینی بود و صهیونیست‌ها به سمت تظاهرات‌کنندگان گاز اشک‌آور و بمب‌های دودزا شلیک کردند.رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند رژیم صهیونیستی به صورت گسترده به سمت تظاهرات‌کنندگان در شهرک «بیت‌ایل» در شمال رام‌الله گاز بمب‌های دودزا شلیک کردند و بولدزرهایی برای صاف کردن خاکریزهای ایجاد شده به این منطقه آورده شده بود.همچنین وزارت بهداشت فلسطین عصر دیروز اعلام کرده است ده‌ها مجروحی که به بیمارستان دولتی الخلیل منتقل شده‌اند از ناحیه پا ، شکم و کتف گلوله خورده‌اند و حال آنها وخیم گزارش شده است. بر اساس آخرین گزارش‌های هلال احمر فلسطین بیش از 30 نفر با گلوله زخمی و 33 نفر دچار حالت خفگی ناشی از استنشاق گاز در بیت‌لحم شده‌اند.
اعضای شورای امنیت
به گوترش درباره فلسطین نامه نوشتند
دو سوم از اعضای شورای امنیت هم روز گذشته مراتب نگرانی عمیق خود را از بابت عدم اجرای قطعنامه سال ۲۰۱۶ مبنی بر لزوم پایان شهرک‌سازی در اراضی اشغالی و تشکیل دولت مستقل فلسطینی، ابراز کردند. 10 نفر از ۱۵ عضو شورای امنیت در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد تأکید کردند: شورای امنیت باید پشت قطعنامه‌هایش بایستد و جدیت آنها را تضمین کند. در غیر این ‌صورت، با خطر تضعیف وجهه نظام بین‌الملل مواجه خواهیم بود.

ترکیه سفیر رژیم صهیونیستی را اخراج کرد
همچنین دولت ترکیه در اعتراض به کشتار مردم غزه با «عنصر نامطلوب» خواندن سفیر رژیم صهیونیستی، از او خواست کشور را ترک کند. اخراج سفیر اسرائیل در ترکیه در حالی است که ترکیه و رژیم صهیونیستی که در سال ۲۰۱۰ و در پی حمله نظامیان صهیونیست به کشتی «مأوی مرمره» حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه و کشته شدن ۱۰ تبعه ترکیه‌ای؛ روابط دیپلماتیک را قطع کرده بودند، تابستان سال ۹۵ بعد از چند ماه مذاکرات فشرده، توافقنامه‌ای را برای ازسرگیری مناسبات سیاسی امضا کرده بودند.

پاکستان انتقال سفارت آمریکا به قدس را محکوم کرد
وزارت خارجه پاکستان هم با صدور بیانیه‌ای ضمن اظهار نگرانی از انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی، این اقدام را به شدت محکوم کرد. در ادامه این بیانیه آمده است که انتقال سفارت آمریکا به قدس خلاف قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل است.وزارت خارجه پاکستان همچنین در این بیانیه اعلام کرد که دولت اسلام‌آباد و مردم پاکستان همچنان در کنار مردم فلسطین ایستاده‌اند و تا احقاق حقوق آنها و رسیدن به حق مسلم خودمختاری از مردم و دولت فلسطین حمایت خواهند کرد.

الجزایر کشتار فلسطینیان را محکوم کرد
همچنین، وزارت خارجه الجزایر با صدور بیانیه‌ای جنایت صهیونیست‌ها در به شهادت رساندن فلسطینیان بی‌دفاع را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است؛ که جامعه جهانی به خصوص شورای امنیت بایستی در برابر این جنایت وحشتناک مسوولیت‌پذیر بوده و به مسوولیت خود برای حمایت از ملت فلسطین مطابق با قوانین بین‌المللی عمل نماید.

