گزارش «صبح‌نو» از مراسم کارآزمایی بالینی واکسن کوو پارس ایران را بخوانید

آغاز تزریق واکسن کرونا در ایران از فردا

دانشمندان ایرانی یکبار دیگر کاری کرده‌اند، کارستان و حالا ایران در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی‌ترین کشورهای تولید واکسن کرونا در جهان است. نخستین واکسن تولیدی کرونای ایران با نام کووبرکت حالا حتی مشتری خارجی هم پیدا کرده است. از سوی دیگر موسسه سرم و واکسن‌سازی رازی هم روز گذشته مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن خود با نام واکسن رازی کووپارس را آغاز کرد. این اتفاقات که در داخل کشور روی داده در کنار بقیه دستاوردهای علمی مربوط به تولید واکسن انستیتو پاستور با مشارکت کوبا افتخاراتی هستند که موجب شده‌اند حالا دنیا نیم نگاهی هم به واکسن‌های کرونایی داشته باشد که ایرانیان تولید کرده‌اند. روز گذشته وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس با تاکید بر اینکه واکسن معتبر و قابل اعتماد را به مردم تزریق می‌کنیم، در عین حال از آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از روز سه‌شنبه جاری و با اولویت کادر درمان خبر داد. دکتر سعید نمکی تاکید کرد: خبر را شنیده‌اید که طبق قولی که داده بودیم که واکسیناسیون کرونا را قبل از ۲۲‌بهمن در کشور آغاز کنیم. بر این اساس منابع مختلف را ارزیابی کردیم و تلاش کردیم که سالم‌ترین و کم‌خطرترین را از بین منابع انتخاب کنیم. گرچه واکسن امروز به یک کالای سیاسی تبدیل شده است که برای در فشار قرار دادن کشورهایی که با برخی قطب‌های قدرت مشکل دارند، استفاده می‌شود. وی افزود: واکسنی را که ما انتخاب کردیم از سبد کووکس بود که در این سبد واکسن‌های چینی، استرازنکا و.‌.. هم بودند که قرار است به ما برسد.

در روزهایی که ایرانیان منتظر اخبار جدید از واردات یا تولید واکسن ایرانی کرونا هستند، وزیر بهداشت و درمان کشور خبرهای جدیدی در این ارتباط اعلام کرد. آقای سعید نمکی درباره واکسن‌های خریداری شده، گفت: ما فکر کردیم که ۱۶‌میلیون و ۸۰۰‌هزار دوز واکسن کووکس جوابگوی گروه آسیب‌پذیر ما نیست. زیرا برای هشت میلیون و ۴۰۰هزار نفر استفاده خواهد شد. به همین دلیل واکسن‌های دیگری را از کشورهای مختلف و قبل از رسیدن واکسن خودمان ارزیابی کردیم که یکی از آن‌ها مجموعه اسپوتنیک روسیه بود. روزهای اول خیلی بر ما تاختند اما صبوری کردیم. زیرا قرارمان این است ‌که وفا کنیم، ملامت کشیم و خوش باشیم که در طریقت ما کاهلی ست رنجیدن. نمکی گفت: صبوری کردیم و دیدند که امروز آمریکایی‌ها می‌خواهند این واکسن را دریافت کنند. وقتی مشخص شد که استرازنکا در گروه‌های بالای ۵۵‌سال ایمنی کافی نمی‌دهد، به سراغ اسپوتنیک رفت تا یک دوز از آن زده و دوز یادآور را استرازنکا تزریق کنند و اروپایی‌ها هم داوطلب ثبت و خرید این واکسن هستند. وی گفت: ما به‌عنوان اولین کشوری که مذاکرات این واکسن را آغاز کردیم، اما خواستیم که پانزدهمین کشوری باشیم که آن را می‌خریم، زیرا دو اصل داشتیم؛ اول اینکه واکسن باید فاز سه مطالعه انسانی را گذرانده باشد، در حالی که کشورهای همسایه که حرف از واکسیناسیون زدند، فاز آزمایش بالینی را شروع کردند اما ما می‌خواستیم همه آزمایشات در بیرون از مرزها گذشته باشد. دومین شرط هم این بود که حتما  باید 6،5 کشور معتبر واکسن را ثبت کرده و تزریق‌شان را شروع کرده باشند تا ما خیال‌مان راحت باشد.

فردا روز موعود است
وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود درباره آغاز تزریق واکسن‌های وارداتی نیز گفت: از روز سه‌شنبه اولین گروه هدف ما که در سند واکسیناسیون مورد تأیید در ستاد ملی است که گروه خط مقدم دفاع سلامت هستند، واکسیناسیون‌شان را شروع می‌کنیم که شامل افرادی هستند که در آی‌سی‌یو کار می‌کنند. بعد از آن هم سراغ سایر کادر سلامت، گروه‌های آسیب‌پذیر در سرای سالمندان، سالمندان بالای ۶۵‌سال و ...‌ مرحله‌به‌مرحله می‌رویم. 
سه‌شنبه صبح واکسیناسیون گروه‌های هدف را که در این دوره همکاران شاغل در آی‌سی‌‌یوها هستند، شروع می‌کنیم.

راه‌های واکسیناسیون در ایران
نمکی در بخش دیگری از سخنان خود به راه‌های در نظر گرفته شده برای واکسیناسیون اشاره کرد و گفت: ما سه راه را برای پوشش واکسیناسیون طی کردیم؛ اول تکیه بر دانش داخل و شرکت‌های دانش‌بنیان و بضاعت‌های موجود در این سرزمین، دومین راه انتقال دانش فنی از بیرون از مرزها با گروه‌ها و کشورهایی که با ما رفتاری دوستانه از سایرین داشتند.


