آتش‌سوزی پالایشگاه شهید تندگویان جان 6 نفر را گرفت

داغ آتش بر تن تهران

بعدازظهر جمعه، حوالی ساعت 4 عصر، ماشین‏هایی که از جاده قدیم قم عبور می‎کردند، نرسیده به باقرشهر، شاهد دود غلیظی بودند که آسمان را پوشانده بود. این دود سیاه و غلیظ در آسمان جنوب تهران، متعلق به پالایشگاه شهید تند‌گویان بود. از همان ابتدا، نیروهای آتش‏نشانی باقرشهر در پالایشگاه حاضر شدند.
مسوول واحد آتش‌نشانی شهرداری باقرشهر، آقای «ابوالفضل رضایی» درباره اطفای حریق در مصاحبه‏ای که با خبرگزاری مهر داشت، گفت: «حدود ساعت ۱۶ وقوع آتش‌سوزی در یکی از واحدهای پالایشگاه نفت تهران به آتش‌نشانی باقرشهر اعلام شد.
به محض اینکه زنگ وقوع حریق در این واحد آتش‌نشانی به صدا درآمد، آتش‌نشانان در حال خروج برای اطفاء حریق بودند، تماسی از پالایشگاه نفت گرفته و از اطفاء حریق خبر داده شد.» بعد از گذشت چند ساعت، آتش‌سوزی مهار شد.
 در همان ساعات اولیه، آقای «علیرضا صادق آبادی» معاون وزیر نفت و عضو اصلی هیات مدیره شرکت ملی پالایش به این خبر واکنش نشان داد و اعلام کرد: «دستور بررسی فوری و دقیق حادثه و کمک به مجروحان را داده‏ام. از هیچ کاری برای جبران صدمات این اتفاق کوتاهی نخواهم کرد.»
 آقای «هدایت‏الله جمالی‌پور» فرمانده ويژه شهرستان شهرری در گفت‌وگو با شبکه خبر گفت: «كارگران مشغول تعمير يك‌بخش بودند كه نشت مواد نفتی با آتش‌سوزی همراه شد. در پی اين حادثه ۶ نفر از تكنسين‌ها و مهندسان به‌دليل استقرار روی ارتفاع پالايشگاه جان خود را از دست دادند و دو نفر هم به‌شدت مصدوم شدند که به بیمارستان انتقال پیدا کردند.
به‌دلیل حجم زیاد آتش، امکان یاری و نجات آنان نبود.» در ابتدای امر تنها هویت ۲ نفر از کشته‌شدگان مشخص شده بود که هر دو ساکن باقرشهر بودند. اکثر مجروحان و فوت‌شدگان این حادثه از کارگران بخش تعمیرات و نگهداری بودند.
 فرمانده ويژه شهرستان شهرری توضیح داد که از همان ساعات اولیه از خبر آتش‎سوزی مطلع شده است. جمالی‌پور عنوان کرد: «آتش‌سوزی با خسارت مالی نه‌چندان زياد کاملاً مهار شد و به ديگر بخش‌ها آسيبی وارد نشده است.» اما دلیل اصلی آتش‎سوزی چه بوده است؟ جمالی‌‌پور توضیح داد: «علت اصلی حادثه، نشت مواد اشتعال‌زا و نفتی در واحد آیزوماکس بوده است.
واحد آیزوماکس توسط پیمانکار در مرحله اورهال (تعميرات اساسی) بوده است.» یکی از شاهدان عینی این حادثه که در زمان وقوع حادثه در محل حضور داشته‌، در مصاحبه‏ای که با خبرگزاری مهر داشت، اظهار کرد: «متاسفانه تعداد زیادی از مجروحان و کشته‌شدگان در زمان حادثه بالای برج تقطیر بودند، حادثه سریع اتفاق افتاد و به این افراد اجازه عکس‌العمل نداد و سبب سوختگی کامل آنها
شد.»
 او گفت: «یکی از مجروحان برای نجات از سوختگی خود را به پایین برج پرت کرد که حال وی بسیار وخیم است.»
 پس از اطفای حریق و پایان ماجرا، اسامی 6 نفر کشته شده در این حادثه انتشار پیدا کردند. آتش‌سوزی در یکی از واحدهای پالایشگاه تهران در جنوب تهران در حالی اتفاق افتاده است که تقریبا یک ماه پیش، دوم مهرماه نیز در پالایشگاهی در جنوب ایران در بندعباس این قصه تکرار شد.
آتش‌سوزی در بخش شرکت ملی گاز و پیش از ایستگاه تقلیل فشار به وقوع پیوست. درنهایت آتش‌سوزی با تلاش نیروهای آتش‌نشانی، HSE و هدایت حراست پالایشگاه و حضور نیروهای شرکت گاز با تمهیدات لازم و سرانجام بستن شیر گاز از سوی این شرکت بعد از دو ساعت مهار شد.
 تنها مصدوم این حادثه یک نفر بود که برای ادامه درمان به تهران منتقل شد. آتش‌سوزی در اصفهان و در آبادان از دیگر آتش‌سوزی‏هایی‌اند که روزانه و سالانه در پالایشگاه‏ها اتفاق می‏افتند. ضعف مدیریتی، ضعف ایمنی و اشتباه انسانی از مواردی‌اند که همیشه دلایل آتش‌سوزی‌های پالایشگاهی عنوان می‏شوند. به نظر می‏رسد که تا این موارد رفع نشوند، مردم شاهد وقوع اخباری از این دست خواهند بود و آتش، مهمان ناخوانده همیشگی پالایشگاه‎ها می‌ماند.