برگزاری راهپیمایی اربعین 96 پر شکوه، حماسی و البته با حاشیه‌های جالب

عشق به پایان رسید...

این روزها شهرچهره جدیدی به خود گرفته است؛ سردر تمام خانه‌ها پر از پلاکاردهایی است که ورودی کربلایی را به وطن تبریک می‌گوید. شهر در حال شلوغ شدن است. بسیاری از کسانی که در راهپیمایی اربعین شرکت کرده بودند، به خانه بازگشته‌اند و بسیاری نیز در حال بازگشتند. همه چیز دارد به حالت اول خود، قبل از راهپیمایی اربعین برمی‌گردد.

 امسال هم مانند سال‌های قبل، بازار عکس و فیلم برای به تصویر کشیدن دورهمی میلیونی شیعیان در عراق، داغ بود. هنوز عکس‌های اربعینی جزو پربازدیدترین و لایک‌خورترین عکس‌ها در فضای مجازی‌اند. امسال هم مانند سال‌های قبل راهپیمایی اربعینی جنبه‌های گوناگونی داشت.

کار زیر ساختی
 آن‌هایی که هر سال در مراسم راهپیمایی اربعین شرکت می‌کنند، معتقدند که هر سال مراسم باشکوه‌تر و با نظم بیشتری برگزار می‌شود. این‌ها همه به دلیل تجربه بیشتر و برنامه‌ریزی‌هایی است که هر سال برای برگزاری مراسم انجام می‌شود. همه معتقدند که هر سال ارائه خدمات بهتر انجام و رفاه حال زائران بیشتر شده است. نمونه‌اش دبیر کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین. آقای «مجید عبدالهی» در گفت وگو با خبرنگاری مهر، با اشاره به اینکه سیاست‌ها و اهداف کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در حوزه‌های مختلف تحقق‌یافته‌اند، گفت: «خوشبختانه کار زیرساختی که امسال در حوزه خدمات و پارکینگ‌ها صورت گرفته بود، به نسبت سال گذشته به صورت محسوس افزایش پیدا کرده است و تلاش لازم صورت گرفته تا به نسبت سال‌های گذشته، آسیب‌هایی که وجود داشته، برطرف شوند.» او به دیگر خدمات اجرایی این ستاد اشاره کرد و افزود: «بخش دیگر خدمات اجرایی، تأمین آب و برق برای مواکب و مسیرهای منتهی به مرزهای کشور بود که خوشبختانه این مهم به خوبی و به صورت پایدار و بدون هیچ‌گونه قطعی انجام شده است.» عبدالهی توضیح داد: «در حوزه ارتباطات شبکه‌های مخابراتی، اپراتورهای سه‌گانه کشور همراهی بسیار خوبی داشته‌اند. نکات مهمی که زوار در حوزه‌های مختلف و بخصوص حوزه بهداشت فردی باید بدانند نیز از طریق پیامک ارسال شده است.» آقای «هوشنگ بازوند» استاندارد کرمانشاه هم، در گفت‌وگویی که با خبرگزاری ایرنا داشت، درباره زیرساخت‌هایی که در مرز قصر شیرین انجام شده، این طور توضیح داد: «اتوبوس‌های عراقی یا اتوبوس‌های کشورمان کار انتقال زائران را در عراق انجام خواهند داد که تصمیم‌گیری آن بر عهده وزارت کشور است و در هر یک از این 2 مورد آمادگی تأمین و هماهنگی را داریم» و نیز آقای «مصطفی مرادیان» رییس کمیته امنیتی ایران و عراق در امور اربعین و نماینده سفیر کشورمان در بغداد نیز به نقل از خبرگزاری ایرنا گفت: «گیت‌های گذرنامه در مرز منذریه به صورت موازی طراحی و مسیر رفت‌وبرگشت زائران نیز تفکیک می‌شود.» مرادیان گفت: «ورود زائر از گیت‌های ایرانی به گیت‌های عراقی باید هماهنگی شود و حدود 300 دستگاه اتوبوس باید در مرز منذریه نسبت به جابه‌جایی زائران اقدام کنند که طبق اعلام کشور عراق 150 دستگاه اتوبوس در اختیار داریم و 150 دستگاه دیگر نیز باید تأمین شود. او درباره ایجاد یک کمپ اضطراری در 15 کیلومتری مرز گفت: «در نقطه صفر مرز خسروی نیز باید یک مکان برای استقرار کارکنان سفارت ایجاد شود.» تمامی این خدمات برای دو میلیون و سیصد و بیست هزار نفر از شرکت‌کنندگان در مراسم راهپیمایی اربعین انجام شد.
باز هم ترافیک سنگین
 ورود زائران اربعین به ایران از صبح پنج‌شنبه شروع شد. سخنگوی ستاد مرکزی آقای «شهریار حیدری» در گفت‌وگو با خبرنگاری مهر گفت: «تا صبح امروز نوزده آبان ماه، بیش از یک میلیون و سیصد هزار از زائران از مرزهای زمینی به کشور بازگشته‌اند.» او گفت: «در مرزها هم با توجه به امکانات پیش‌بینی‌شده اعم از اسکان و تغذیه و ناوگان حمل‌ونقل زمینی، مشکلی گزارش نشده است.» حیدری توضیح داد: «صرفاً در مسیر مهران - ایلام ترافیک سنگین است که ظرف امروز و فردا ترافیک روان خواهد شد.» رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور، سرهنگ نادر رحمانی درباره ترافیک مرز مهران گفت: «حجم ترافیک محور مهران به ایلام نسبت به صبح دیروز افزایش یافته اما ترافیک روان است. همچنین در محورهای چذابه به اهواز و شلمچه به خرمشهر نیز شاهد ترافیک پرحجم اما روان هستیم. در استان کرمانشاه محور اسلام آباد به ماهی دشت نیز بار ترافیک برگشت مسافران اربعین حسینی مشاهده می‌شود. بار برگشت زائران در استان‌های ایلام و خوزستان پرحجم است و در این استان‌ها مداخلات جوی مشاهده نمی‌شود.» همه این شلوغی‌ها و این حضور میلیونی در امنیت کامل انجام شد. هیچ نمونه امنیتی و حمله نظامی از سوی گروهک‌های تروریستی، در مراسم اربعین در شهر کربلا و نجف و در طول راهپیمایی گزارش نشد، تا امسال هم مراسم راهپیمایی اربعین در امنیت کامل اجرا شود.

