سه شرکت خدمات ارتباطی و اینترنتی با هم ادغام می‌شوند

مخابرات زمین می خورد؟!

سه شرکت «های‌وب»، «آسیاتک» و «پارس‌آنلاین» برای رقابت با شرکت مخابرات ایران با هم ادغام خواهند شد.

«های‌وب، پارس‌آنلاین را خرید!» خبری که در یکی دو روز گذشته به تناوب میان فعالان فضای مجازی و خدمات‌دهندگان اینترنت دست به دست چرخید بدون اینکه رقمی برای این معامله بزرگ ارتباطی ذکر شود. شوک حوزه آنلاین کشور اما محدود به این خبر نبود. «آسیاتِک» دیگر خدمات‌دهنده اینترنت و فضای ارتباطی کشور هم گویا قرار است در شرکت کنسرسیوم‌گونه‌های‌وب-پارس‌آنلاین اضافه شود. هدف این تمرکز قدرت چیست؟ برخی گمانه‌ها از جدی‌تر شدن رقابت بخش خصوصی در حوزه ارائه خدمات اینترنتی با شرکت مخابرات ایران حکایت می‌کنند. شنبه‌شب بود که آقای ایمان میری، مدیرعامل شرکت داده‌گستر عصر نوین که گروه های‌وب را هم تحت مسوولیت خود دارد، از ادغام دو غول اینترنتی کشور خبر داد. طبق آنچه میری در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود، های‌وب و پارس‌آنلاین تفاهم اولیه را برای ادغام دریکدیگر زیر برند های‌وب انجام داده‌اند و تا پایان سال این معامله نهایی می‌شود. طبق تفاهم‌های صورت گرفته، سهام گروه شرکت‌های پارس‌آنلاین به مجموعه های‌وب ملحق شده و سهامداران آن هم به‌عنوان سهام‌دار های‌وب و عضو هیأت مدیره به این مجموعه اضافه خواهند شد.

بیانیه صمیمی طرفین
هنوز 24 ساعت از این اتفاق نگذشته بود که بیانیه مشترک دو طرف هم منتشر شد. در بیانیه دو طرف ذکر شده بود که پارس‌آنلاین و های‌وب در نظر دارند با تجمیع فعالیت‌ها، شبکه و دارایی‌های خود در قالب شرکت «های‌وب» به توسعه روزافزون دسترسی به خدمات ارتباطی کشور و همچنین ارتقای بهره‌وری درخدمات این حوزه شتاب ببخشند. نکته جالب توجه اما در این میان، تشکر دو طرف از وزیر جوان ارتباطات بود. بهتر است این بخش از بیانیه را دوباره مرور کنیم:
«این اقدام به منظور تحقق بخشیدن به برنامه‌های اعلامی جناب آقای مهندس آذری جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر شفافیت‌سازی بازار و تشویق اپراتورهای غیردولتی برای استفاده از ظرفیت‌های بازارهای مالی به ویژه از طریق حضور در بورس صورت گرفته و امید است تا در پی حضور موفق شرکت های‌وب در بازار بورس تهران، این تصمیم که برای نخستین بار در صنعت ICT کشور اتخاذ شده است، زمینه رشد پایدار و رقابت‌پذیری این صنعت را در ابعاد ملی و بین‌المللی فراهم آورد.»

استقبال وزیر ارتباطات از کاهش درآمدهای مخابرات
چند نکته در این بخش از بیانیه طرفین قابل توجه است. نخستین نکته، نقش مشوق و شتاب‌دهنده وزیر ارتباطات در این موضوع است. در اهمیت این موضوع آنکه بازار ارتباطات و ICT کشور اطراف دو کانون خدمات‌دهنده دولتی و غیردولتی تقسیم شده است. در بخش دولتی، شرکت مخابرات ایران به عنوان یک شرکت دولتی، تقریباً نیمی از بازار را در دست دارد. طبق برخی گمانه‌زنی‌ها حدود 60 درصد بازار ارتباطات و اینترنت کشور در دست این شرکت است.
با این اوصاف حال اینکه وزیر ارتباطات خود به استقبال این موضوع رفته است تا حدی تعجب‌برانگیز و محل سؤال است. وزیر جوان کابینه ابایی از این ندارد که هدف این کار را هم رقابت با مخابرات اعلام کند. امری که در بازدید وی از نمایشگاه مطبوعات هم صریحاً به آن اشاره شد. ناگفته پیداست که پیش‌قدم شدن وزارت ارتباطات در این موضوع، قبل از هر چیزی به معنای کاهش درآمدهای این وزارتخانه از محل خدمات اینترنتی و ارتباطی کشور است. موضوع قابل تأمل دیگر در این باب، تأکید بر خیز بخش خصوصی برای رقابت با بخش دولتی است. های‌وب و پارس‌آنلاین اظهار امیدواری کرده‌اند که این ادغام، زمینه توسعه و رقابت‌پذیری این صنعت را فراهم آورد.

