گزارش «صبح نو» از تغییرات جدید در سطوح فرماندهی ارتش

ارتشِ پویا و علمی

سه ماه پس از انتصاب امیرسرلشکر عبدالرحیم موسوی به فرماندهی کل ارتش، روز گذشته تغییرات دیگری در سطوح فرماندهی این نیرو با حکم فرمانده معظم کل قوا رخ داد.

تغییرات در سطوح ارتش حدود یک سال پیش و با انتصاب فرمانده جدید نیروی زمینی ارتش و همچنین جانشین فرمانده کل ارتش آغاز شده بود و حالا شاکله این تغییرات ارتش را پویاتر و جوان‌تر می‌کند.

 دریادار سیاری؛  فرمانده‌ای مهربان و رسانه‌ای
حبیب‌الله سیاری متولد دی‌ماه 1334 از خانواده‌ای مذهبی در شهرستان فسای استان فارس و جانباز 70 درصد دفاع مقدس است. اهالی رسانه او را به خوش‌سیمایی، خوش‌اخلاقی و رسانه‌ای بودن می‌شناسند. رفتن وی از نیروی دریایی ارتش به معاونت هماهنگی ستاد ارتش  می‌تواند ثمرات مفیدی را برای کل نیروهای ارتش داشته باشد.
دریادار سیاری هفتمین فرمانده نیروی دریایی ارتش بود که پس از فرماندهی 10 ساله نداجا، حالا خدماتی ارزشمند و در خورد توجه انجام داده که این خدمات نیز رضایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا را به همراه داشته است.دریادار سیاری در دیدار نوروزی خود با کارکنان این نیرو گفته بود: «‌اگر امروز فرماندهی معظم کل قوا از پیشرفت‌های نظامی و مدیریت جهادی در نیروهای مسلح رضایت دارند، بخشی از آن به نیروی دریایی راهبردی ارتش برمی‌گردد» دریادار سیاری در معاونت هماهنگی ارتش جایگزین امیر دادرسی می‌شود که وی نیز در تغییرات جدید، مسوولیت جانشینی فرمانده کل ارتش را بر عهده دارد.

 دریادار حسین خانزادی فرمانده جدید نیروی دریایی ارتش
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا برای فرمانده جدید نیروی دریایی ارتش از فرماندهی استفاده می‌کنند که آشنایی کاملی با امور و مأموریت‌های این نیرو دارد.دریادار خانزادی مسلط به خلبانی «هاورکرافت» دوره کارشناسی ارشد خود را در مدیریت علوم دفاع دریایی دانشگاه جنگ ارتش گذرانده است. وی همچنین دارای کارشناسی ارشد طرح‌ریزی جنگ دریایی در کشور پاکستان و دانش‌آموخته نظری مدیریت استراتژیک (نظامی) در مقطع دکتری PhD دانشگاه عالی دفاع ملی است.وی که مسلط به زبان انگلیسی است،  مسوولیت های مختلفی از افسر توپخانه و ملوان و ضد زیردریایی در ناوگروه ناوشکن‌های نداجا،  مسوولیت افسر عملیات، فرمانده دوم و فرماندهی اسکادران هواناوهای نداجا و مدیر آموزش یگانی در معاونت آموزش بر عهده داشته و در آخرین مسوولیت خود نیز معاون طرح و برنامه‌ و بودجه نیروی دریایی ارتش بود.
 امیر دادرس جانشین جدید فرمانده کل ارتش
امیر محمدحسین دادرس که قبلاً در سال 87 جای خود را در فرماندهی نیروی زمینی ارتش به امیر احمدرضا پوردستان داده بود، حالا جای امیر پوردستان را در جانشینی فرمانده کل ارتش گرفته است.وی در سوابق فرماندهی خود، فرماندهی لشکر ۶۴ پیاده ارومیه، جانشین نیروی زمینی ارتش، فرماندهی نیروی زمینی، معاون هماهنگ کننده و ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشته است.دادرس همچنین، عضو مجمع سازمان‌های صنایع دفاعی، صاایران، سازمان صنایع هوایی، مجمع سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و عضو مجمع سازمان اتکاست که عالی‌ترین شورای هدایت و تصمیم گیری برای این مجموعه‌ها به حساب می‌آید.نکته مهمی که در انتصاب‌های جدید به چشم می‌خورد توجه به مدارج علمی فرماندهان متناسب با مسوولیت‌های جدیدشان است. حالا به نظر می‌رسد ارتش جمهوری اسلامی ایران با عزمی جدی در دستیابی به اهداف تعیین شده حرکت کند.فرمانده کل قوا در احکام خود، برخی موارد، از جمله چابکی نیروها، توجه به معیشت کارکنان و همچنین شتاب مضاعف در پیشبرد برنامه‌ها را از فرماندهان جدید مطالبه کرده‌اند؛ موضوعی که نشان از توجه رهبر انقلاب به تمامی جوانب پیشرفت یک نیروست که حالا باید فرماندهان منصوب‌شده در آن مسیر حرکت کنند.