زوایای منفی دیدار پرسپولیس و استقلال، مهم‌ترین بازی لیگ

سودی که تنها برای سرخابی‌ها نیست

شهرآورد تهران بیش از آنکه تحت تأثیر عملکرد فنی دو تیم باشد، اسیر حاشیه‌های بسیار زیاد است که از ابتدا تا به امروز، اصل‌رقابت زیبا و جذاب این بازی تاریخی را هدف گرفته است. این اتفاق‌های نامطلوب، تلخ و بعضاً غیر فوتبالی، مسائلی است که تأثیر منفی فراوان در فضای حاکم بر مسابقه و بیرون آن گذاشته و زیبایی‌های این رقابت سنتی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.


متاسفانه سال‌هاست این حواشی کیفیت فنی بزرگ‌ترین شهرآورد ایران را زیر سؤال برده و این تفکر را در بین اعضای کادرفنی، بازیکنان و هواداران دو تیم ایجاد کرده که هر شیوه‌ای اخلاقی یا غیر‌اخلاقی را برای بردن یا نباختن در این رقابت به‌کار ببندند. البته شاید در پایان ۹۰ دقیقه این بازی، هواداران یک یا هر دو تیم از نتیجه به‌دست آمده، بسیار ناراحت و عصبانی باشند اما در پشت پرده، سازمان‌ها و افرادی هستند که از تمام جریانات مثبت یا منفی و اخلاقی یا غیر اخلاقی این رقابت رضایت کامل دارند و برای سودآوری خود، از آنها سوء‌استفاده کرده و می‌کنند؛ درآمدهایی که از راه‌های شرعی یا غیر شرعی به‌دست می‌آید.

محرومیت از حق درآمدهای قانونی
یکی از عوامل تاثیرگذار در موفقیت باشگاه‌ها، درآمدزایی بالاتر است که باشگاه‌ها در صورت دراختیار داشتن سرمایه و بودجه بالاتر می‌توانند با جذب کادرفنی و بازیکنان بهتر، شانس موفقیت خود را افزایش دهند.
در فوتبال حرفه‌ای دنیا، باشگاه‌ها از راه‌های مختلف از جمله حق پخش، بلیت‌فروشی، تبلیغات محیطی، بنگاه‌های شرط‌بندی (پیش‌بینی نتایج)، واگذاری کارت هواداری، فروش وسایل تیم و فروش بازیکن، به درآمدهای سالانه خود اضافه می‌کنند و با تکیه برآنها، شرایط بهتری را برای نتیجه‌گیری تیم خود فراهم می‌کنند. در ایران اما باشگاه‌ها کمتر می‌توانند از این مزیت‌ها برای افزایش درآمدها یا بهتر بگوییم حل مشکلات مالی خود بهره‌مند شوند زیرا درآمد لازم جهت پرداخت مطالبات‌شان را ندارند؛ پس هر روز بر حجم بدهی‌‌شان افزوده می‌شود. مهم‌ترین و اصلی‌ترین این باشگاه‌ها، استقلال و پرسپولیس هستند که با توجه به داشتن ظرفیت‌های بسیار مناسب برای درآمدزایی، با مشکلات مالی عدیده‌ای روبه‌رو هستند زیرا از حقوق قانونی خود برای درآمدزایی محروم بوده یا به‌دلیل ضعف مدیریتی، نمی‌توانند از این مزیت‌های مهم بهره‌مند شوند. یکی از این حقوق، حق پخش تلویزیونی است که سال‌هاست برای پرداخت واقعی آن به این دو باشگاه، حرف و حدیث بسیاری وجود داشته ولی درنهایت سرخابی‌ها از این سرمایه و پول سرشار محروم شده‌اند.
متاسفانه مشخص نیست چرا بخش قانونی درآمدهایی که به خاطر پخش دیدارهای این دو تیم به حساب صداوسیما می‌رود، به حساب این دو باشگاه بازگردانده نمی‌شود، درآمدی که می‌تواند سرخابی‌ها را از وضعیت شکستگی و نابودی مالی فعلی نجات دهد.

