اشغال کنگره به دست طرفداران ترامپ از نشانه های جدی افول آمریکاست

ديوانه خانه آمريكا اسير آمريكا شد

روح الله فرقانی / درفاصله تنها کمتر از دو هفته تا پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در کاخ سفید، جامعه سیاسی آمریکا بزرگ‌ترین بحران سیاسی تاریخ خود بعد از دوران جنگ داخلی این کشور در سال‌های‌۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ را تجریه کرد. اکنون نه‌تنها دو دستگی و شکاف عمیق درجامعه آمریکا مشاهده می‌شود، بلکه حزب جمهوری‌خواه نیز با اختلافات شدید داخلی به مرز فروپاشی رسیده است. صف‌بندی‌ها به عرصه تقابل‌های خیابانی میان طرفداران حزب جمهوری‌خواه و دموکرات نیز کشیده شد و کنگره نمایندگان آمریکا برای چند ساعت در تصرف هواداران ترامپ افتاد. تا آنجا که هم حزبی‌های ترامپ این اقدام هوادارانش را محکوم کردند. دعوت دونالد ترامپ از هوادارانش دراعتراض به نتایج انتخابات منجر شد تا حوادثی تاریخی در ششم ژانویه ( چهارشنبه گذشته) در آمریکا روی دهد، اتفاقاتی که ادعای غرب در خصوص داشتن دموکراسی و حقوق بشر را زیر سؤال برد. این اعتراضات می‌رفت تا شاهد ادامه یک بحران و تنش ادامه دار سیاسی در این کشور مدعی حقوق بشر باشیم. اعتراضاتی که چهارکشته و تعدادی مجروح و ده‌ها بازداشتی به همراه داشت. اما ترامپ پس از چند ساعت از یورش هوادارانش به ساختمان کنگره، عقب‌نشینی کرد و شکست انتخاباتی را پذیرفت تا در 20‌ژانویه یعنی کمتر از دو هفته دیگر شاهد انتقال قدرت به جوبایدن، رییس‌جمهوری جدید این کشور باشیم.

«مایک پنس» معاون ترامپ که ریاست جلسه کنگره پس از اخراج شورشیان از کنگره را برعهده داشت در سخنان ابتدایی خود و در شروع دوباره جلسه کنگره با محکوم کردن حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره گفت که خشونت هرگز برنده نخواهد شد. پنس که چهار سال معاون ترامپ بوده است، حاضر نشد دستور او برای برهم زدن جلسه کنگره و جلوگیری از تأیید بایدن را بپذیرد.
اما این اتفاقات به این ختم نشد و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا و «استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری این کشور در گفت‌وگوهایی غیررسمی در وزارتخانه‌های تحت امر خود درباره امکان استفاده از متمم 25‌ قانون اساسی برای برکناری ترامپ را پیشنهاد و آن را به حوادث کنگره مربوط دانستند، اما بنابر دلایلی از پیگیری این اقدام منصرف 
شدند.
به گزارش «سی‌ان‌بی‌سی»، وزرای کابینه ترامپ به این نتیجه رسیدند که اجرای روند برکناری با توجه به این که دوره ترامپ بیستم ژانویه (اول بهمن) به اتمام می‌رسد، طولانی خواهد بود. یکی دیگر از دلایل هم این بوده که مشخص نیست سه عضو کابینه ترامپ که هنوز مورد تأیید سنا قرار نگرفته‌اند و به‌عنوان سرپرست خدمت می‌کنند، حق رأی را درباره استفاده از این متمم داشته باشند یا خیر. این شبکه به نقل از یکی از مقامات سابق دولتی آگاه گزارش داد طرح کلی این است که فعلا بگذارند زمان باقی مانده از دولت ترامپ تمام شود.
پیش‌تر «نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار برکناری رییس‌جمهوری آمریکا شد. پلوسی در نشستی خبری از «مایک پنس» معاون ترامپ درخواست کرد با استناد به متمم ۲۵‌قانون اساسی آمریکا برکناری رییس‌جمهوری آمریکا را میسر کند.
وی خاطرنشان کرد، در صورتی که پنس نتواند از این طریق موجب برکناری ترامپ شود، رویه استیضاح ترامپ پیش گرفته خواهد شد.از سوی دیگر «چاک شومر» سناتور ارشد و رهبر اقلیت سنای آمریکا از اعضای کابینه ترامپ خواست او را برکنار کنند و تاکید کرد که ترامپ حتی یک‌روز هم دیگر نباید رییس‌جمهوری باشد. طبق متمم ۲۵‌قانون اساسی آمریکا، درصورت عدم کفایت، ناتوانی یا مرگ رییس‌جمهوری آمریکا، اکثریت کابینه می‌توانند به انتصاب معاون وی به‌عنوان رییس‌جمهوری 
رأی دهند.
حال این اتفاقات برخی قانونگذاران آمریکایی را دوباره به فکر استیضاح ترامپ انداخته است. «کاترین کلارک» دستیار رییس مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته در مصاحبه با شبکه «سی‌اِن‌اِن» گفت که رأی‌گیری برای تصویب طرح استیضاح ترامپ در نیمه هفته جاری برگزار خواهد شد. کلارک توضیح داد: «ترامپ باید از قدرت کنار گذاشته شود و ما قصد داریم با هر ابزاری در این مسیر حرکت کنیم تا مطمئن شویم برای حفاظت از دموکراسی خود، چنین اتفاقی رخ خواهد داد. اگر مایک پنس متمم ۲۵‌قانون اساسی ایالات متحده را جهت برکناری ترامپ فعال نکند، ما استیضاح را پیش 
می‌بریم.»
از سوی دیگر، اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس لایحه استیضاح ترامپ را به‌خاطر سوء‌استفاده از قدرت و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره، منتشر کردند.

