خبر

دیپلماسی ظریف در آسیای مرکزی
آقای محمد جواد ظریف، در رأس هیاتی به منظور شرکت در کنفرانس بین‌المللی امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی و نیز دیدار با مقامات ازبکستان به سمرقند پایتخت این کشور سفر کرده است.
وی پیش از ظهر روز جمعه در بخشی از سخنانش در این کنفرانس، اظهار داشت:امروزه نمی‌توان با صرف صدها میلیارد دلار امنیت را خرید و با کشتی وارد کشور کرد. تجاری سازی امنیت، مقوله و معامله تازه‌ای است که برخی قدرت‌های جهانی و فرامنطقه ای وارد ادبیات سیاسی کرده‌اند و تأسف آور این‌که مشتریان خوبی هم در این معامله دلار در برابر امنیت یافته‌اند. امروز امنیت مقوله‌ای پیوسته و متقابل است که درآن امنیت یکی در گرو امنیت دیگری است.
وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از زمان استقلال جمهوری‌های آسیای مرکزی همواره در برقراری روابطی دوستانه، برادرانه و متوازن مبتنی براصول احترام متقابل و منافع مشترک پیشگام بوده است. راهبرد جمهوری اسلامی ایران بر توسعه و تقویت همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف، تلاش در جهت استقرار و استمرار صلح و ثبات و آرامش در منطقه، همگرایی و همکاری در قالب نهادهای منطقه‌ای و سازمان‌های بین‌المللی استوار است.
وی با بیان این‌که «اعلام منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در منطقه آسیای مرکزی، اقدامی مبتنی بر درک صحیح از امنیت است» تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نه تنها به لحاظ دینی و اعتقادی مخالف ساخت، تولید و کاربرد چنین سلاح هایی است بلکه به‌طور جدی معتقد است این سلاح‌ها خود ثبات‌زدا و امنیت‌براندازند و باید از صحنه گیتی برچیده شوند. ایران از سال 1974 پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی در خاورمیانه را پیگیری کرده که به‌دلیل سیاست‌های تجاوزکارانه و برتری‌جویانه رژیم صهیونیستی درکسب سلاح‌های هسته‌ای و حمایت آمریکا از این رژیم، به نتیجه نرسیده است. ما با دستیابی به توافق هسته‌ای و عمل به تمامی تعهدات خود وفق برجام، در صحنه عمل نیز پایبندی خویش را به اصل عدم اشاعه و خلع سلاح هسته‌ای به اثبات رساندیم.

دیدار ظریف با رییس‌جمهور ازبکستان
پس از آن، ظریف با شوکت میرضیایف، رییس جمهور ازبکستان دیدار و رایزنی کرد که در این دیدار درباره راه‌های گسترش روابط دو جانبه به ویژه همکاری‌های اقتصادی و علمی  گفت‌وگو و تبادل نظر شد.
همکاری در بخش انرژی، ترانزیت، کریدور چهارجانبه و استقبال از تشکیل گروه سه‌جانبه همکاری‌های حمل ونقل ریلی بین ایران، ازبکستان و افغانستان و مبارزه با تروریسم، از دیگر محورهای گفت وگو در این دیدار بود. طرفین همچنین از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در دسامبر سال جاری میلادی استقبال کردند.

دیدار ظریف و موگرینی در سمرقند
همچنین، وزیر امور خارجه کشورمان و هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر روز جمعه در حاشیه کنفرانس بین‌المللی امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی در سمرقند دیدار کردند.

دیدار ظریف با همتای ازبکی خود
دکترمحمد جواد ظریف و عبدالعزیز کامل‌اف، وزیران امور خارجه ایران و ازبکستان در سمرقند دیدار کردند.
در این دیدار دو طرف در زمینه توسعه همکاری‌های دو جانبه و منطقه‌ای گفت وگو کردند. در این ملاقات همچنین در خصوص فصل جدید روابط دو کشور به ویژه پس از اجلاس آستانه تبادل نظر شد. رفع موانع گمرکی، همکاری در حوزه همکاری‌های بانکی، تجاری، ترانزیت و نیز در حوزه‌های علمی و فن آوری و همکاری‌های سه جانبه در حوزه حمل و نقل ریلی از دیگر موضوعات این گفت وگوها بود. دو طرف در مورد تهیه نقشه راه همکاری‌های دو جانبه در عرصه‌های مختلف روابط، به ویژه اقتصادی توافقات کلی کردند.
لزوم همکاری‌های مشترک درخصوص مبارزه با تهدید گروه‌های افراطی از دیگر محورهای این دیدار بود.