گام اول تغییرات در ستاد نماز جمعه کشور از رشت کلید خورد

احیای جایگاه نماز جمعه

گام نخست در شهرستان رشت رخ داد، گامی که نمایانگر تغییرات جدی در نقش‌آفرینی ستاد نماز جمعه و پذیرش انتقادات مردمی است. سال 1397 با تغییرات قابل تأمل در نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت نوید چشم‌انداز جدید ستاد ائمه جمعه با ریاست حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری را نشان می‌دهد.

پس از درگذشت حجت‌الاسلام احسان‌بخش، در تیرماه 1380 حجت‌الاسلام قربانی با تاکید بر «رابطه با نسل جوان» به عنوان نماینده ولی فقیه و امامت جمعه شهر رشت منصوب شدند؛ پس از گذشت 17 سال از حضور حجت‌‌الاسلام قربانی در این جایگاه حاشیه‌هایی گریبان‌گیر، اعضای دفتر ایشان شد؛ سرآغاز آن به اقدامات عمرانی در جوار بیت حجت‌الاسلام قربانی بر می‌گشت. مجتمع آدینه اصلی‌ترین پرسش و مطالبه شهروندان رشتی در برابر اعتماد به اعضای دفتر امام جمعه رشت بود. اسفند ماه 1396، خریداران معترض مجتمع تجاری آدینه در خیابان همجوار بیت حجت‌الاسلام قربانی امام جمعه رشت تجمع کردند. روزهای ابتدایی سال 1397 گمانه‌زنی‌ها برای تغییر امام جمعه رشت آغاز شد، گمانه‌زنی‌هایی که سرانجام رنگ واقعیت گرفت.

قربانی رفت؛ فلاحتی جایگزین شد
پس از 17 سال، امام جمعه رشت تغییر کرد؛ تغییری که در فرامتن آن حاوی پیام‌های جدی است. در حکم مقام معظم رهبری برای حجت‌الاسلام فلاحتی بیان شده است که «در پی کناره‌گیری جناب حجت‌الاسلام آقای قربانی دامت توفیقاته، جناب‌عالی را که مزیّن به علم و صلاح و تقوا می‌باشید به نمایندگی خود در استان گیلان و امامت جمعه رشت منصوب می‌کنم.»همچنین حجت الاسلام محمدی گلپایگانی، رییس دفتر مقام معظم رهبری در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه رشت که در مصلای امام خمینی؟ره؟ برگزار شد؛ اظهار داشت:‌ «آیت الله قربانی طی نامه‌ای از رهبری خواست که از نمایندگی ولی فقیه در استان گیلان کناره گیری کند، زیرا قادر به اقامه نماز جمعه نبود. متاسفانه شبهه افکنی هایی درباره مجتمع «آدینه رشت» مطرح و منسوب به رهبری شد؛ این در حالی است که رهبری انقلاب فرمودند از جریان ساخت این مجتمع خبر ندارند.»
و در ادامه افزود:‌ «اداره مجتمع آدینه رشت جهت احقاق حقوق مردم به آیت الله فلاحتی سپرد شده است و نماینده جدید ولی فقیه در استان گیلان یک شخصیت علمی و ارزشی است و لذا مردم با حضور گسترده و پرشور در نماز جمعه از امام جمعه خود حمایت کنند.»

تغییرات رفتاری در نماز جمعه
تبریز آغازگر تغییرات در شمایل یک ستاد نماز جمعه بود؛ بازگشت به مردم‌گرایی انقلابی در دستور کار حجت‌الاسلام سید محمد‌علی آل‌هاشم قرار گرفت. پایان نرده‌های آهنی حائل میان مردم و مسوولان با دستور حجت‌الاسلام «سیدمحمدعلی آل‌هاشم» صورت گرفت. امام جمعه تبریز، دلیل این دستور را این چنین اظهار داشت: «در یک مقطع زمانی به‌دلیل مشکلات امنیتی که در کشور وجود داشت، نیازبود که نرده‌ای میان مردم و مسوولان باشد و الحمدلله امروز این مشکلات وجود ندارد.»
او گفت: «نشستن مردم جدای از مسوولان در نماز جمعه بازتاب خوبی نداشت. بنابراین تصمیم گرفتیم که این نرده‌ها را برداریم و در این فریضه عبادی سیاسی، مسوولان در کنار مردم و مردم در کنار مسوولان بنشینند. تا کنون هم، هر چه واکنش درباره این اقدام شنیده‌ایم، خدا را شکر «مثبت» بوده است.»  و چند روز پس از اقبال اقدام امام جمعه تبریز، رفتارهای مشابهی در مصلاهای نماز جمعه چند شهر دیگر صورت گرفت.

استمرار موج جوان‌گرایی
تغییرات ائمه جمعه در برخی از شهرستان‌ها استمرار خواهد داشت؛ این تغییرات متناسب با جوان‌گرایی و جلب نظر افکار عمومی است. از سوی اقدامات اخیر موج امیدآفرینی در جامعه ایجاد کرده است و شاهد تصویرسازی واقعی از جایگاه ائمه جمعه و بازنمایی تصویر مردمی و ساده زیست روحانیون در سراسر کشور در برابر موج تخریبی دشمن بوده‌ایم.
این تغییرات کارکردی متناسب با چشم‌انداز تحولات جدید در شورای سیاست‌گذاری
ائمه جمعه است؛ این شورا با ریاست حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری خواهان اصلاحات ساختاری با موج جوان‌گرایی در امامان جمعه سطح کشور است. این اصلاحات ساختاری با هدف اعمالی، ارتقای سطح خطبه‌های نماز جمعه در ابعاد دینی-سیاسی، تعمیق بخشیدن به ارتباط دوجانبه ستادهای نمازجمعه با قشر جوان برای جلوگیری از گسست نسلی، جلوگیری از انفعال ستادهای نماز جمعه نسبت به رخدادهای کشوری و محلی و بازگشت اقدامات مطالبه‌گرایانه از مسوولان در سطح شهرستان‌ها صورت خواهد گرفت. با این شرایط حاکم می‌توان سال 1397 را سال برپایی نماز جمعه‌های پرشور و انقلابی پیش‌بینی کرد.