برگزیدگان نهایی اسکار امشب معرفی می‌شوند

التهاب آکادمی

فصل جوایز در شرف پایان یافتن است و کمتر از یک روز دیگر، نامزدهای آخرین مراسم جوایز سال اسکار اعلام می‌شوند. بد نیست نگاهی بیندازیم به شانس‌های اصلی نامزدی این جایزه. البته همیشه باید درصد خطایی را هم برای اتفاقات عجیب و لابی‌های دقیقه نودی کنار گذاشت. اما اگر اتفاق خاصی نیفتد، احتمالاً خیلی از نام‌های زیر را فردا در رسانه‌ها با عنوان نامزدهای اسکار معرفی می‌کنند.

بهترین انیمیشن
اگر بخواهیم این بخش را بر اساس شایستگی پیش‌بینی کنیم، حضور سه اثر از کمپانی دیزنی، کمی رقابت را بین استودیوها کم می‌کند. برای خود هالیوودی‌ها هم سخت است که ایلومینیشن و یونیورسال را با «آواز خواندن» و «زندگی مخفی حیوانات خانگی» کنار بگذارند. یا دریم ورکس را با «پاندای کنگ فو کار 3» به اسکار راه ندهند. اما از شانس بد بقیه، دیزنی امسال روی دور برد بود. در این بخش شانس اصلی اسکار «زوتوپیا» است و «موآنا» و «در جست‌و‌جوی دوری» هم می‌توانند نامزد شوند. هر چند اگر به جای آنها، انیمیشنی از شرکت‌های دیگر نامزد شد هم می‌شود خیلی تعجب نکرد. «کوبو و دو تار» و «لاک پشت قرمز» به ترتیب از کمپانی‌های لایکا و استودیو جیبلی هم شانس خیلی خوبی برای نامزدی در اسکار دارند. خدا را چه دیدید؟! شاید فردا روز سوییسی‌ها بود و «زندگی من به‌عنوان یک کدو» در این بخش هم نامزد شد.

بهترین موسیقی
این بخش شاید از قسمت‌هایی باشد که بتوان برنده‌اش را هم از الآن پیش‌بینی کرد. سابقه نشان داده که هر وقت یک فیلم موزیکال منتقد پسند در آمریکا اکران شود، بخش موسیقی و ترانه را در انحصار می‌گیرد. در میان شانس‌های اصلی نامزدی امسال، فیلم «لا‌لا‌لند» با آهنگسازی جاستین هورویتز، بخت بالاتری برای کسب جایزه دارد و بعد از آن «مهتاب»، «جکی»، «شیر» و «روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان» در رتبه‌های بعدی قرار دارند. اگر امسال هانس زیمر با «چهره‌های مخفی»، الکساندر دسپلا با «فلورانس فاستر جنکینز» و جان ویلیامز با «غول بزرگ دوست‌داشتنی» نتوانند در میان نامزدها حضور داشته باشند، برای اولین بار از دوره هشتادم اسکار است که هیچ یک از این سه نفر نتوانسته‌اند در میان نامزدهای بخش موسیقی باشند.

بهترین فیلمنامه ارجینال
پیش‌بینی برنده در این بخش واقعاً دشوار است. چون رقابت شانه به شانه‌ای بین «لالالند» و «منچستر بای د سی» شکل گرفته؛اما از آنجایی که نامزدها را پیش بینی می‌کنیم، می‌توانیم کم و بیش مطمئن باشیم که آثار دیمین شزل و کنت لونرگان، می‌توانند در میان پنج اثر برتر قرار گیرند. پس از این دو فیلم، «اگر سنگ از آسمان ببارد»، «جکی» و «لابستر» شانس خوبی برای نامزدی دارند. اگر فردا نام «کاپیتان خارق‌العاده» و «زوتوپیا» را هم در میان نامزدها دیدید، چندان تعجب نکنید.

بهترین فیلمنامه اقتباسی
فیلم همجنس‌بازانه «مهتاب» که بر اساس کتابی با نام «در مهتاب پسران سیاه، آبی به نظر می‌رسند» ساخته شده در کنار اقتباس دنزل واشنگتن از کتاب «نرده‌ها» نوشته آگوست ویلسون، «ورود» اثر جدید دنی ویلنو از روی «داستان زندگی تو» نوشته تد چیانگ و «شیر» که اقتباسی از کتاب «راه طولانی خانه» است می‌توانند امیدوار به نامزدی در اسکار باشند. همین‌طور «چهره‌های مخفی» که از روی کتابی به همین نام نوشته مارگو لی شترلی ساخته شده هم گزینه پنجم حضور در میان نامزدهاست. «حیوانات شب‌زی»، «سکوت» و «ستیغ اره‌ای» هم سه فیلمی هستند که می‌توانند امیدوار باشند تا با نامزد نشدن هر یک از پنج فیلم بالا، جای خالی را پر کنند.

