نخست‌وزیر لبنان خواستار بهترین روابط با ایران شد

چرخش حریری به‌سوی مقاومت

پس از آنکه «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان 13 آبان‌ماه امسال در عربستان و از طریق شبکه العربیه، استعفای مشکوک خود را همراه با سخنانی علیه ایران و حزب‌الله اعلام کرد، پس از گذشت دو ماه از آن استعفای نمایشی، حریری در گفت‌وگو با روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» تأکید کرد که حزب‌الله یکی از احزاب سیاسی رسمی در لبنان به‌شمار می‌رود و عامل ثبات این کشور است و روابط با ایران باید به‌صورت بهتری باشد.

نخست‌وزیر 47 ساله لبنان با تاکید بر دور ماندن لبنان از رویارویی میان ایران و عربستان سعودی، عنوان کرد: حزب‌الله یکی از اعضای دولت است و این دولت فراگیر، تمامی احزاب سیاسی را وارد پیکره خود کرده است و همین امر ثبات سیاسی در لبنان را موجب می‌شود. هدف اساسی من حفظ ثبات سیاسی برای اتحاد در کشور است و روابط میان ایران و کشورهای عربی باید به‌صورت بهتری باشد و به منافع ملی ما کمک کند.بر اساس گزارش این روزنامه آمریکایی، الحریری تاکید کرد، دور ماندن از اختلافات طایفه‌ای در خاورمیانه و تضمین امنیت داخلی این امکان را به دولت لبنان می‌دهد سطح رشد اقتصادی خود را سالانه بین 4 تا 6 درصد ارتقا دهد.
به گفته الحریری، سطح رشد اقتصادی لبنان درحال‌حاضر یک تا 2 درصد است.سعد حریری در این مصاحبه، از سخن گفتن درباره جزئیات سفرش به ریاض، پایتخت عربستان سعودی در اوایل آبان ماه گذشته -که در طی آن سفر
تحت فشار مقام‌های سعودی استعفای خود از سمت نخست‌وزیری لبنان را اعلام کرده بود- خودداری کرد و تنها به گفتن این مطلب اکتفا کرد که
«عربستان سعودی هرگز در امور سیاسی لبنان به‌صورت مستقیم مداخله نمی‌کند.» وی ابراز امیدواری کرد که عربستان سعودی آماده کمک اقتصادی به لبنان باشد. نخست‌وزیر لبنان هرگونه طرح و برنامه ویژه برای رویارویی با حزب‌الله را رد کرد و مدعی شد که حزب‌الله تلاش می‌کند ایران را از اختلافات با عربستان سعودی دور کند.حریری خاطرنشان کرد، مجبور کردن حزب‌الله به متوقف ساختن مشارکتش در درگیری‌های منطقه‌ای، زمان‌بر خواهد بود؛ چرا که غیرممکن است که این امر یک شبه اتفاق بیفتد. وی پیش‌بینی کرد که این فرآیند با کاهش شمار نیروهای حزب‌الله در یمن و عراق آغاز و این گروه به شکل نهایی از این دو کشور خارج شود. مساله حزب‌الله ماهیت منطقه‌ای دارد و لبنان به تنهایی نمی‌تواند آن را حل‌وفصل کند.

