سفر برجامی آمانو به ایران

تذکر تهران: فشارپذیری آژانس قابل قبول نیست

یوکیا آمانو شنبه شب برای دیدار کوتاه و یک روزه وارد تهران شد.سفرهای مدیرکل آژانس انرژی اتمی به ایران پس از توافق برجام به‌صورت مرتب و دوره‌ای انجام گرفته اما سفر جدید وی پس از اظهارات ضدایرانی ترامپ و اقدامات مجلس سنای این کشور برای افکار عمومی و رسانه‌های جهان قابل توجه بود. آمانو در سفر خود با مقام‌های دولتی دیدار و گفت‌وگو کرد و بند تی (T) از عمده محورهای گفت‌وگوی صالحی و آمانو بود.


پیش‌تر، آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر آمانو به تهران گفته بود: «سفر آمانو به تهران در فضای کنونی که در اثر اظهارات بی‌پایه و غیرقابل قبول مقامات آمریکایی علیه برجام ایجاد شده، نشانه‌ای مستحکم مبنی بر حمایت قاطع آژانس از برجام است.»
آمانو  پس از استراحت، صبح یکشنبه از هتل محل اقامت خود به منطقه امیرآباد رفت و با آقای علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد.
 پیش بینی می‌شد در این دیدار درباره موضوع «بند تی» نیز گفت‌وگوهایی صورت بگیرد. طرف‌های غربی ادعا می‌کنند که «بند تی» اجازه بازدید از اماکن نظامی را به آژانس انرژی اتمی می‌دهد، ادعایی که باز هم توسط صالحی رد شد.
علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی در حاشیه دیدار خود با آمانو در جمع خبرنگاران گفت: راجع به بند تی همیشه صحبت شده و این موضوع روشنی است و آقای عراقچی هم مواضع ایران را به آژانس بیان کرده است.
وی افزود: بند تی مشمول بازرسی خاصی نیست و تعهدات داوطلبانه‌ای است که ایران هم همیشه به آن متعهد است‌.
صالحی در خصوص اظهارات مقامات روس پیرامون بند تی گفت: وقتی این بند تدوین می‌شد ملاحظات دیده شده و توافقات انجام شده بودند و مانند هر بند دیگری که در برجام است طرف مقابل می‌خواهد بر اساس خواست خود آن را تفسیر کند؛ به طور مثال می‌گوید غروب آفتاب را قبول نداریم.
رییس سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به سفر آمانو به فرانسه و دیدار با رییس‌جمهوری این کشور اظهار داشت: آقای آمانو بحث‌هایی با رییس‌جمهور فرانسه داشت  که ما را در جریان آن قرار داد و گفت که صحبت‌های مثبتی مطرح شد و تلاش فرانسه ادامه برجام و پایداری آن است و در عین حال خواست آژانس نقش خود را به‌طور جدی‌تر ایفا کند.

چیزی به‌نام بازدید از مراکز نظامی در برجام نداریم
وی در بخشی از اظهاراتش تصریح کرد: ما چیزی به نام بازدید از مراکز نظامی نه در قرارداد پادمانی و نه در پروتکل الحاقی و نه در مفاد برجام نداریم لذا بیخود در باره آن صحبت نکنیم و فضا و میدانی برای این صحبت‌ها فراهم نکنیم.
صالحی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بودجه خوبی برای طرح توسعه پیشران‌های هسته‌ای اختصاص داده شده است، از مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه تشکر کرد و اظهار داشت: در تماس‌هایی که با سازمان برنامه داشتیم آنها آمادگی خود را برای تأمین بودجه اعلام کردند.
رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مسوولیت این طرح طبق فرمانی که رییس‌جمهوری صادر کرده، با سازمان انرژی اتمی است، افزود: این طرح بحث تحقیقاتی دراز مدت است و ما تاکنون دو گزارش به مسوولان مافوق ارائه کرده‌ایم.
 وی افزود: خوشبختانه گروه فنی تشکیل شده و زیرساخت‌های فنی هم آماده می‌شود و کار به خوبی پیش می‌رود. صالحی با بیان اینکه این کار، کار بسیار پیچیده و غامضی است، اظهار داشت پیش‌بینی ما این است که اگر بودجه لازم تأمین شود و ما با این شدت جلو برویم، این طرح بین 10 تا  15 سال طول می‌کشد.

روحانی:‌ آژانس زودتر پایبندی ایران را اعلام کند
آمانو پس از دیدار با صالحی، به پاستور و دفتر رییس‌جمهور روحانی رفت. روحانی در این دیدار از لزوم پایبندی همه طرف‌ها به برجام گفت. وی خطاب به آمانو اظهار داشت: ایران هما‌ن‌طور که بارها اعلام کرده، هرگز اولین کشوری نخواهد بود که از برجام خارج می‌شود، تا زمانی نسبت به برجام پایبند و متعهد هستیم که بتوانیم از منافع قید شده در آن بهره‌مند شویم.
وی در ادامه با بیان اینکه فشارپذیری آژانس انرژی اتمی از قدرت‌های غربی برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست، تصریح کرد: اعتبار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان یک نهاد مهم بین‌المللی در افکار عمومی جهان بر مبنای این است که بدون تأثیرپذیری از قدرت‌ها، فعالیت‌های حرفه‌ای و فنی خود را به انجام برساند و اینکه برخی از کشورها و مقامات آنها بخواهند بر تصمیمات آژانس تأثیر بگذارند و اعمال فشار کنند، برای ما قابل قبول نیست. روحانی همچنین از آمانو درخواست کرد که آژانس هرچه سریعتر  نتیجه نهایی مبنی بر صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را اعلام کند. امانو در آخرین دیدار خود به خیابان 30 تیر دفتر دکترظریف در وزارت خارجه رفت. سایت وزارت خارجه جزییات بیشتری در این خصوص منتشر نکرده است. به نوشته وب‌سایت وزارت خارجه در دیدار یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با آقای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بر لزوم‌ پایبندی همه طرف‌ها به برجام تاکید شده است. آمانو در این دیدار اظهار داشت که ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و از دیدگاه آژانس، اجرای برجام از سوی همه طرف‌ها حائز اهمیت است.آمانو شب گذشته تهران را ترک کرد و باید منتظر ماند و دید دستاورد و توصیه‌های مقامات دولتی کشورمان چه تاثیری بر روند اجرای برجام خواهد گذاشت.