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن
در میان آقایان اگرچه ماهرشالا علی نتوانست با فیلم «مهتاب» جایزه این بخش را در گولدن گلوب به خودش اختصاص دهد اما هنوز شانس اصلی نامزدی اسکار است. جف بریجز، یکی از محبوب‌ترین بازیگران در میان اعضای آکادمی با فیلم «اگر سنگ از آسمان ببارد» و لوکاس هجز با «منچستر بای د سی» رقبای اصلی علی به‌حساب می‌آیند. دو پاتل، بازیگر هندی «شیر» و هیو گرانت با «فلورانس فاستر جنکینز» شانس‌های چهارم و پنجم نامزدی در اسکار هستند. نکته جالب این که برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در گولدن گلوب، آرون تیلور جانسون، فعلاً هفتم است. آیا او شگفتی اصلی لیست اسکار در این قسمت خواهد بود؟
در میان خانم‌ها اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، وایولا دیویس با فیلم «نرده‌ها» گزینه اصلی است. پس از او میشل ویلیامز به خاطر «منچستر بای د سی»، نومی هریس با «مهتاب»، نیکول کیدمن به خاطر بازی در «شیر» و اکتاویا اسپنسر، بازیگر سیاه‌پوست فیلم «چهره‌های مخفی» حضور دارند.

بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن
کیسی افلک با «منچستر بای د سی»، دنزل واشینگتن با «نرده‌ها»، ریان گوسلینگ با «لا‌لا‌لند»، اندرو گارفیلد با «ستیغ اره‌ای» و ویگو مورتنسن با «کاپیتان خارق العاده» شانس‌های اصلی نامزدی در میان آقایان هستند. در این بخش می‌شود از تام هنکس، جوئل ادگرتون و مایکل کیتون هم به‌عنوان گزینه‌های بعدی نام برد.
همبازی گوسلینگ در «لا‌لا‌لند»، اما استون پیشتاز بازیگران زن است. پس از او ناتالی پورتمن به‌خاطر «جکی» حضور دارد و اگر آکادمی نادیده گرفتن «او» را ادامه ندهد، ایزابل هوپرت گزینه سوم است. امی آدامز برای «ورود» و مریل استریپ، نامزد همیشگی اسکار، امسال به‌خاطر «فلورانس فاستر جنکینز» هم می‌توانند در لیست آکادمی حاضر باشند.

بهترین کارگردان
دیمین شزل امسال فرصتی باورنکردنی دارد. این کارگردان 32 ساله می‌تواند با سومین فیلم بلندش، «لا‌لا‌لند» جایزه‌ای را بگیرد که چهره‌هایی مثل استنلی کوبریک و آلفرد هیچکاک هیچ‌وقت نتوانستند آن را به خودشان اختصاص دهند. پس از او که به نظر، نامزدی‌اش قطعی می‌آید، بری جنیکنز 37 ساله با دومین فیلم بلندش «مهتاب» و کنت لونرگان با سومین اثرش «منچستر بای د سی» قرار دارند که می‌توانند رقابت بر سر اسکار کارگردانی را حساس‌تر کنند. دنی ویلنو با «ورود» برای نخستین‌بار و مارتین اسکورسیزی با «سکوت» برای سیزدهمین بار می‌توانند نامزد اسکار شوند.

بهترین فیلم
اگرچه شاید خیلی‌ها از الان «لا‌لا‌لند» را برنده اسکار بهترین فیلم سال بدانند اما آکادمی در بخش بهترین فیلم می‌تواند تا 10 اثر را نامزد کند. بر همین اساس به جز ساخته دیمین شزل، «مهتاب»، «منچستر بای د سی»، «ورود»، «شیر»، «نرده‌ها»، «چهره‌های مخفی»، «اگر سنگ از آسمان ببارد»، «ستیغ اره‌ای» و «سکوت» ممکن است فردا به‌عنوان نامزد بخش بهترین فیلم معرفی شوند. «جکی»، «لاوینگ»، «ددپول» و «سالی» هم گزینه‌های آلترناتیو اسکاری‌ها هستند.
اگر همه‌چیز طبق پیش‌بینی‌ها جلو برود که البته بعید است، «لا‌لا‌لند» می‌تواند نامزد 14 اسکار بشود تا پس از رکورد شکنی در گولدن گلوب، رکورد بیشترین نامزدی یک اثر در اسکار را هم به‌نام خودش ثبت کند. پس از این فیلم، «ورود» و «مهتاب» به ترتیب با 10 و 8 نامزدی رتبه‌های بعدی را در اختیار می‌گیرند. نکته جالب دیگر هم اینکه امسال بالاخره رکورد نامزد نشدن سیاه‌پوستان در بخش‌های بازیگری شکسته خواهد شد که از این حیث شریل بون آیزاک، رییس آکادمی می‌تواند نفسی به راحتی بکشد تا دیگر مورد تحریم و انتقاد اقلیت‌های نژادی قرار نگیرد.
هشتاد و نهمین دوره مراسم اسکار روز 26 فوریه
(7 بهمن) با مجری گری جیمی کیمل در مرکز هالیوود و هایلند برگزار خواهد شد.