60 به 40 به نفع مخابرات
حال اگر به سهم 60 درصدی بخش دولتی از یک سو و سهم 40 درصدی بخش خصوصی نظر بیندازیم، شاید بشود ادعا کرد که هدف این ادغام‌ها، خیز برداشتن برای کنار زدن شرکت ملی مخابرات ایران و دولت در این حوزه است. به بیان دیگر، فعالان مختلف بخش خصوصی بعد از چند سال و داغ شدن بازار ارتباطات به این نتیجه رسیده‌اند که هر یک از آنها به تنهایی قابلیت رقابت با بخش دولتی را ندارند و تنها راهشان برای غلبه بر رقیب دولتی، ادغام در یکدیگر و تجمیع نیروها و امکانات است. در این صورت از محل تجمیع این فعالیت‌ها می‌توان به نتیجه رقابت با شرکت مخابرات امیدوار بود.
این گزاره وقتی جدی می‌شود که در نظر بگیریم های‌وب اعلام کرده برای ادغام کردن شرکت آسیاتک، دیگر شرکت ارائه دهنده اینترنتی کشور در مجموعه خود هم به توافقاتی با طرف مقابل دست یافته است. جالب آنکه خبر این موضوع هم توسط وزیر ارتباطات اعلام شده است. آذری جهرمی در حاشیه بازدید خود از نمایشگاه مطبوعات ضمن بیان این خبر، اعلام کرد که هدف این کار، رقابت با مخابرات است. با این اوصاف باید ادعا کرد که شرکت‌های خصوصی، مشغول تدارک و پشتیبانی برای رفتن به مصاف شرکت مخابرات هستند.

استقبال غیردولتی‌ها
در بخش خصوصی نشانه‌هایی دیده می‌شود که حاکی از آن است که شکستن انحصار شرکت مخابرات به مذاق آنها خوش آمده است. آقای فریدون قاسم‌زاده مدیرعامل شرکت افرانت در واکنش به ادغام غول‌های اینترنتی در ایران در یادداشتی نوشته است که در صورت نظارت دقیق دولت بر این روند که باید در جهت جلوگیری از اقتدارگرایی یک شرکت خاص باشد، می‌توان در انتظار آغاز رشد و همچنین تحول جدید در صنعت ICT کشور باشیم. قاسم‌زاده این اقدام و ادغام را عاملی برای ایجاد چند قطبی خوانده که می‌تواند از بین برنده انحصار به نفع مخابرات و همچنین رقابت به نفع مشتریان باشد. صرف ورود بخش خصوصی به بازار ارتباطات کشور یقیناً برکات زیادی خواهد داشت. بسیاری از ما هنوز از یاد نبرده‌ایم که تا یک دهه قبل، سیم‌کارت‌هایی که امروز به مدد بخش خصوصی با قیمت ارزان در دسترس هستند با قیمت نجومی و توسط یک شرکت دولتی به مردم عرضه می‌شدند. ورود بخش خصوصی، هم در بخش قیمت و هم در بخش خدمات این انحصار را شکست و امروز شرکت دولتی مزبور در رقابت با دیگر رقبا، مجبور به ارتقای خدمات خود شده است. با این حال نباید از این مسأله هم غافل شد که حجم تبادلات مالی صورت گرفته در چنین ادغام‌هایی بالاست و این موضوع، لزوم شفافیت اصل آن را هم درباره رقم تعاملات مالی و هم عقبه مدیریتی آنها دوچندان می‌کند. موضوعی که هنوز نزد افکار عمومی به قدر کافی روشن نیست.