پیگیری «صبح نو» از مشکلات سیب‏کاران ارومیه نتیجه داد

نماینده ارومیه: صادرات از سر گرفته می‏شود

روز دوشنبه پانزدهم آبان‌ماه گزارشی در شماره 352 روزنامه صبح نو انتشار پیدا کرد. در این گزارش درباره علت سیب‎های روی زمین مانده شهرهای ارومیه گفته شده بود. محصولات کشاورزی بسیاری از کشاورزان روی زمین مانده بود و هیچ ارگان دولتی نیز به داد این اسراف نمی‎رسید. پس از یکی، دو روز از آن واقعه به سراغ‌شان رفتیم تا ببینیم که چه تدابیری برای آن اندیشیده شده است.

آقای ولی‏الله حضرت‏پور نماینده ارومیه و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس است. او در مساله ضرر کشاورزان پیش قدم شده است تا مشکل را رفع کند. حضرت‏پور در مصاحبه با روزنامه صبح نو  توضیح می‏دهد: «من در حال حاضر از یکی از روستاهای شهر ارومیه می‎آیم که پنجاه کیلومتر از شهر ارومیه فاصله دارد. واقعاً کنار جاده‎ها را نگاه می‏کنم که کشاورزان خیلی در فشار هستند. دسترنج یک سال زحمت آنها روی زمین افتاده است. به جز این که این محصول تولیدی کشاورزان است، این نعمت خداوند است که گناه دارد. این همه کشاورز برای به بار نشستن محصول زحمت کشیده است.»

کم‏کاری شده است
حضرت‎پور تنها راه‌حل مشکل را یک چیز می‏داند: «وزارت کشاورزی باید برای رفع این مشکل چاره‎ای بیندیشد، باید برنامه‏ریزی کند. البته بعد از عید، نه الآن که محصول به بار نشسته است. وزارتخانه باید مشکل مردم را بگوید و بعد الآن بنشینند و برنامه‏ریزی کنند. من از وزارت کشاورزی گله دارم. یک نفر از طرف وزارتخانه آمده و گفته است که نماینده ارومیه فضا‎سازی کرده و دروغ می‌گوید و این همه سیبی را که روی زمین می‏بینید، به‌خاطر وزش شدید باد است که در منطقه وجود دارد.» اما سؤال این است که جبران این خسارت به کشاورزان چطور باید انجام شود. نماینده شهر ارومیه توضیح می‏دهد: «دولت برای هزار تن سیب عید برنامه‎ریزی کرده است و برای آن قیمت تضمینی داده‏اند. دولت این کار را تنها برای سیب شب عید انجام داده است. دولت این کار را برای سیب‏های صنعتی، انباری و درختی انجام نداده است. سیبی که تا به اینجا رسیده است، خیلی هزینه‎بر است. وزارتخانه برای مصرف داخلی و شرکت‏های مسافربری، ادارات و عتبات عالیات باید برنامه‎ریزی کند.» ولی‏الله حضرت‎پور توضیح می‎دهد که برنامه دارد تا نطقی را هم علیه وزارتخانه کشاورزی تنظیم کند. او انتقاد می‏کند: «وزارتخانه سیب را از کشاورز داخلی تهیه نمی‏کند. برای اربعین موز و نارنگی تقسیم می‏شود. چرا از کشاورز سیب نمی‏خرند و در راهپیمایی اربعین پخش نمی‏کنند؟ وزاتخانه و هیات دولت باید به مردم پاسخ بگویند. در این زمینه کم‌کاری شده است. از یک میلیون و 200هزار تن سیب تولیدی امسال طبق آماری که من از گمرک استان گرفته‏ام، تنها 20هزار تن از آن را صادر کرده‎اند.»

