ضرورت تغییر در معادله رویارویی با دشمن صهیونیستی

نسخه شفابخش

رهبر معظم انقلاب اسلامی طی نامه‌ای خطاب به اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس ضمن تاکید مجدد بر حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از جهاد ضد اشغالگری ملت فلسطین، بر ضرورت تغییر در معادله رویارویی با دشمن صهیونیستی از دفاع به تهاجم در سطوح رسمی و غیر رسمی اعم از جامعه فلسطین و جهان اسلام تاکید کردند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس پس از آنکه کارشکنی‌های برخی کشورهای منطقه درحمایت از مردم مظلوم فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی را به خوبی درک کرد ومتوجه این نکته شد که حمایت‌های برخی از کشورها از مساله فلسطین تاکتیکی است که در راستای رسیدن به مطامع خودشان  صورت می‌گیرد، تصمیم گرفت در اقدامی تاریخی روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را توسعه دهد چون به این اندیشه و واقعیت دست یافت که حمایت‌های ایران از موضوع فلسطین و بیت‌المقدس راهبردی و عمیق است و مبارزه با استکبار جهانی آمریکا و رژیم صهیونیستی از اصول راهبردی تهران به‌شمار می‌آید.

پیوند عقیدتی- سیاسی حماس با ایران
از این‌رو بود که روزهای پایانی مهرماه سال گذشته «سامی ابوزهری» از فرماندهان جنبش حماس به منظور گسترش تقویت روابط به تهران سفر و درگفت‌‌وگویی با المیادین، عنوان کرد: «اختلافات میان ایران و جنبش حماس به تاریخ پیوست و روابط این جنبش با دمشق به تحولات داخلی سوریه بستگی دارد.» سخنانی که رژیم صهیونیستی و دیگر گروه‌های تروریستی را از این سفر عصبانی کرد.
به گفته نیروهای مقاومت فلسطین، جمهوری اسلامی ایران ازجمله کشورهایی است که نزدیک به چهار دهه موضوع فلسطین را سرفصل روابط سیاسی خود در عرصه بین‌الملل قرار داده و تا کنون ذره‌ای از اهداف و آرمان‌های ارزشی خود در خصوص بیت‌المقدس عقب نشینی نکرده است که سخنان  مقام معظم رهبری در دیدار با مهمانان
شرکت‌کننده‌در‌سیزدهمین اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی، با اشاره به موضوع فلسطین، به این امر تاکید دارد. ایشان در این اجلاس عنوان کردند: «فلسطین» و «اتحاد دنیای اسلام» از جمله موضوعات اساسی جهان اسلام است و دنیای اسلام، امروز باید در موضوعات مهم و اساسی نقش‌آفرینی کند و نگذارد تجربه تلخ دهه‌های گذشته و تسلط قدرت‌ها و آثاربلندمدت آن، تکرار شود.

تقدیر حماس از ایستادگی محور مقاومت در برابر
رژیم صهیونیستی
پس از سخنان رهبر انقلاب اسلامی ایران در اجلاس بین‌المللی تهران بود که «اسماعیل هنیه»، رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به ابعاد توطئه بزرگ استکبار علیه قدس و ملت فلسطین با هدف سرنگون‌کردن غزه به ‌عنوان قلعه مقاومت و پایان دادن به مبارزه علیه رژیم اشغالگر و عادی‌سازی روابط حکام وابسته منطقه با آن، از حمایت‌های ملت ایران و هدایت‌های رهبر انقلاب اسلامی از جنبش مقاومت قدردانی کرد و نوشت‌: ما با شروع انتفاضه خروشان مردمی در داخل کرانه باختری و قدس، به اذن خداوند توطئه طاغوتِ عصر (ترامپ) و حاکمان نفاق در پایتخت‌های دور و نزدیک را در پایان دادن به مساله فلسطین، خنثی خواهیم کرد.
نامه هنیه به رهبر انقلاب نشان داد که تمامی مردم فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند جمهوری اسلامی در مساله فلسطین و قدس و حمایت از مقاومت مردمی فلسطین با انواع کمک‌ها را می‌ستایند و از دسیسه‌های بزرگ و خطرناکی که علیه امت اسلامی و به‌ویژه قدس شریف در جهت نابود کردن پایه‌های مقاومت در جریان است، آگاه هستند.
رهبر جنبش حماس، در نامه خود به منحرف ساختن تحرکات شیعه و سنی اشاره کرده و جهت دادن دشمنی‌ها به سمت ایران را توطئه صهیونیست‌ها و آمریکا دانست و راه خنثی‌کردن توطئه جاری علیه فلسطین و مساله قدس را انتفاضه خروشان مردمی در داخل کرانه باختری و قدس خواند.

