گفت‌وگوی «صبح‌نو» با میلاد صویلاوی بازیگر نوجوان جشنواره فجر

تصور نمی‌کردم «یدو» در فجر بدرخشد

«یدو»ی مهدی جعفری را می‌‌توان جزو شگفتی‌‌‌های این دوره از جشنواره فیلم فجر به شمار می‌‌آورد؛ فیلمی که در ژانر کودک و نوجوان ساخته شده بود و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در ساخت آن نقش داشته‌اند. این کارگردان توانست با آخرین ساخته خود در 13 رشته این دوره از جشنواره نامزد دریافت سیمرغ شود و توانست جوایز متعددی را نیز نصیب عوامل تولید خود کند؛ فیلمی که در حال و هوای آبادان زمان جنگ می‌‌گذرد و روایتگر داستان پسر یک خانواده است که همه تلاشش را برای نجات اعضای خانواده‌اش از دست دشمن می‌‌کند؛ فیلمی که باوجود ژانرش توانست مخاطبان بزرگسال این دوره از جشنواره را تا پایان با خود همراه کرده و نظر موافق اهالی رسانه و منتقدان را هم جلب کند. نکته قابل توجه درباره «یدو» آن است که نه‌تنها سلبریتی در آن حضور نداشت، بلکه به جز ستاره پسیانی، مابقی بازیگران یا در زمره نابازیگران قرار می‌‌‌گرفتند یا از بازیگران تئاتری آبادانی بودند که کمتر شناخته‌شده‌اند؛ اما در نهایت یدالله قصه «یدو» توانست سیمرغ‌‌‌های زیادی را درو کند.

در این گزارش به سراغ میلاد صویلاوی، بازیگر نوجوان این فیلم رفتیم تا برایمان از حال و هوای حضورش مقابل دوربین مرتضی نجفی بگوید.
صویلاوی درباره حضور در فیلم «یدو» به «صبح‌نو» گفت: عوامل فیلم در اینستاگرام فراخوانی را منتشر ‌کردند که بعد از دیدن آن، پیش جمشید بهمنی رفته و تست دادم که خوشبختانه چهار روز بعد با من تماس ‌گرفتند و عنوان ‌کردند که در این آزمون قبول شده‌ام و می‌‌توانم به عنوان بازیگر در این فیلم همکاری کنم؛ البته باید این مساله را بگویم که تا پیش از حضور در فیلم «یدو» هیچ‌گونه سابقه بازیگری نداشته و بازی در این فیلم جزو اولین تجربه‌ام محسوب می‌‌شود و حضور در این فیلم تجربه بسیار لذت‌بخشی برایم بود.
او با تاکید بر اینکه تا امروز در هیچ کلاس بازیگری شرکت نکرده و حتی تجربه بازی در نمایش‌‌‌های تئاتر را هم ندارد، افزود: در حقیقت «یدو» اولین تجربه‌ام مقابل دوربین محسوب می‌‌شود و قطعا آبادانی بودنم و زندگی در این شهر کمک زیادی برای بازی در این فیلم به من کرد چراکه مشکلی بابت صحبت ‌کردن با لهجه نداشتم و شناختم از آبادان هم باعث می‌‌شود تا کار ‌کردن در این پروژه برایمان آسان‌‌تر باشد؛ البته قطعا هدایت‌‌‌های آقای بهمنی به بنده برای ایفای نقشم بسیار کمک کرده است.
«یدو» تلاش می‌‌کرد خود را بزرگ‌‌تر از سنش نشان دهد
بازیگر نوجوان فیلم «یدو» درباره شرایط فیلمبرداری تصریح کرد: یکی از مشکلات ما شدت گرما در زمان ضبط سکانس‌‌‌های این فیلم بود؛ تا جایی که این مهم باعث شده بود تا شرایط به‌گونه‌‌ای رقم بخورد که انگار در همان بازه زمانی جنگ زندگی می‌‌کنیم. درست است که هیچ مشکلی از لحاظ گروه نداشتیم و باید بگویم که خوشبختانه در اولین تجربه کاری‌ام با بهترین گروه کار کرده‌ام، اما از لحاظ گرما و وضعیت آب و هوایی، شرایط بسیار بدی را گذراندیم. ما در گرمای 60 درجه و رطوبت 98 درجه «یدو» را بازی کردیم و کار به جایی می‌‌رسید که بسیاری از عوامل تولید به خاطر گرما کارشان به بیمارستان کشیده شده بود. با این حال شخصا به دلیل اینکه در آبادان زندگی می‌‌کنم چندان از این نظر مشکلی نداشتم.
صویلاوی درباره شخصیت «یدو» اظهار كرد: یدو برادر بزرگ یک خانواده آبادانی بود که به دلیل نداشتن پدر، باید از خانواده اش مواظبت می‌‌کرد. خانواده او به محاصره عراقی‌ها درآمده بودند و وضعیت خوبی را نداشتند، به همین دلیل وظیفه یدو بود که خانواده‌اش را حفظ کرده و اجازه ندهد تا آنها شکست بخورند. 