تولدت مبارک کربلایی کوچولو!
 به طور میانگین در هر یک ساعت در کشور 164 نفر به دنیا می‌آیند. حال امسال یکی از این نوزادان در مسیر راهپیمایی اربعین به دنیا آمد. یک خانم همدانی در حین راهپیمایی دخترش را به دنیا آورد. به جز تولد، دختر همدانی در مسیر راهپیمایی50 زائر ایرانی هم در پیاده‌روی اربعین با مرگ طبیعی فوت کردند. آقای «محسن نظافتی» مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره بیمه فوت‌شدگان با بیان اینکه متأسفانه تاکنون تقریباً دو سوم از فوت‌شدگان و آسیب‌دیدگان ایرانی مراسم پیاده‌روی اربعین ازکسانی بودند که به هر طریق غیر از سامانه سماح ویزا دریافت کرده بودند و تحت پوشش بیمه نبوده‌اند، گفت: «به‌رغم تماس‌های برخی از این افراد و خانواده‌های آنان با سازمان حج و زیارت، امکان ارائه تسهیلات بیمه‌ای به آنان تا این لحظه فراهم نیست.»

مراسم جاماندگان
یکی از مراسمی که امسال در اربعین انجام شد، مراسم جاماندگان اربعین بود. مراسمی که البته تولدش به چند سال پیش می‌رسد، اما امسال با موج خبری، تبلیغات و حضور بیشتری نسبت به سال قبل انجام شد. امسال در روز اربعین در ایران در شهرهای تهران، تبریز، یاسوج و شهر قدس برگزار شد. بسیاری از مردم شهر در مراسمی با پای پیاده، درست شبیه به مراسم عظیم راهپیمایی اربعین، در مسیرهای مشخصی گرد هم جمع شدند و مسیری را کیلومترها به یاد سالار شهیدان و اسرای کربلا راهپیمایی کردند. تعداد شرکت‌کنندگان در مراسم جاماندگان فقط در شهر تهران بیش از یک‌میلیون‌نفر گزارش شده است. حال که شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین، جزیی از سبک زندگی بسیاری از مردم و شیعیان شده و بسیاری از مردم برای حضور هر ساله خود برنامه‌ریزی می‌کنند، به نظر می‌رسد که هر سال شاهد جنبه‌های متفاوتی در این باره
خواهیم بود.