«پایگاه‌های صلح» ترکیه در ادلب پادگان نظامی‌شدند!

ورود نیروهای ترکیه به ادلب و ایجاد هشت پایگاه نظامی در آن موضوعی است که بارها اعتراض شدید بشار اسد را به‌همراه داشته چون نگاه دولت اسد این است که اردوغان، نیروهایش را برای همراهی با معارضان این کشور گسیل می‌کند.
به گفته نشریه ینی شفق ترکیه، نیروهای مسلح ترکیه که برای ایجاد کاهش تنش در ادلب سوریه به سر می‌برند، در پی ایجاد هشت پایگاه‌ نظامی در این منطقه‌اند. این تعداد پایگاه نظامی، خارج از 14 نقطه‌ای است که برای نظارت بر روند آتش بس ایجاد خواهند شد.
چهارمین پایگاه نظامی ترکیه در ادلب پادگان نظامی الظیف که بزرگ‌ترین پادگان حکومت سوریه محسوب می‌شده است. ارتش ترکیه در حالی مشغول ساخت پایگاه نظامی در ادلب است که طبق توافقنامه آستانه قرار بوده مناطقی برای نظارت بر روند آتش بس باشد و نه پایگاه نظامی.
اکنون که درگیری‌ها در این منطقه برای بیرون راندن جبهه فتح الشام پایان یافته است، نیروهای ترکیه علاقه‌ای برای خروج از این شهر ندارند و در همکاری با معارضان سوری، در تلاشند تا گام‌های سلطه جویانه خود را بر ادلب محکم‌تر بردارند.
حضور ارتش ترکیه در ادلب به دلیل استفاده از تسلیحات سنگین چون تانک و نفربر و میزان بیشتر نیرو در عملیات، به نسبت رقم تعیین شده در اجلاس آستانه،
مورد اعتراض دولت سوریه قرار گرفت که نشانگر حضور بلند مدت نظامیان ترکیه در سوریه است.
ترکیه اعلام کرده که برای حفاظت از مردم این منطقه و نیز حفاظت از آوارگان داخلی سوریه، دست به این اقدامات زده است. همچنین ادعا شده که در حال حاضر یک میلیون آواره سوری در ادلب،درکمپ‌های ایجاد شده از سوی ترکیه به سر می‌برند. علاوه بر این تعداد آوارگان، حدود 2 میلیون شهروند ادلبی نیز به حمایت نیاز دارند.
از سویی دیگر، «راشا تودی» در خبری متفاوت اعلام کرد: «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه اعلام کرد که عملیات نظامی «ادلب» که با حضور نیروهای ارتش ترکیه در شمال سوریه اجرا شده، تا حد زیادی به نتایج مورد نظر رسیده است. وی تأکید کرد،بعد از عملیات ادلب که رو به پایان است، حالا عملیات شهر عفرین
(یکی از شهرهای استان حلب) باقی مانده است.
با این حال عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه با موافقت دولت سوریه همراه نیست و پیشتر وزیر اطلاع رسانی این کشور گفته بود که ورود نیروهای نظامی ترکیه به خاک ادلب بخشی از توافق آستانه نبوده است و به این ترتیب تجاوز به خاک کشور محسوب می‌شود. این در حالی است که این عملیات به گفته ترکیه با هدف جلوگیری از درگیری‌ها و تسهیل روند راهکار سیاسی در سوریه صورت گرفته است و ترکیه باید نیروهایش را عقب ببرد اما آنکارا با سیاست توسعه طلبانه، در صدد است تا با همراهی معارضان سوری این بخش از سوریه را به ترکیه ملحق سازد.
اِدلِب که در شمال باختری سوریه و در ۶۰ کیلومتری شهر حلب واقع شده، جمعیتی بیش از یکصد هزار نفر دارد که بیشتر آن‌ها عرب و شمار کمی نیز کرد و ترک هستند. بیشتر مردم این شهر سنی‌مذهب اند و اقلیتی از مسیحیان و دروزی‌ها نیز در آن ساکنند. ادلب در فروردین ۱۳۹۴ به طور کامل از تسلط نیروهای ارتش بشار اسد ونیروهای ارتش خارج شد.