باج‌خواهی جدید ریاض از سعد حریری
اما با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی لبنان،
ریاض که پیش از این استعفای مشکوک سعد حریری را رقم زده بود، اکنون تلاش می‌کند با ارائه برخی کمک‌های مالی به حریری، پیش‌شرط‌هایی را هم بر ائتلاف‌های انتخاباتی تحمیل کند.
از این‌روست که روزنامه لبنانی الاخبار، گزارش می‌دهد عربستان سعودی توجه گسترده به انتخابات پارلمانی آینده در لبنان دارد و آن را نقطه عطفی در حیات سیاسی خود می‌داند که مستقیماً به نفوذ عربستان و قدرت محور مقاومت و متحدانش در این کشور مرتبط می‌شود. این اولویت اخیراً در جهت تلاش برای وارد کردن شکست انتخاباتی به حزب‌الله و متحدانش و جلوگیری از پیروزی انتخاباتی و رأی بالای
گروه «‌8 مارس» (گروهی که نگاه ضد صهیونیستی دارند و به اتحاد با مقاومت می‌اندیشند) متمرکز شده تا نفوذ عربستان در مجلس نمایندگان و نظام سیاسی لبنان را تضمین کند.
براساس اطلاعاتی که منابع مذکور در بیروت دریافت کردند، عربستان سعودی در‌حال‌حاضر برای مداخله در انتخابات پارلمانی برنامه‌ریزی می‌کند تا بتواند در رأی بالا و تقویت جریان «14 مارس» (گروه ائتلافی سعد حریری و ولید جنبلاط که سیاست‌هایشان به ریاض نزدیک است) نقش داشته باشد و قدرت لازم برای ادامه درگیری‌های آینده را به دست آورد و بعد از شکست‌ها و ضرباتی که طی سال‌های اخیر و به‌ویژه پس از بحران مربوط به استعفای حریری نخست‌وزیر لبنان دریافت کرده، نفوذ خود در این کشور را بازیابی کند. بدون شک بحران ربایش حریری و مجبور کردن وی به استعفا و مواضع متحد لبنانی‌ها در پی این اتفاقات، آرمان‌گرایی‌های عربستان را در بوته آزمایش قرار داد. آن هم در شرایطی که حریری به دنبال دوری کردن از ائتلاف سنتی خود با بقایای جریان 14 مارس و نزدیک شدن به جریان آزاد ملی است که با حزب‌الله ائتلاف دارد.
عمق مناسبات متزلزل حریری با عربستان همچنان به آن حد نرسیده که نخست‌وزیر لبنان از سیاست‌های عربستان جدا شود و حاشیه مانوری را برای خود ایجاد کند که بتواند در برابر گزینه‌های عربستان در انتخابات سرنوشت‌ساز آینده بایستد.
 بنابر اطلاعات مربوط به یکی از منابع لبنانی، عربستان مجموعه شرایطی را برای ائتلاف حریری تعیین کرده که اگر وی می‌خواهد به حمایت عربستان به‌ویژه در ابعاد مالی دست بیابد، باید آنها را رعایت کند. منابع برجسته وزارتی لبنان اعلام می‌کنند که عربستان بین کمک مالی خود به حریری و بهبود مناسبات وی با ائتلافش در جریان انتخابات ارتباط ایجاد کرده و بر ضرورت تعهد وی به ائتلاف با متحدان عربستان در لبنان تأکید کرده است.
 ریاض اعلام کرده که حریری باید از ائتلاف با حزب‌الله یا جریان‌های نزدیک به این حزب در هر بخشی از لبنان خودداری کند. این منابع تأکید کردند که عربستان از حریری خواسته است که با حزب نیروهای لبنانی و تعدادی از افراد مستقل نزدیک به عربستان و برخی شخصیت‌های اهل تسنن از جمله نجیب میقاتی نخست‌وزیر سابق لبنان به‌صورت اساسی ائتلاف کند.  گفته می‌شود، عربستان با ائتلاف جریان المستقبل با جریان آزاد ملی به تنهایی مخالف و معتقد است که باید ائتلافی فراگیر شامل جریان المستقبل و حزب نیروهای لبنانی و جریان آزاد ملی به‌علاوه شخصیت‌های دیگر نزدیک به عربستان شکل گیرد.این منابع می‌افزایند که حریری با وجود نیازی که به دستیابی به حمایت مالی عربستان دارد و از سوی دیگر بی میلی که به ائتلاف با حزب نیروهای لبنانی دارد،
در یک بحران گرفتار شده است.
این در حالی است که منابع وزارتی برجسته در جریان المستقبل به روزنامه الاخبار اعلام می‌کنند که مناقشات بین عربستان و حریری درباره ائتلاف‌های انتخاباتی هنوز به مرحله جزئیات وارد نشده است. این منبع وزارتی المستقبل اصرار دارند که بررسی‌ها با عربستان هنوز وارد بحث ائتلاف‌ها نشده و بعد از بحران اخیر به وجود آمده، موضوعات در مراحل اولیه قرار دارد، اما ما احتمال می‌دهیم که عربستان از حریری بخواهد که با متحدانش به‌ویژه حزب نیروهای لبنانی ائتلاف کند.
این منبع همچنین احتمال داد که عربستان سعودی کمک‌های مالی خود را به این ائتلاف‌ها مرتبط سازد. او بعید دانست که عربستان بخواهد در صورت ائتلاف حریری با متحدان حزب‌الله به حمایت و پشتیبانی خود از المستقبل ادامه دهد.عربستان سعودی پس از آنکه با استعفای اجباری حریری و بردن بیروت به سمت تنش و جنگ داخلی شکست خورد، اکنون برآن است تا در سناریوهای جدید و دخالت در امور پارلمانی لبنان نگاه‌های سیاسی را به سوی خود جلب کند اما جامعه لبنانی نشان داده است که شهروندان این کشور نگاه خود را نسبت به سعودی‌ها تغییر داده‌اند و دخالت‌های مستقیم و غیرمستقیم آنها تاثیری برثبات و آرامش لبنان ندارد.