تظاهرات بحرینی‌ها در محکومیت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی
البته، بحرینی‌ها روز گذشته به نشانه محکومیت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و استمرار حرکت‌های انقلابی تظاهرات کردند. بنابرگزارش«منامه پست» تظاهرات‌کنندگان در مناطق « المعامیر» و «السهله» پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود «اراده ما هرگز نمی‌شکند و وزیر خارجه بحرین نیز نماینده خودش است و بهتر است استعفا کند.» «خالد بن احمد» وزیر خارجه بحرین چند روز پیش در تلاش برای جلب رضایت صهیونیست‌ها و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی از حمله این رژیم به سوریه حمایت کرده بود. او به جای محکوم کردن تجاوزهای نظامی مکرر رژیم اسرائیل به سوریه نوشت که تل‌آویو حق دارد از خود در برابر ایران دفاع کند!

ابراز همدردی ماکرون با ملت فلسطین
امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین تلفنی گفت‌وگو کرد. ماکرون در این گفت‌وگو تحولات اخیر فلسطین و نوارغزه را مورد بررسی قرار داد.رییس جمهوری فرانسه بدون محکوم کردن سرکوب راهپیمایی بازگشت فلسطینیان از سوی رژیم صهیونیستی و جنایات نظامیان این رژیم، با ملت فلسطین به خاطر قربانیان این راهپیمایی ابراز همدردی کرد.

احضار سفیر صهیونیستی در کشوری غربی!
از سویی دیگر، ایرلندو بلژیک هم ازجمله کشورهای غربی بودند که در اعتراض به جنایت صهیونیست‌ها در غزه و فلسطین، واکنش نشان داده و سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کردند.«سامون کانوِی» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه جمهوری ایرلند دیروز سه‌شنبه سفیر رژیم صهیونیستی را به ملاقاتی احضار کرد تا خشم ایرلند از سطح کشته و زخمی‌ها در غزه را اظهار کند. وزیر خارجه ایرلند همچنین خواستار تحقیقات بین‌المللی مستقل با مدیریت سازمان ملل درباره کشتار دیروز در فلسطین شد. برخی تحلیلگران معتقدند، واکنش کشورهای غربی و رسانه‌های آ‌نها به موضوع فلسطین می‌تواند با دلایلی همراه باشد و باید پرسید آیا در مخالفت با سیاست‌های دونالد ترامپ است که اکنون دلسوز مردم فلسطین شده‌اند یا خیر؟ رسانه‌های غربی پیش از این واژه پیکارجو را برای فلسطینی‌ها به کار می‌بردند اما اکنون واژه مبارزان فلسطینی را برای آنها بیان می‌کنند.

اختلاف آمریکا و اروپا درباره فلسطین
کارشناسان معتقدند، پس از موضوع برجام که آمریکا از آن خارج شده است، موضوع انتقال سفارت آمریکا به قدس دومین اختلاف ایجاد شده میان آمریکا و اروپا تبدیل شده است که این امر می‌تواند حامل دلایل و پیام‌های عمیقی در این باره باشد.

حضور امارات و بحرین در جشن هفتادمین سالگرد رژیم اسرائیل
اما در این میان سکوت و انفعال کشورهای عربی قابل تأمل است. هرچند که مردم بحرین روز گذشته در اعتراض به این اتفاق تظاهرات کردند اما دولت این کشور به همراه امارات متحده عربی هیأت‌هایی را برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل راهی فلسطین اشغالی کردند تا در جشن هفتادمین سالگرد تأسیس اسرائیل شرکت داشته باشند.دو روز پیش نیز رسانه‌های آمریکایی از دیدار سفیران امارات و بحرین در واشنگتن با نتانیاهو خبر دادند. در این شرایط ناظران اعلام کردند، خطرناک‌ترین موج عادی‌سازی با اسرائیل در پرتو سرعت گرفتن اقدامات اسرائیل برای عملی کردن معامله قرن و در اوج اعتراضات فلسطینی‌ها در جریان است. «عزام التمیمی» کارشناس سیاسی این تصمیم آمریکا را به‌مثابه میخ آخر به تابوت گزینه تشکیل دو دولت مستقل می‌داند که هرگز بدون چراغ سبز عربستان اتخاذ چنین تصمیمی امکان‌پذیر نبود.