خبر

۹۶ هزار کلاس ابتدایی کتابخانه کلاسی ندارند
با توجه به آمار کتابخوانی در کشور، تجهیز مدارس به کتابخانه که یکی از محل‌های اصلی آموزش است می‌تواند به رشد این موضوع کمک کند اما خیلی از مدارس به کتابخانه مجهز نیستند. آقای علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ۹۶ هزار کلاس ابتدایی «کتابخانه کلاسی» ندارند، گفته است: سرانه کتاب در مدارس به ازای هر دانش‌آموز در سال ۹۵، ۱۰ کتاب بوده است. این آمار نشان می‌دهد 107 میلیون جلد کتاب در مدارس موجود بوده که به دلیل نداشتن کتابدار، از ظرفیت دانش‌آموزان به عنوان «کتاب یار» استفاده می‌‌شود.
وی ادامه داد: از 321 هزار کلاس درس در مقطع ابتدایی، 227 هزار و 40 کلاس دارای کتابخانه کلاسی و 96 هزار کلاس، فاقد کتابخانه کلاسی است. رمضانی درباره «میزان سرانه مطالعه دانش آموزان» اضافه کرد: هر دانش آموز در سال 10 کتاب غیر درسی مطالعه می‌کند.
 
افزایش ضریب ایمنی مدارک تحصیلی
مانند پاسپورت و شناسنامه
جعل مدارک تحصیلی چند سالی است که رونق گرفته است و همین موضوع باعث شده تا وزارت آموزش و پرورش برای حل شدن این موضوع دست به کار شود. آقای علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در راستای افزایش امنیت مدارک تحصیلی از رایزنی‌هایی خبر داد تا چنانچه راهکار جدید ارائه شده در این زمینه مورد تأیید قرار بگیرد، ضریب ایمنی مدارک تحصیلی مانند شناسنامه و پاسپورت افزایش می‌یابد. وی ادامه داد: در چارچوب مصوبه دولت مبنی بر تشکیل ستاد پیشگیری از جعل مدارک و اسناد با مسوولیت وزارت کشور، کارگروه متناظری را تشکیل داده‌ایم و اقدامات خوبی در این چند سال انجام شده است. وی اضافه کرد: کاری که سال گذشته در باره تشکیل کمیته‌های استانی انجام شد نیز بسیار مؤثر بود. قبلاً این کم و کاستی را داشتیم که هیچ کس در استان متولی این کار نبود و وقتی جعل اتفاق می‌افتاد، باید مدارک را در شورای عالی آموزش و پرورش ابطال می‌کردیم.