استیضاح می‏شود
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، توضیح می‏دهد که بعد از انتشار آماری که از گمرک داشته، تاجران ترکیه با او ارتباط برقرار می‏کنند. او توضیح می‏دهد: «تاجران ترکیه از طریق اتاق بازرگانی استان با من ارتباط برقرار کردند و گفتند که شما در شهرهای نزدیک ایران کارخانه کنسانتره میوه داریم ولی اصلاً یک عدد سیب هم در آنجا پیدا نمی‏شود. حالا ما در شهرهای مرزی سیب‏هایمان در کنار جاده قرار دارد.» ولی‎‏الله حضرت‎پور نماینده شهر ارومیه معتقد است که این‎ها نشانه بی‌برنامگی وزارتخانه است: «وزارتخانه تنها بخشنامه، جلسه و کنفرانس دارد. ما از وزیر انتظار داریم که برنامه‎ریزی کند.» حضرت‏پور توضیح می‏دهد که بعد از بررسی‏های مشکلات کشاورزان قصد دارد که طرح استیضاح وزیر را بنویسد: «وزیر گفته است که این نماینده دروغ می‌گوید. بیاید و ثابت کند که من دروغ می‏گویم. من کجا دروغ گفته‎ام. بازار خراب است. هیچ‌کسی این را نمی‏خرد، محصول کشاورز بیچاره هم به‌خاطر اینکه در زیر درخت نماند، کنار جاده قرار دارد تا اگر خدا کرمی کرد و یکی از کشاورز بیچاره سیب‏ها را بخرد.» حضرت‎پور توضیح می‏دهد که خود نیز در حال تدوین برنامه‏هایی است تا هر چه سریع‏تر مشکلات کشاورزان استانش را حل‌وفصل کند. او توضیح می‏دهد: «با اتاق بازرگانی استان در حال مذاکره هستم و از این طریق پیگیرم تا با تجار روسیه که برای خرید محصولات کشاورزی به کشور ترکیه می‏آیند، ارتباط برقرار کنیم. ما پیگیر هستیم. تلاش خود را انجام می‏دهیم که انشاالله نتیجه بگیرد. دولت تنها هفتصد، هشتصد هزار تن را برنامه‏ریزی کرده است. 300هزار تن آن هم مصرف صنعتی است. این‏ها نشان می‏دهد که دولت اصلاً برنامه‏ریزی نکرده است. من تمام تلاشم را می‏کنم. با تجار ترکیه هم‌نشستی داشتم.» عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس توضیح می‏دهد: «ما با رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان ارومیه جلسه‏ای را ترتیب داده‎ایم. یک حرکتی در صادرات شده است. در خرید سیب‏های درختی هم کارهایی داده شده است. ما تلاش خودمان را می‏کنیم. البته با یک‌بار نشست نمی‏توان به نتیجه رسید. ما با استاندار هم دیدار کردیم. هم استاندار و هم ما در تلاش هستیم تا این مشکلات را حل کنیم. واقعیت این است که متولی این کار وزارت کشاورزی است و این وزارتخانه هم باید کارهایی را انجام دهد.» اما مساله این است که سه، چهار سالی است که کشاورزان شهرهایی از ایران شاهد هدر رفت محصولات کشاورزی خود هستند، این مشکلات قرار است که چه زمانی حل شود، ولی‏الله حضرت‎پور توضیح می‏دهد: «این مشکل الآن برای استان من است. فردا روزی این مشکل برای شهرهای شمالی هم اتفاق می‏افتد. این را باید وزارت جهاد و کشاورزی برنامه‎ریزی کند. از نظر کارشناسان برای تبدیل کشاورزی سنتی به کشاورزی نوین استفاده کند، هم تولید محصول، هم داشت، کاشت و برداشت. این کارها را وزارتخانه باید انجام دهد. از ما هم باید نظر بخواهند. ما نماینده مردم هستیم. من هم پیشنهاد‌هایی دارم. حرف کشاورز را نمی‏شوند. دست کشاورز نه به وزیر و نه مسئول ‏رسد. کشاورزان شهر ما خیلی ناراحت‌اند. سرمایه و یک سال تلاش‌شان هدر رفته است. کشاورزها جلوی خانواده خود شرمنده شده‎اند. من هم شرمنده آنها هستم. برای کشاورزها کلاس‏های توجیهی بگذارند. درباره سمی که استفاده می‏کنند، شگردهای کشاورزی و مسائل دیگر باید کاری انجام دهند. من تمام کشاورزان را می‏گویم. نه فقط کشاورزان شهر خودم را.» از نظر ولی‏الله حضرت‎پور نماینده مجلس تنها راه‌حل مشکلات کشاورزی در کشور، برنامه‌ریزی بلندمدت است.