مدیرکل خاورمیانه وزارت امور خارجه در گفت وگو با «صبح نو»:
شکل گیری تقسیم بندی‌های جدید در لبنان به نفع حزب الله

«قاسم محبعلی» مدیرکل اسبق خاورمیانه وزارت امور خارجه در گفت وگو با روزنامه صبح نو با اشاره به اینکه نیروهای سیاسی در لبنان با توجه به شرایط سیاسی چرخش نشان می‌دهند، گفت: متحدانی که امروز در لبنان در یک گروه یا جبهه قرار گرفته‌اند بیست سال پیش روبه‌روی هم می‌جنگیدند که می‌توان به «میشل عون» رییس جمهور لبنان اشاره کرد که امروز به یکی از متحدان حزب الله تبدیل شده است.
مدیرکل اسبق خاورمیانه وزارت امور خارجه، با بیان اینکه شرایط لبنان صورت خاصی دارد، افزود: رویکردها در این کشور کوچک خاورمیانه‌ای بر اساس شرایط خاص صورت می‌گیرد.
سعد حریری که از رهبران گروه 14 مارس است رفتاری نسبتاً معتدل دارد و آن اتفاقاتی که در عربستان برایش روی داد، بر حسب فشارهای ریاض بود که به صورت غیر طبیعی هم عنوان شد.

تقسیم بندی‌های جدید
 به نفع حزب الله لبنان شکل گرفته است
وی تصریح کرد: دیروز هم که حریری خواستار توسعه روابط با ایران و یا حزب الله شده است، باز هم بر اساس همان شرایطی بیان می‌شود که اشاره کردم.
سخنان حریری نشان می‌دهد که حریری موافق نگاه‌های سیاسی حزب الله است اما در بعد نظامی آن هنوز انتقاداتی دارد.
محبعلی با اشاره به انتخابات پارلمانی پیش روی لبنان و نقش عربستان در امور سیاسی این کشور، اظهار داشت: هنوز زود است که بگوییم پارلمان لبنان تحت چه شرایط بین المللی قرار می‌گیرد.
تمام جریانات موجود در لبنان یک متحد خارجی و بین المللی دارند.
مارونی ها، مسیحیان، حزب الله یا اهل سنت با یک متحد خارجی چون، فرانسه، سوریه، ایران، عربستان و یا آمریکا در ارتباط هستند و بازیگران بسته به وابستگی‌های موجود نقش ایفا می‌کنند.
این کارشناس امور منطقه، با اشاره به اینکه تقسیم بندی‌های جدید به نفع حزب الله لبنان شکل گرفته است، گفت: به هر حال چرخش‌های سیاسی در این کشور اتفاق می افتند و باید دید در موقع انتخابات پارلمانی، توازن به سمت کدام گروه بیشتر خواهد رفت. هر چند انتخابات پارلمانی لبنان بر اساس تقسیم طوائفی بین مسلمانان یا مسیحیان مشخص شده است.