دکتر حمیدرضا مقدم فر:

فتنه 88 فتنه‌ای عظیم بود

آقای حمیدرضا مقدم فر، کارشناس مسائل سیاسی، روز گذشته به مبانی حقوقی و چرایی حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی پرداخت و گفت:  فتنه 88 یکی از فتنه‌های عظیم بود که شاید بتوان آن را سخت‌ترین، پیچیده‌ترین، مهم‌ترین و سنگین‌ترین تهدید علیه نظام دانست؛ حتی از 8 سال جنگ تحمیلی هم سخت‌تر بود که محل بحث آن اینجا نیست. در واقع موضوع ما در حال حاضر دو نفری هستند که در حصر قرار دارند.
وی در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم، افزود: معمولاً شورای نگهبان به‌صورت رندمی انتخابات را نمونه‌گیری و بازشماری می‌کند؛ اما به این افراد گفته شد «اگر اعتراض دارید، آرای "تمام صندوق‌ها» را باز‌شماری می‌کنیم. دیگر چه‌کاری بیشتر از این می‌شد برای اطمینان آقایان انجام داد؟ اما آقای میرحسین موسوی قبول نکرد.
کارشناس مسائل سیاسی با بیان این مطلب که امروز راحت‌ می‌شود در مورد این موضوع صحبت کرد، تصریح کرد: کاری به عاملان بیرونی‌ فتنه 88 نداریم، در واقع سران اصلی فتنه‌ را افرادی می‌دانیم که در‌ آمریکا، اسرائیل و بیرون از مرزهای ما بودند. سران داخلی فتنه هم با اینکه در انقلاب اسلامی خوش‌سابقه بوده و سوابق خوبی داشتند، اما به‌خاطر نفسانیت، قدرت‌طلبی یا غفلت گرفتار شدند. این دو گروه یعنی سران فتنه داخلی و خارجی، تقریباً در یک مسیری قرار گرفتند که آن مسیر، مسیر دشمنان تابلودار، آشکار و معاند نظام از اول پیروزی انقلاب تاکنون بوده است. متأسفانه هر دو با هم در یک ریل قرار گرفتند. مقدم فر اضافه کرد: امروز این ارزیابی خیلی راحت است، چون بسیاری از کسانی که سران فتنه را همراهی می‌کردند، امروز حاضر به همراهی با آنها نیستند البته برخی هنوز جرأت بیان ندارند اما بعضی بیان می‌کنند که اطلاعیه‌ها، رفتارها و نوع اعتراضات در انتخابات 88 توسط این دو نفر غلط، بی‌منطق و غیرقانونی بود؛ اما نظام در مقابل قانون‌شکنی آنها به‌خاطر پیشینه و سوابق آنها و زحماتی که برای انقلاب کشیده بودند خیلی به این آقایان لطف کرد.
وی با یادآوری ایام سال 88 اظهار داشت: زمانی که سران فتنه اعتراضات غیرقانونی را شروع کردند و بخشی از افرادی را که به آنها رأی داده بودند، به کف خیابان کشاندند که منتج به رقم خوردن فتنه‌ شد، خیلی از بزرگان اعلام کردند: «شما این نظام، قانون اساسی و مراتب قانونی این نظام را پذیرفتید. شما می‌گویید تقلب شده، اشکالی ندارد. مسیر اعتراض روشن است». البته دوستان این افراد بعدها در دادگاه گفتند: «تقلب رمز آشوب بود و اصلاً تقلب در فرآیند انتخابات ایران ناممکن است. ممکن است تخلف رخ دهد اما تقلب و تخلف مؤثری که سرنوشت صندوق را عوض کند، امکان‌پذیر نیست».
وی تصریح کرد: خیلی از بزرگان با سران فتنه ناصحانه صحبت کردند و پیغام دادند: «کاری که شما آغاز می‌کنید، بعداً نمی‌توانید مدیریت کنید. شما آغازکننده هستید اما پایان آن دست شما نخواهد بود. دیگران از بیرون مرزها این اعتراضات را مدیریت می‌کنند». اما گوش نکردند، حتی نظام قصد داشت تن به یک کار غیرمعمول بدهد. در واقع موسوی هیچ کاری را غیر از اینکه اعلام شود او پیروز انتخابات بوده قبول نداشت. می‌گفت «زمانی می‌گویم انتخابات سالم بوده که من پیروز انتخابات اعلام شوم»! استدلال آقایان این‌طوری بود.
وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با اشاره به توصیه رهبرانقلاب به میرحسین موسوی درخصوص حفظ آرامش کشور، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری با آقای موسوی جلسه‌ گذاشتند و نصیحت‌شان کردند: «همه اعتراضاتت را قانونی پیگیری کن». بعدها که این افراد در مقابل نظام قرار گرفتند، باز هم شنیدم آقا افرادی را فرستادند تا به آقای موسوی پیغام دهند «شما چه می‌خواهید، مگر نمی‌خواهید از نتیجه انتخابات مطمئن باشید؟ بیایید صندوق‌ها را بشمارید». (نقل به مضمون) بعدها هم شنیدم که مقام‌ معظم رهبری بسیار ناصحانه و دردمندانه به برخی فرموده بودند: «ما چه کنیم؟ من تمام تلاش‌ها را کردم که این آقایان از دایره نظام خارج نشوند ولی انگار خودشان می‌خواهند خارج شوند و خود را در دسته اپوزیسیون و ضدانقلاب ببرند».
 (نقل به مضمون)
 وی اظهار داشت: بنابراین تلاش‌های بسیاری شد تا این اتفاق نیفتد ولی افتاد و فتنه‌ای رقم خورد. 8 ماه با آشوب گذشت و حوادث روز عاشورا، روز قدس و روز دانشجو اتفاق افتاد تا روز 9 دی که مردم راهپیمایی عظیمی انجام دادند؛ اما این افراد دست
برنداشتند.