بازی استعفای شهردار و شورای شهر همچنان ادامه دارد

بلاتکلیفی در پایتخت

تنها 24‌ساعت پس از جلسه پرحاشیه بررسی استعفای شهردار تهران و پس از رأی 16 تن از اعضای شورای پنجم در رد این این استعفا،
آقای «محمد‌علی نجفی» دیروز در نامه‌ای دوباره به رییس شورای شهر تهران، از سمت خود استعفا کرد تا پایتخت همچنان بلاتکلیف
باقی بماند. با تأیید نامه استعفای دوم نجفی توسط آقای «محسن هاشمی رفسنجانی» رییس شورای پنجم، به‌صورت رسمی کار نجفی در مسند شهرداری تهران پایان یافت.
نجفی در ابتدای دومین نامه استعفای خود نوشته است: «‌ضمن تشکر از الطاف اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران که در جلسه مورخ 19 فروردین شورا نسبت به این جانب ابراز شد و نهایتاً به رأی مخالف ایشان با استعفای بنده تجلی یافت، به استحضار می‌رساند که به احترام نظر و رأی شورای محترم، این جانب مجدداً با پزشک معالج خویش مشورت کردم و امکان انجام عمل جراحی و تداوم معالجه را توأم با حفظ مسوولیت شهرداری جویا شدم.»
او در ادامه نیز آورده است: «‌متأسفانه ایشان (پزشک معالج) مجدداً بر قابل جمع نبودن این دو امر تاکید و پیشنهاد اکید داشتند که برای انجام مراحل درمان بیماری در نخستین فرصت ممکن از مسوولیت خویش در شهرداری تهران کناره‌گیری کنم، لذا در کمال احترام و خضوع نسبت به اعضای محترم شورا تقاضا دارم ترتیبی اتخاذ فرمایید که تا قبل از اول اردیبهشت‌ماه -که قرار است مراحل جدی معالجه را آغاز نمایم- برای انتخاب شهردار یا سرپرست شهرداری اقدام لازم معمول شود.»
به این ترتیب، شهردار جدید تهران تنها هفت‌ماه پس از حضور بر مسند مدیریت شهری تهران، صندلی خود را ترک کرد. موضوعی که در سال‌های اخیر در تمامی مسندها و مسوولیت‌های قبلی نجفی نیز تکرار شده بود و هیچ‌گاه عمر مدیریت او از چند ماه فراتر نرفت.
 اما نکته قابل توجه در این میان، این است که شهرداری تهران یکی از بی‌سروصدا‌ترین ماه‌های دهه‌های اخیر خود را در هفته آخر اسفند 96 و البته فروردین 97 گذراند. مدتی حدود یک ماه شهر با شهردار مستعفی که عزم بر کناره‌گیری داشت، اداره می‌شد. از سوی دیگر نیز اعضای شورای شهر با علم بر عزم نجفی به ترک شهرداری هرگز نتوانستند تا یکشنبه گذشته به جمع‌بندی مشخصی درباره سرنوشت شهرداری تهران برسند تا مدیریت شهری پایتخت، حدود یک‌ماه کامل در بلاتکلیفی به‌سر ببرد.
معاون نظارت شورای شهر تهران از بررسی استعفای نجفی در جلسه امروز شورا و تعیین سرپرست خبر داده است. آقای «افشین حبیب‌زاده» در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در پی وصول استعفای دوم شهردار تهران به شورا، اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز (سه‌شنبه) بررسی نامه استعفای شهردار تهران را در دستور کار قرار خواهند داد، گفته است: «بر اساس آیین‌نامه، بررسی استعفای شهردار باید در نخستین جلسه پس از وصول بررسی شود که در این جلسه در صورت رأی مثبت اعضا به استعفا باید بلافاصله سرپرست انتخاب شود.»
او با بیان اینکه اعضای شورای شهر فرصت دارند که با انتخاب سرپرست در مدت سه‌ماه شهردار را انتخاب کنند، گفته است: «بر اساس قانون یکی از کارکنان شهرداری می‌تواند سرپرست شود.»
در همین حال، یکی دیگر از اعضای شورای شهر، برگزاری جلسه تصمیم‌گیری درباره سرنوشت شهردار تهران را در هفته آینده محتمل دانسته است. آقای «حجت نظری» هم دیروز به ایسنا گفت: «خبر استعفای دوباره شهردار تهران صحت دارد و ایشان نامه‌ استعفای خود را به شورا داده‌اند.»
وی درباره اینکه آیا این استعفا در جلسه روز سه‌شنبه بررسی خواهد شد یا خیر، گفت: «تا جایی که من اطلاع دارم، بررسی استعفا در دستورجلسه روز سه‌شنبه قرار ندارد و احتمالاً هفته آینده بررسی خواهد شد.»
از سوی دیگر، خبرگزاری «فارس» دیروز در خبری به نقل از یک منبع آگاه، در این‌باره نوشت: «روز سه‌شنبه (امروز) در جلسه هم‌اندیشی شورای شهر تهران چهار نفر به‌عنوان سرپرست شهرداری مورد بررسی قرار می‌گیرند. از معاونان شهردار، نام حسینی مکارم و حناچی مطرح شده است و از شهرداران مناطق نیز مصطفی سلیمی شهردار منطقه سه و کش‌پور شهردار منطقه ۲ مطرح‌اند.»
از پیش‌بینی‌ها بر‌می‌آید که تکلیف قطعی مدیریت پایتخت، امروز هم روشن نخواهد شد و شورای پنجم که همچنان در جدالی داخلی از انتخاب شهردار مورد قبول اکثریت اعضا برای جانشینی نجفی ناتوان است، به گزینه سرپرست موقت فعلاً رضایت خواهد داد. تصمیمی که البته بسیاری از اعضا از رخداد آن و تکرار ماجرای انحلال شورای اول ابراز نگرانی کرده‌اند.