خبر

پروژه «چند شب تار» در تالار  رودکی آغاز شد
کنسرت «چند شب تار» از امروز با اجرای شیوه‌های مختلف تار نوازی دوره قاجار تا دوره مدرن توسط هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان آغاز می‌شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، نوازندگان اولین برنامه از پروژه موسیقایی «چند شب» که با عنوان «چند شب تار» در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود، از ساعت 21 شب گذشته میزبان علاقه مندان موسیقی ایرانی با اجرای شیوه‌های مختلف تارنوازی دوره قاجار تا دوره
 مدرن بود.
براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته روز شنبه 24 تیر ماه قاسم
 رحیم زاده، عیسی غفاری و طینوش بهرامی، امروز  یک‌شنبه 25 تیر حامد فکوری، محمد آدینه و پویان بیگلر، روز دوشنبه 26 تیر بابک راحتی، بهزاد رواقی و هادی آذرپیرا و روز سه‌شنبه 27 تیر اصغر عربشاهی، بهاره فیاضی و حمید خبازی به اجرای برنامه می‌پردازند.

ثبت کمانچه به‌نام ایران و آذربایجان
براساس هماهنگی‌های انجام شده میان ایران و آذربایجان، قرار است ساز کمانچه به‌نام این دو کشور و به طور مشترک در یونسکو
 ثبت شود.
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، کشور آذربایجان در سال‌های گذشته ساز «تار» را به در یونسکو به نام خودش ثبت کرد تا این مسأله اعتراض‌های بسیاری از اهالی موسیقی در ایران را در پی داشته باشد.
 پس از آن بود که مسوولان فرهنگی کشور هوشیارانه‌تر مسأله ثبت میراث فرهنگی در یونسکو را پیگیری کردند.
اکنون اما خبر رسیده که ساز کمانچه به طور مشترک میان ایران و آذربایجان ثبت خواهد شد.
این خبر را آقای اصغر فارسی رایزن فرهنگی ایران در آذربایجان در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم مطرح کرده و گفته است‌: از جمله همکاری‌های موفق کشورمان و جمهوری آذربایجان، موضوع همکاری در ثبت میراث مشترک نوروز بود که با هماهنگی کشورهای مختلف در 10 حوزه تمدنی ما به‌ویژه ایران و جمهوری آذربایجان رقم خورد و در یونسکو به عنوان میراث ناملموس و مشترک ثبت شد.
«کمانچه» نیز از دیگر اشتراکات فرهنگی بین دو کشور است که مقرر شده مشترکاً به‌نام «ایران» و «جمهوری آذربایجان» ثبت شود.

رونمایی از نخستین رمان «علیرضا قزوه»
رمان «برادر انگلستان» نوشته آقای علیرضا قزوه امروز یک‌شنبه 25 تیرماه در خبرگزاری فارس رونمایی می‌شود.
 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، این مراسم با حضور آقایان محسن مؤمنی شریف، یوسف قوجق، محمدکاظم مزینانی، داود امیریان، میلاد عرفان‌پور و علاقه‌مندان به ادبیات
 برگزار می‌شود.
رمان «برادر انگلستان» نخستین رمان علیرضا قزوه است که انتشارات سوره مهر آن را منتشر کرده است.
 این رمان که به روایت وقایع پس از کودتای 28 مرداد 32 می‌پردازد تا روزهای پس از انقلاب نیز ادامه پیدا و خواننده را وارد حال و هوای داستان می‌کند. این رمان در 350 صفحه عرضه شده است.

نمایش آثار ۲۵۷ هنرمند در نمایشگاه
 «صد اثر صد هنرمند»
بیست و پنجمین نمایشگاه «صد اثر صد هنرمند» عصر جمعه ۳۰ تیرماه در گالری گلستان آغاز به کار می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر «صد اثر صد هنرمند» قدیمی‌ترین نمایشگاه تجسمی در بخش خصوصی است که مردادماه ۱۳۷۱ بنیانگذاری شد. این رویداد از بدو تأسیس، ضمن ارائه آثار با کیفیت، دغدغه اقتصاد هنر داشت و توانست با معرفی خریداران تازه، رد پایی از خود
به جای‌گذارد.
به گفته مدیر گالری گلستان، برای حضور در این دوره ۴۸۰ سی‌دی از سوی هنرمندان سراسر ایران به این گالری رسید که هر یک چندین اثر هنری را شامل می‌شد؛ در نهایت هم آثار ۲۵۷ هنرمند پذیرفته شد که از هر هنرمند یک اثر روی دیوار می‌رود.
 به رسم این رویداد، هر کاری که فروش برود از دیوار برداشته و کار دیگری از همان هنرمند جایگزین می‌شود.
«صد اثر صد هنرمند» تا ۲۵ مرداد هر روز از ۴ تا ۸ عصر دایر است و تنها روزهای پنج‌شنبه تعطیل خواهد بود.