ادامه از صفحه 4
در این پیش‌نویس آمده است: «رفتار دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در دفترش، با جرائم و تخلفات سنگین همراه بوده که تحریک عامدانه به خشونت علیه دولت ایالات متحده از جمله آن‌هاست.»
در صورتی که این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا به‌تصویب برسد، جریان استیضاح در سنا پیگیری خواهد شد و در نهایت دوسوم نمایندگان سنا باید رییس‌جمهوری را مقصر بشناسند تا او برکنار شود. در متن طرح استیضاح ترامپ نوشته شده است: «اندکی پیش از جلسه مشترک [کنگره] رییس‌جمهوری ترامپ برای گروهی از هواداران سیاسی خود در مجاورت این محل سخنرانی کرد.
 [ترامپ] در آنجا بر این ادعاهای غلط که «ما این انتخابات را بردیم و آن را با اختلاف بالا بردیم» تأکید کرد. وی همچنین به‌طور عامدانه بیاناتی را اظهار کرد که مشوق اقدامات غیرقانونی متعاقب در کنگره شد.»
صحنه یورش به کنگره که از سوی فقط یک‌چهارم هواداران ترامپ در روز چهارشنبه انجام شد، واقعیت آمریکا را فاش کرد چرا‌که مقامات این کشور همواره تحولات و حوادث در خاورمیانه را وحشیانه، بی‌رحمانه و ضددموکراتیک توصیف می‌کنند. آن‌ها تصریح کردند، حمله به کنگره و دوره چهار ساله ریاست‌جمهوری ترامپ آمریکا را در گردنه شیشه‌ای قرار داده و شکاف در جامعه آمریکا را بسیار عمیق‌تر کرده
 است.
 در مقابل، کارشناسان امور آمریکا بر این باورند که ترامپ خود و کشورش را در منجلاب انداخته است و 13روز دیگر به زباله‌دان تاریخ خواهد پیوست. به گفته آن‌ها، مقوله «اول آمریکا» کاخ سفید را در انزوا قرار داده؛ چرا ‌که همپیمانان اروپایی‌اش نیز از آن فاصله گرفته‌اند.
چهارشنبه گذشته درحالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، به داخل آن یورش بردند. هنگام وقوع این حمله، جلسه مشترک کنگره لغو اما پس از ساعاتی از سر گرفته شد. در جلسه مشترک نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، بایدن با کسب ۳۰۶‌رأی الکترال در مقابل ترامپ با ۲۳۲‌رأی الکترال پیروز شد و رسما به‌عنوان رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا مورد تأیید قرار گرفت.ترامپ نیز که پیش‌تر با اظهارات جنجالی و تحریک‌آمیز خود به این خشونت‌ها دامن زده بود، در بیانیه‌ای قول انتقال «منظم» قدرت به بایدن را 
داده است.

حال این اتفاقات برخی قانونگذاران آمریکایی را دوباره به فکر استیضاح ترامپ انداخته است. «کاترین کلارک» دستیار رییس مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته در مصاحبه با شبکه «سی‌اِن‌اِن» گفت که رأی‌گیری برای تصویب طرح استیضاح ترامپ در نیمه هفته جاری برگزار خواهد شد