نهاد‌ کتابخانه‌ها 110 هزار جلد کتاب کودک توزیع می‌کند

پرواز پروانه‌های کاغذی در مناطق محروم

آقای محمد اله‌یاری فومنی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب خوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب، کتاب خوانی و کتابداران، درباره برنامه‌های نهاد در هفته کتاب عنوان کرد: روز 24 آبان‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز «کتاب، کتاب خوانی و کتابدار» درج شده که نشان دهنده اهمیت و جایگاه ویژه کتابداران است محمد اله‌یاری در ادامه با اشاره به شعار بیست و سومین دوره هفته کتاب با عنوان «آینده روشن با خانواده کتاب خوان» گفت: باتوجه به اینکه خانواده محوری در حوزه کتاب خوانی جزء حلقه‌های اصلی گفتمان کتاب خوانی در نهاد است، خانواده محوری در ترویج کتاب خوانی در شعار این دوره از هفته کتاب لحاظ شد. همچنین پوستر هفته کتاب در نهاد نیز از میان آثار منتخب سومین دوسالانه کارتون کتاب با محوریت خانواده انتخاب شده است.

انتخاب کتابدار نمونه
وی همچنین درباره ویژگی‌های برنامه‌های سال جاری نهاد در هفته کتاب گفت: انتخاب کتابدار نمونه در نهاد طی 3 سال گذشته تغییر مسیر داده و به جای اینکه کتابداران صرفاً مجموعه‌ای از مدارک و لوح‌های تقدیر و سوابق آموزشی و اداری  را که در طول سال داشتند، تجمیع و برای نهاد ارسال کنند، نهاد به ارزیابی تخصصی کتابداران ورود کرده و میزان فعالیت کتابخانه‌ای آنها و کار فنی که در زمینه امانت و نرم‌افزار سامان و همچنین میزان کارهای خلاقانه‌ای که انجام می‌دهند سنجیده شده؛ در موضوع برنامه‌ها نیز تلاش شد برنامه‌ها بین استان‌ها،  شهرستان‌ها و کتابخانه‌ها توزیع شود و هرچه برنامه‌ها کتابخانه‌ای‌تر شود، از آنجا که کتابخانه‌ها جزو معدود مکان‌هایی هستند که ارتباط وثیق و خوبی با مردم دارند و مردم از خدمات آنها برخوردار می‌شوند، سعی کردیم خدمات را کتابخانه‌ای کنیم.
برگزاری بیش از 3 هزار نشست کتاب خوان
در یک هفته
اله‌یاری در تشریح سایر برنامه‌های پیش‌بینی شده در این ایام گفت: با توجه به اینکه نشست‌های کتاب خوان با استقبال خوب عمومی، به یکی از فعالیت‌های ترویجی خوب و اثرگذار نهاد تبدیل شده، در طول این هفته جمعاً سه هزار و 666 نشست کتاب خوان را خواهیم داشت که شامل 122 کتاب خوان اختصاصی، یک هزار و 830 کتاب خوان کتابخانه‌ای و یک هزار و 714 کتاب خوان مدرسه‌ای خواهد بود.

برگزاری 412 نشست نقد و بررسی در هفته کتاب
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب خوانی نهاد ادامه داد: فعالیت دیگری که به صورت نظام‌مند در نهاد برگزار می‌شود موضوع نقد کتاب است که بر این اساس طی این ایام 412 نشست نقد و بررسی کتاب با حضور مؤلفان و منتقدان در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور برگزار می‌شود. با هماهنگی‌های انجام شده با ناشران و مؤلفان درباره کتاب‌های تازه منتشر شده یا در دست انتشار، 204 مراسم رونمایی از کتاب نیز با حضور مؤلفان آثار در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور برگزار خواهد شد. همچنین با توجه به استقبال مردم از مسابقات کتاب خوانی و تجربه خوبی که از برگزاری جشنواره کتاب خوانی رضوی حاصل شد، برگزاری 883 مسابقه کتاب خوانی در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور از دیگر برنامه‌های نهاد در ایام گرامیداشت روز «کتاب، کتاب خوانی و کتابدار» خواهد بود.

توزیع 110 هزار جلد کتاب کودک
در میان مناطق محروم کشور
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب خوانی نهاد با اشاره به همکاری انجمن ناشران فرهنگی کودک و نوجوان با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: بر اساس همکاری خوبی که با این انجمن طی دو سال گذشته داشتیم، مقرر شد که 110 هزار کتاب اهدایی از سوی این انجمن برای توزیع در کتابخانه‌های واقع در مناطق روستایی، محروم و کمتر برخوردار از امکانات فرهنگی طی ایام هفته کتاب، در اختیار نهاد قرار دهد. همچنین گسترش بخش کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی با کتاب‌ها، اسباب بازی‌ها و فضاسازی مناسب و همچنین گسترش بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی با تولید کتاب‌های بریل و کتاب‌های گویا از دیگر برنامه‌های نهاد در ایام هفته کتاب هستند.
وی افزود: از میان سه هزار و 395 کتابخانه عمومی فعال در کشور، 2هزار و 793 کتابخانه دارای بخش کودک هستند که 9 کتابخانه به صورت تخصصی در بخش کودک فعالیت می‌کنند. از میان کتابخانه‌هایی که بخش کودک دارند هزار و 913 کتابخانه دارای بخش مستقل کودک هستند و در دوره مدیریت جدید نهاد همه تلاش‌ها صورت گرفته تا فضای بخش کودک کتابخانه‌ها شاداب و دارای فضا و تزیینات مناسب و استاندارد برای استفاده کودکان باشد.

توزیع اسباب بازی در کتابخانه‌ها
محمد اله یاری از آغاز مرحله اول توزیع اسباب‌بازی در 180 کتابخانه عمومی به صورت آزمایشی خبر داد و گفت: طرح تفصیلی خرید اسباب‌بازی برای بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی کشور، پس از درخواست‌های مکرر کتابدارانِ این بخش و لزوم استفاده تکمیلی از اسباب‌بازی در مجموعه‌سازی‌های بخش کودک، آماده شده و با تأیید دبیرکل نهاد، به صورت آزمایشی در 180 کتابخانه عمومی در کشور انجام می‌شود. در این طرح ابتدا با تشکیل گروهی از کارشناسان و تعیین خط مشی لازم، مجموعه‌ای از اسباب‌بازی‌ها با رصد نمایشگاه‌های تخصصی، بازار اسباب‌بازی و ارتباط با تولیدکنندگان داخلی احصاء شدند. سپس نمونه‌ای از اسباب‌بازی‌ها، بر اساس شاخص‌های فنی و محتوایی، ارزیابی شده و در نهایت، محصولات متناسب با محیط کتابخانه‌ها انتخاب شدند.

فعالیت‌های نهاد در حوزه کتاب، مردمی است
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب خوانی نهاد ادامه داد: طی چهار سال گذشته تعداد فعالیت‌های نهاد به مناسبت 24 آبان‌ماه به صورت تصاعدی افزایش و گسترش پیدا کرده و فعالیت‌ها تنها فعالیت‌های اعلامی نیست و قطعاً در کتابخانه‌ها اتفاق می‌افتد و مردم شاهد برگزاری آنها خواهند بود و همچنین مردمی شدن این فعالیت‌ها از نکاتی هستند که باعث شده نهاد نقش خود را در فعالیت‌های این ایام برجسته و پررنگ و دین خودش را به موضوع کتاب و کتاب خوانی ادا کند.