پاسخ رهبر انقلاب به نامه «اسماعیل هنیه»
 رییس دفتر سیاسی حماس
اما هفته اخیر؛ رهبرانقلاب در پاسخ به نامه اسماعیل هنیه رییس دفتر سیاسی حماس درنگاهی دیگر به موضوع فلسطین و توطئه صهیونیست‌ها، عنوان کردند: حرکت به سمت مذاکره با رژیم فریبکار و دروغگو و غاصب، خطای نابخشودنی بزرگی است که پیروزی ملت فلسطین را به عقب می‌اندازد و جز خسران عاید آن ملت ستم‌کشیده نمی‌کند.
مقام معظم رهبری در روزهایی که شدت یافتن ظلم و قساوت دشمن صهیونیست در غزه، دلبستگان به مسأله‌ فلسطین را غمگین و خشمگین ساخته است، یادآور شده‌اند: خیانت برخی سران عرب که اکنون به تدریج در حال آشکار شدن است نیز همین هدف (مذاکره) را دنبال می‌کند. علاج این همه تقویت جناح مبارز و مقاوم در دنیای اسلام و تشدید مبارزه با رژیم غاصب و پشتیبانان آن است.
رهبر انقلاب با اشاره به نزدیک شدن پیروزی قطعی مردم فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی از ملت‌ها و به‌ویژه جوانان غیور در کشورهای اسلامی و عربی و نیز دولت‌هایی که نسبت به فلسطین احساس مسوولیت می‌کنند خواستند، این وظیفه بزرگ را کاملاً جدی بگیرند و با مجاهدت حماسی و مدبّرانه دشمن را مجبور به عقب‌نشینی به سمت نقطه‌ زوال کنند.

نسخه شفا‌بخش در معادله تقابل
«احمد‌رضا روح‌الله‌زاد» دبیر کمیسیون سیاسی و امور بین‌الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین در خصوص پاسخ مقام معظم رهبری به نامه «اسماعیل هنیه» به «صبح نو» گفت: نامه با آیه 104 سوره نساء شروع می‌شود که در آن آفات مبارزه و جهاد را کاهلی ناشی از فقدان نگاه فراگیر به تحولات می‌داند. دشمن صهیونیستی وجود نشاط مبارزه در ملت فلسطین و جهان اسلام را برای خود یک تهدید جدی می‌داند و با مدیریت تحولات تلاش کرده است که هم ملت فلسطین نسبت به پیروزی مأیوس شوند و هم امت اسلام نسبت به تکلیف خود درباره فلسطین سست شوند.
دبیر کمیسیون سیاسی و امور بین‌الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین، تصریح کرد: حال آنکه اگر ملت فلسطین در شرایط سختی قرار دارد و اگر جهان اسلام از خیانت برخی رهبران رنجور است، دشمن نیز شرایط سختی را
سپری می‌کند.
وی با اشاره به اعلام انتقال سفارت آمریکا به قدس، ادامه داد: اینکه دولت آمریکا سخن از معامله قرن و قرارداد نهایی می راند یا رهبران خائن برخی کشورهای عربی مکرر دستور‌العمل‌های ترامپ را در باره عادی‌سازی روابط با اسرائیل تکرار می‌کنند‌؛ نشان از شرایط سختی دارد که در آن به‌سر می‌برند.
روح‌الله زاد، یادآور شد: فتنه تکفیری در عراق و سوریه به پایان خود رسیده است، یعنی جبهه مقاومت در موضع برتر و تعیین کنندگی قرار دارد و این خطری است که هم رژیم صهیونیستی و هم رژیم‌های عربی وابسته و خائن را تهدیدی جدی بوده و از سوی دیگر مانع بزرگ و اصلی بر سر راه باز تعریف هژمونی آمریکا در جهان اسلام است. بر این اساس شرایط برای محور دشمن نیز بسیار سخت است. افزایش فشارها و تحرکات سیاسی، رسانه‌ای و حتی نظامی - امنیتی در سطح منطقه از سوی دشمن در واقع حاکی از نگرانی‌ها و یأس حاکم بر آن است.
وی با اشاره به اینکه دشمن تنها امیدش ناامیدی در ملت فلسطین و جهان اسلام است، عنوان کرد: دشمن تلاش می‌کند این ناامیدی را تعریف و ایجاد کند. بر این اساس ملت فلسطین و جهان اسلام باید نشاط در مبارزه را دنبال کنند. نشاطی که تنها بر پایه عمل به تکلیف انسانی و دینی است.
این کارشناس مسائل فلسطین ادامه داد: در‌حال‌حاضر هم در جهان اسلام و در جامعه فلسطین دو جریان مشاهده می‌شود؛ بخشی از جهان اسلام و جامعه فلسطین برای خیانت قامت بلند کرده‌اند (رژیم‌های عربی به رهبری عربستان و امارات متحده عربی و دولت خودگردان فلسطین) بخشی دیگر نیز امر الهیِ «کلکم راع و کلکم مسوول عن رعیته» را  معطل ساخته و ساکت‌اند. تنها ایران است که هم در سطوح رسمی و هم در سطوح مردمی برای حمایت از ملت فلسطین قامت افراشته‌اند.
دبیر کمیسیون سیاسی و امور بین‌الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین افزود: رهبر انقلاب نیز با توجه به همین موضوع با اشاره به آیه سوره نساء نسبت به سستی در مبارزه هشدار داده و خواستار فراگیری مبارزه با دشمن صهیونیستی و توطئه‌های غربی‌-‌عربی و عبری از طریق تغییر در معادله تقابل از دفاع به تهاجم شده‌اند. زیرا تنها مبارزه تهاجمی است که می‌تواند مشکل فلسطین را یکسره کند.
روح‌الله زاد تاکید کرد: مقام معظم رهبری بر مبارزه و مقاومت به‌عنوان تنها نسخه شفا‌بخش در این معادله  تاکید می‌کنند.  نکته‌ای که امام خمینی؟ره؟ نیز با اشاره به اینکه اسرائیل تنها با اتکا بر مسلسل‌های متکی بر  ایمان جوانان فلسطین و جوانان امت نابود خواهد شد،
تاکید کرده بود.