 البته نه اینکه دانشمندان سایر نقاط جهان نخواهند با ما ارتباط داشته باشند، گاهی مردم یک کشور در بلای اندیشه‌های ستم خیز و انحصارطلب، مجبور به فاصله‌‌گیری می‌شوند.
نمکی اظهار کرد: فاصله ما با دانشمندان آمریکا و غرب به‌دلیل نظام‌های سلطه‌جویی است که اجازه دوستی و مودت بین قطب‌های دانش را نمی‌دهند. به همین دلیل سراغ کسانی رفتیم که هم صاحب دانش بودند و هم با ما رفتار دوستانه‌تری داشتند. انتقال دانش فنی از کوبا که در زمینه هپاتیت‌بی هم این تجربه را داشتیم و در زمینه پنوموکوک هم در پاستور این اقدام را دنبال می‌کنیم. همچنین با کشور روسیه که در زمینه  تولید واکسن سابقه نسبتا  درخشانی دارند. وی گفت: راه سوم هم ورود واکسن از منابع مطمئن بود تا قبل از تولید واکسن در کشور خودمان از آن‌ها استفاده کنیم.

کووبرکت در مسیر فاز دوم
وزیر بهداشت با اشاره به ساخت واکسن در داخل کشور، گفت: گروه‌های مختلفی در داخل کشور با پلتفرم‌های مختلف کار را شروع کردند که یکی از آن‌ها مجموعه برکت بود که اکنون فاز یک آزمایش بالینی‌اش در حال اتمام است و با موفقیت دارند وارد فاز دو می‌شوند. من هر روز و هر شب روند کار را بررسی کرده و آنچه را که برای اصلاح رویه به ذهنم می‌رسد، اعلام می‌کنم. کاری که در این مجموعه پیش می‌رود، یکی از علمی‌ترین و درست‌ترین شیوه‌هایی است که تا امروز رصد کرده‌ایم.

سابقه واکسن‌سازی در ایران
وزیر بهداشت و درمان کشور با اشاره به سابقه واکسن‌سازی در ایران، اظهار کرد: انستیتو رازی و پاستور که یکی از سال‌۱۲۹۹ و یکی هم در سال‌۱۳۰۳ به‌عنوان دو مرکز علمی و تولیدی منطقه ایجاد شدند. زمانی که ما در منطقه واکسن می‌ساختیم، کسی در منطقه واکسن‌سازی نداشت. نمکی گفت: شاید یکی از نقاط مثبت کووید۱۹ این بود که ما یکبار دیگر نهضت واکسن‌سازی را در منطقه راه بیندازیم. ایران در آینده بسیار نزدیک با لطف خدا، تکیه بر دانش بومی و با همراهی همه عزیزان در ماه‌های آینده جمهوری اسلامی ایران یکی از قطب‌های مهم واکسن جهان خواهد شد.
قابلیت‌های واکسن کرونا موسسه رازی
نمکی درباره واکسن کرونای موسسه رازی گفت: واکسنی که در رازی ساخته می‌شود، اولین فرم واکسنی است که به این‌گونه در جهان دارد ساخته می‌شود که مجموعه‌ای از دوز استنشاقی به‌عنوان دوز یادآور و‌ فرم‌نوترکیب است که می‌تواند سیستم ایمنی را تحریک کند. این واکسن بسیار کم عارضه است و این قابلیت را دارد که در صورت جهش، این دوز را باز طراحی کنیم و باتوجه به فرم‌های جهش یافته از آن استفاده کنیم. همچنین عارضه بسیار کمی دارد و با دوز استنشاقی می‌تواند کمک کند تا فرد به‌طور کلی قابلیت ناقل بودن ویروس را از دست بدهد که کار بسیار بزرگی است.
 
نهضت واکسن‌سازی در کشور
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری هم دیروز در مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن سرم‌سازی رازی با بیان اینکه در مقاطعی به واکسن‌سازی اهمیت ندادیم، گفت: اما اکنون نهضتی را در شرکت‌های خصوصی و موسسات پژوهشی داریم و اکنون چندین واکسن در حوزه کرونا در حال توسعه است. آقای سورنا ستاری با اشاره به سابقه موسسه رازی نیز اظهار داشت: موسسه رازی تاریخ پژوهش کشور است و قدیمی‌ترین موسسه پژوهشی کشور محسوب می‌شود. شاید قدیمی‌ترین مرکز پژوهشی در منطقه هم باشد. وی افزود: فکر می‌کنم که اکنون اتفاق بی‌نظیری در حال رخ دادن است. امروز رازی در جایگاه درست خود قرار دارد و امروز کار نشده را انجام داده‌اند. باید توجه کرد که امروز نمونه واکسنی رونمایی می‌شود که مانند آن در دنیا از این روش تجاری نشده است یا واکسن‌هایی که از این روش رفته‌اند، با فاصله کمی از موسسه رازی قرار دارند. ستاری ادامه داد: تولید واکسن به همه روش‌های دنیا در کشور در حال توسعه است. این قابلیت کشور ماست و ما بزرگ‌ترین شرکت‌های منطقه را در بیوتکنولوژی داریم. وزارت بهداشت هم به این صنعت کمک کرده است. وی با بیان اینکه خروج فارغ‌التحصیلان داروسازی از کشور، به ندرت اتفاق می‌افتد، گفت: ما شرکت‌های گردن کلفتی داریم و شرکت‌ها می‌توانند داروها و دستگاه‌هایی را بسازند تا در حوزه واکسن با این سرعت کار کنیم. البته در مقاطعی به واکسن‌سازی اهمیت ندادیم، اما اکنون  نهضتی را در شرکت‌های خصوصی و موسسات پژوهشی  داریم و اکنون چندین واکسن در حوزه کرونا در حال توسعه است. این‌ها جز با حمایت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اتفاق نیفتاده است.