آبروریزی بین‌المللی فدای درآمد داخلی
باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال جزو بدهکارترین باشگاه‌های ایران هستند که به‌دلیل همین مشکل و پرداخت نکردن حقوق مربیان و بازیکنان داخلی و خارجی، بارها از سوی فیفا با جریمه‌های سنگین روبه‌رو شده‌اند؛ جریمه‌هایی که شامل جریمه نقدی، کسر امتیاز و جدیداً محرومیت از پنجره نقل و انتقالات.
این اتفاقات درحالی رخ می‌دهد که سرخابی‌ها اگر به حقوق قانونی خود از محل حق پخش تلویزیونی، تبلیغات محیطی، بلیت‌فروشی یا مسائل دیگر برخوردار شوند، هیچ‌گاه با مشکلات فعلی روبه‌رو نخواهند شد.
در چنین وضعیتی و در آستانه دربی 85، خبرهایی در مورد درآمدهای میلیاردی صداوسیما از محل تبلیغات تلویزیونی، پیش، بین و بعد از این مسابقه مطرح شده که بیش از گذشته هواداران دو تیم را ناراحت کرده است.
اینکه صداوسیما از محل چنین تبلیغاتی بیش از 16 میلیارد درآمد دارد اما سهم ناچیزی از این مبلغ نصیب استقلال و پرسپولیس نمی‌شود، اتفاق تلخ و ناراحت‌کننده‌ای است؛ آن‌هم در شرایطی که پرداخت بخشی از این درآمد، سرخابی‌ها را از وضعیت نابسامان و بغرنج فعلی نجات می‌دهد. در چنین شرایطی هواداران تنها با نوشتن این پست که «با درآمد 16 میلیاردی از دربی، ظاهراً صداوسیما سرور سرخابی‌هاست» به چنین موضوعی اعتراض می‌کنند زیرا اعتراض‌های سال‌های اخیر آنها برای دریافت این حق قانونی توسط باشگاه‌های‌ محبوب‌شان به هیچ جایی نرسیده است. مطمئناً اگر کنفدراسیون فوتبال آسیا برای پرداخت مجوز حرفه‌ای به سرخابی‌ها و سایر تیم‌های لیگ برتری، قانون پرداخت حق پخش را در نظر نمی‌گرفت، شاید همین مبالغ ناچیز از حق پخش، تبلیغات محیطی یا موارد دیگر نصیب این سرخابی‌ها و تیم‌های دیگر نمی‌شد و هشت‌شان بیشتر از شرایط فعلی، گیر 9 شان بود...

برخوردهایی که نتیجه نمی‌دهد...
باشگاه پرسپولیس از یک هفته پیش از رقابت مهم و تاریخی خود با استقلال در شهرآورد تهران، تصمیم گرفت که برای احقاق حقوق قانونی خود، از فضای رسانه‌ای حاکم بر این مسابقه استفاده کنند. در نخستین اقدام، مسئولان این باشگاه اعلام کردند ضمن افزایش قیمت بلین این دیدار، بلیت‌فروشی را هم از طریق سایت اعلامی خود انجام می‌دهند تا بهترین برخورد را با مشکلات بسیار سایت بلیت‌فروشی اعلام شده از سوی سازمان لیگ انجام دهند. بیان پشت پرده و مشکلات سایت بلیت فروشی سازمان لیگ، در این مجال نمی‌گنجد اما حداقل باشگاه پرسپولیس با تکیه بر این شیوه، میزان فروش بلیت و درآمدهای باشگاه خود در این بخش را بهتر و شفاف‌تر از گذشته متوجه می‌شود.
در سوی دیگر میدان، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس از انجام مصاحبه با دوربین‌های تلویزیونی خودداری کرد و اجازه ورود آنها را به محل تمرین تیمش نداد تا به شکل علنی، اعتراض خود را به حق پخش ضایع شده این باشگاه، از محل درآمدهای صداوسیما اعلام کند.
اینکه آیا این اعتراض ادامه داشته یا متوقف می‌شود و یا همانند اعتراض‌های فدراسیون فوتبال به صداوسیما که منجر به راه ندادن دوربین‌ها به ورزشگاه‌ها و پخش نشدن چند هفته از بازی‌های لیگ برتر شد اما در نهایت نتیجه‌ای نداد، می‌تواند به سود سرخ‌پوشان تهرانی باشد یا خیر، موضوعی است که با گذشت زمان مشخص می‌شود. امروز اما تنها نکته‌ای که قابل بیان بوده این است که سرخابی‌ها در فوتبال ایران از حقوق قانونی خود محروم هستند، حقوقی که می‌تواند آنها را احیا کرده تا در نبرد با تیم‌های آسیایی خصوصاً تیم‌های کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، دست تسلیم را بالا نبرند.