کرونا علاوه بر بسیاری از کسب‌وکارها، صنایع را هم دچار ضررهای جبران‌نشدنی کرد

ورشکستگی شرکت‌های هواپیمایی

شیوع بیماری کووید19 پیامدهای سنگینی را برای جامعه بین‌الملل به همراه داشت؛ بحران در شرکت‌های هواپیمایی و درماندگی غول‌های هواپیمایی باعث‌شد تا کارشناسان نسبت به تداوم ضرر مالی و حتی احتمال ورشکستگی و زمینگیری کامل این شرکت‌ها همزمان با ادامه شیوع این بیماری همه‌گیر هشدار دهند. وضعیت شرکت‌های هواپیمایی در کشور ما هم تعریف چندانی ندارد و خبرهایی از ورشکستگی شرکت‌های هواپیمایی به گوش می‌رسد.
به دلیل شیوع کرونا و کاهش شدید سفرها و لغو بسیاری از پروازها، برخی شرکت‌های هوایی کشورمان مخصوصا خطوط هوایی ارزان‌قیمت، با تهدید جدی روبه‌رو شده‌اند. بسیاری از این شرکت‌ها بخش زیادی از نیروی خود را تعدیل و ناوگان خود را زمینگیر کرده‌اند. در چند روز گذشته انجمن شرکت‌های هواپیمایی طی نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهور، خواستار توقف محدودیت‌گذاری فروش بلیت هواپیما و فروش تا سقف ۶۰ درصد ظرفیت به دلیل شیوع کرونا شده بودند.
یونس دقیق‌کیا، رییس هیات‌مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی با ابراز نگرانی از وضعیت اقتصادی ایرلاین‌های داخلی در این خصوص گفت: اگر در محدودیت‌های ایجادشده برای شرکت‌های هواپیمایی و قوانین مُخل کسب‌وکار صنعت حمل‌ونقل هوایی تجدیدنظر فوری صورت نگیرد، شاهد ورشکستگی و تعطیلی برخی از شرکت‌های هواپیمایی خواهیم بود. وی افزود: شرکت‌های هواپیمایی از ابتدای پاندمی کرونا، باوجود فشار اقتصادی بسیار سنگین و کاهش مسافران پروازهای داخلی و خارجی، از تعدیل نیروهای خود اجتناب و تلاش کرده‌اند همراه سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان به مسوولیت اجتماعی خود عمل کنند.
دقیق‌کیا ادامه داد: این در حالی است که حمل‌ونقل هوایی بیشترین آسیب را در این میان دیده است؛ بنابراین شایسته نیست تا برخلاف قوانین بین‌الملل و اعمال محدودیت‌های غیر‌ضروری، متحمل ضرر بیشتری شوند. وی با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمایی همواره ایمنی پرواز را از هر جنبه سرلوحه کار خود قرار می‌دهند، گفت: رعایت محدودیت ۶۰ درصد ظرفیت در پروازهای داخلی که از سوی ستاد کرونا به شرکت‌های هواپیمایی تحمیل شده، شرایط را برای ایرلاین‌ها سخت‌تر از قبل کرده است؛ به همین دلیل طی نامه‌ای به رییس‌جمهور خواستار لغو این محدودیت شده‌ایم. مدیرعامل شرکت هواپیمایی تأکید کرد: سیستم تهویه‌هوا در هواپیما تأمین‌کننده ایمنی است و استفاده از ماسک در طول پرواز تنها توصیه برای ایمنی بیشتر مسافران پروازهاست.
 
 ۲ هزار میلیارد تومان زیان کرده‌ایم
مقصود اسعدی‌سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز اظهار کرد: ایرلاین‌های ایرانی در ۶ ماه گذشته ۴۳ درصد از مسافران پروازهای داخلی 
و ۹۶ درصد از مسافران پروازهای بین‌المللی خود را از دست داده‌اند. وی با اشاره به آغاز طرح محدودیت پذیرش حداکثر ۶۰ درصدی در پروازهای داخلی از ابتدای آبان، گفت: شرکت‌های هواپیمایی در آبان امسال و با اعمال محدودیت ٦٠ درصد نسبت به آبان سال ٩٨ بیش از ٤٩ درصد کاهش مسافر داشته‌اند. دبیر انجمن ایرلاین‌ها افزود: این کاهش مسافران پروازها در حالی ادامه دارد که تمام هزینه‌های ثابت شرکت‌ها وجود دارد و بر اساس دستورالعمل‌های جهانی صادره از ایکائو و یاتا، هیچ‌یک از ایرلاین‌ها مجبور به کاهش ظرفیت خود نیستند. به گفته سامانی، ایرلاین‌های داخلی متحمل زیان بیش از ٢٠٠٠ میلیارد تومان طی ۶ ماهه ابتدایی امسال شده‌اند.

افزایش تردد پروازهای تهران‌-استانبول
 رییس سازمان هواپیمایی کشوری از افزایش تردد پروازهای تهران-استانبول از سوی ایرلاین‌های ایرانی خبر داد و گفت: این سازمان محدودیتی درجهت صدور مجوز برای ایرلاین‌های ایرانی به‌منظور پرواز به ترکیه ندارد.
به نقل از وزارت راه و شهر‌‌سازی، کاپیتان تورج دهقانی‌زنگنه با اشاره به افزایش تردد پروازی بین ایران و ترکیه، اظهار کرد: تمامی مسافرانی که از ترکیه به ایران یا از ایران به ترکیه تردد دارند باید آزمایش PCR مبنی بر تست منفی و نداشتن کرونا را به همراه داشته باشند. وی گفت: اکنون ایرلاین‌های ایرانی پروازهای ایران‌-ترکیه را انجام می‌دهند؛ اما پیش‌ از این شرکت‌های خارجی اقدام به جابه‌جایی مسافر می‌‌کردند که به دلیل نرخ بالای بلیت که گاهی به صد میلیون تومان می‌رسید، مردم همواره به آن معترض بودند. دهقانی‌زنگنه عنوان کرد: در حال حاضر نرخ بلیت ایرلاین‌های ایرانی در مسیر تهران‌-استانبول متعادل است و سازمان هواپیمایی بر آن نظارت دارد.
رییس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: از آن ‌رو که مسافران در مسیر پرواز تهران -ترکیه باید حتما  تست PCR مبنی بر نداشتن کرونا به همراه داشته باشند، به همین جهت از صددرصد ظرفیت هواپیما برای جابه‌جایی مسافر استفاده می‌شود. 
وی تصریح کرد: محدودیت استفاده از ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما فقط برای پروازهای داخلی است. معاون وزیر راه با بیان اینکه هم‌اکنون اکثر ایرلاین‌های کشور پروازهای خارجی خود به استانبول را آغاز کرده‌اند، افزود: هر شرکت هواپیمایی که بخواهد به استانبول پرواز داشته باشد، محدودیتی ندارد و ما در سازمان هواپیمایی کشوری مجوز لازم را صادر می‌کنیم.