 قطعا فیلم «یدو» هم مانند دیگر فیلم‌‌‌های ژانر کودک و نوجوان است اما آنطور که دیگران به من گفته‌اند این شخصیت، مخاطب را به یاد «باشو، غریبه کوچک» می‌‌اندازد؛ هرچند از لحاظ سنی این فیلم را به خاطر ندارم اما 
با توجه به صحبت‌‌‌های دیگران تصور می‌‌کنم که مخاطب بعد از تماشای یدو به حال و هوای دهه 60 می‌‌رود


یدو همه تلاشش را می‌‌کند تا هر کاری که می‌‌تواند از پیدا ‌کردن غذا گرفته تا فراهم ‌‌آوردن دیگر نیازهای اعضای خانواده‌اش را انجام دهد و همین مساله باعث شکل‌گیری داستان شد.
او با تاکید بر اینکه «یدو» تلاش می‌‌کند تا خودش را بزرگ نشان دهد و برای همین هم علاقه زیادی به جنگیدن داشت، افزود: پدرم برایمان تعریف کرده که در ابتدای جنگ، هشت‌ماه در آبادان ایستادگی ‌کردند تا اینکه در نهایت با ورود ارتش به این منطقه به دلیل ناامن بودن آنجا اجازه سکونت به اهالی داده نمی‌شود و بسیاری از مردم به شهرهایی مانند اصفهان، شیراز، ماهشهر و... می‌‌روند؛ در حقیقت یدو پسربچه‌ای واقعی است که در آبادان آن زمان حضور داشت.

تصور نمی‌کردم «یدو» تا این اندازه 
در جشنواره فجر بدرخشد
این بازیگر نوجوان «یدو» با اشاره به کسب سیمرغ‌‌‌های مختلف توسط این فیلم افزود: حقیقتا باور نمی‌کرد که فیلم این اندازه جایزه را در اختتامیه جشنواره فیلم فجر به دست آورد؛ البته می‌‌دانستم در فیلم در جشنواره برنده می‌‌شود اما تصور این حجم از اتفاقات خوب را نداشتیم. از طرف دیگر نه‌تنها بنده بلکه ریحانه آریامنش و محمدمهدی آلبوعلی، اولین تجربه حضورمان مقابل دوربین را داشتیم با این حال به لطف مهدی جعفری به عنوان کارگردان، محمدرضا مصباح به عنوان تهیه‌کننده و جمشید بهمنی به عنوان بازیگردان توانستیم بهترین فیلم را بسازیم.
او درباره شخصیت «یدو» تصریح کرد: قطعا فیلم «یدو» هم مانند دیگر فیلم‌‌‌های ژانر کودک و نوجوان است اما آنطور که دیگران به من گفته‌اند این شخصیت، مخاطب را به یاد «باشو، غریبه کوچک» می‌‌اندازد؛ هرچند از لحاظ سنی این فیلم را به خاطر ندارم اما با توجه به صحبت‌‌‌های دیگران تصور می‌‌کنم که مخاطب بعد از تماشای یدو به حال و هوای دهه 60 می‌‌رود.
 صویلاوی با تاکید بر اینکه دوست دارم در آینده باز هم در نقش‌‌‌های مختلف حاضر شوم، گفت: اگر کارگردانان و تهیه‌کنندگان این فرصت را در اختیارم بگذارند و اجازه حضور دوباره در عرصه سینما را بدهند حتما علاقه‌مند خواهم بود که در فیلم‌‌‌های دیگر نیز حاضر شوم.