جمهوری‌خواهان با محکوم‌کردن تلاش‌های رییس‌جمهور آمریکا برای ابطال انتخابات تاکید کردند انتخابات سال ۲۰۲۰ پایان یافته است

رسوایی ابقا در کاخ سفید

روح‌الله فرقانی / هرچه به 20 ژانویه یعنی روز تحویل دولت به جو بایدن نزدیک می‌شویم، تلاش‌های دونالد ترامپ، رییس‌جمهور کنونی آمریکا برای ماندن در کاخ سفید بیشتر می‌شود؛ از طراحی جنگ در خلیج‌فارس تا خریدن آرای تقلبی؛ تا آنجا که گروهی از جمهوری‌خواهان فعلی و سابق کنگره در بیانیه‌ای نقشه برخی هم‌حزبی‌های خود برای تغییر نتیجه انتخابات در جلسه آتی کنگره به نفع ترامپ را محکوم ‌کردند.مردم آمریکا امروز سه‌شنبه شاهد برگزاری انتخابات نهایی سنا در ایالت جورجیا هستند؛ انتخاباتی که نتیجه آن می‌تواند نقشی یاری‌رسان برای «دونالد ترامپ» یا بالعکس محدودکننده در پیشبرد دستور کار «جو بایدن» داشته باشد. سرنوشت نهایی انتخابات ریاست‌‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا باوجود جار و جنجال فراوان «دونالد ترامپ» و هم‌قطاران جمهوری‌خواه او، به نتیجه یک انتخابات دیگر آن‌هم در گستره‌ای کوچک‌تر گره خورده است.

 انتخابات نهایی سنا در ایالت جورجیا و هماوردجویی دو نامزد دموکرات برای ربودن کرسی‌های این ایالت از دست متصدیان جمهوری‌خواه آن، اقدامی است که طرفین می‌کوشند با این پیروزی حداقلی مسیر سرنوشت‌ساز انتخابات را به نفع خود تغییر دهند؛ موضوعی که ترامپ را واداشته است تا با تطمیع یا تهدید آخرین فرصت خود برای رسیدن به پیروزی را از دست ندهد، اما نباید فراموش کرد که جمهوری‌خواهان زیاد موافق ترامپ نیستند و تلاش‌های او بیشتر به این منظور است که خودش را به قهرمان صیانت آرا تبدیل کند و بگوید که برای توده‌ها جنگیده است.
هرچند ممکن است از دید ناظران خارجی پرونده انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا با تایید پیروزی «جو بایدن» از سوی مجمع گزینندگان رییس‌جمهور (الکترال‌کالج) بسته شده باشد، اما نگاهی عمیق‌تر به روندهای داخلی سیاست‌گذاری در ایالات متحده به‌خوبی نشان می‌دهد که عامل تضمین‌کننده موفقیت‌های آتی نامزد پیروز در انتخابات ریاست‌‌جمهوری، همراهی و همگامی کنگره به‌ویژه سنای فدرال از سیاست‌های پیشنهادی رییس‌جمهور منتخب در دو عرصه داخلی و خارجی است و این موضوع را می‌توان در رفتارهای اخیر دونالد ترامپ به وضوح دید که دست به هر اقدامی همچون تهدید یا تطمیع می‌زند تا مگر بتواند با این امتیاز نظر کنکره و سنا را به سمت رفتارش سوق دهد یا حداقل با این پیروزی نقشی تعیین‌کننده در پیشبرد اهداف حزب خود داشته باشد؛ حرکتی که روزنامه واشنگتن‌پست اقدام به افشای بخشی از آن کرد و یک گفت‌وگوی تلفنی بین دونالد ترامپ با مقام‌های ارشد ایالت جورجیا را منتشر کرد که نشان می‌دهد ترامپ مقام‌های این ایالت را تحت فشار قرار داده است تا آرای کافی برای تغییر نتایج در این ایالت به نفع وی را پیدا کنند.
گفت‌وگوی تلفنی روز شنبه، تازه‌ترین اقدام ترامپ در ادامه تلاش‌های دو ماه اخیر وی برای زیر‌سوال‌بردن نتایج انتخابات جنجالی نوامبر به شمار می‌رود. ترامپ و متحدان سیاسی وی بارها ادعا کرده‌اند که در انتخابات نوامبر تقلب و کلاه‌برداری گسترده‌ای صورت گرفته ولی شکایت‌های متعدد ستاد انتخاباتی ترامپ تاکنون در اکثر دادگاه‌های آمریکا رد شده است. ترامپ در این گفت‌وگوی تلفنی با «برد رافن اسپرگر» معاون فرماندار ایالت جورجیا، از وی خواسته است تا آرای کافی برای پیروزی وی در این ایالت را پیدا کند؛ مکالمه ضبط‌شده‌ای که از سوی سازمان‌های حقوقی آمریکا محکوم شد و برخی آن را حمله به قلب دموکراسی نامیدند.
حال جمهوری‌خواهان نیز از جاروجنجال‌ها و حاشیه‌‌‌سازی‌های ترامپ خسته شده‌اند. تعداد زیادی از مقامات فعلی و قبلی حزب جمهوری‌خواه در آمریکا تلاش‌های ترامپ را برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست‌‌جمهوری محکوم ‌کردند و هشدار دادند تلاش برای ایجاد تردید در خصوص پیروزی جو بایدن و حفظ دونالد ترامپ در سمت ریاست‌‌جمهوری، موجب تضعیف اعتقاد آمریکایی‌ها به دموکراسی می‌شود. همچنین 10سناتور جمهوری‌خواه نیز در بیانیه‌ای تاکید ‌کردند که «انتخابات سال ۲۰۲۰ پایان یافته است.» این سناتور‌ها نوشتند: «تلاش‌های بیشتر برای ایجاد تردید در خصوص انتخابات، با خواست شفاف مردم آمریکا مغایرت دارد و فقط موجب تضعیف اعتماد آمریکایی‌ها به نتایج اکنون مشخص‌شده انتخابات می‌شود.»
رییس‌جمهور آمریکا پیش از این و در توییتی برای برگزاری یک تجمع اعتراضی با عنوان «دزدی را متوقف کنید» برای ششم ژانویه فراخوان داده و از هواداران خود خواسته بود که ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی در واشنگتن مصادف با روز برگزاری نشست مشترک در کنگره آمریکا برای تایید نتایج انتخابات ریاست‌‌جمهوری حضور یابند؛ حال باید دید با این همه کش و قوس‌های سیاسی و اجتماعی در روزهای آتی چه روی خواهد داد.
 
ابوالفتح: دست و پازدن‌های ترامپ برای این است که به قهرمان صیانت از آرا تبدیل شود
«امیرعلی ابوالفتح» کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به آخرین تلاش‌های ترامپ برای ماندن در کاخ سفید، عنوان کرد: دونالد ترامپ شخصیتی جنگنده بوده و معتقد است که تا آخرین قطره خون باید جنگید. این روحیه او را می‌توان در تجارت، خانه یا سیاست و.. دید؛ حتی خاطرات کسانی که مطالبی نوشتند به این روحیه او اشاره ‌کردند که ترامپ فردی نیست که راحت از کنار این موضوع بگذرد.

ادامه از صفحه 4
 او در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و... نفوذ زیادی هم دارد. در کنار همه این توصیفات، نباید واقعیت را هم کتمان کنیم که او 10میلیون رای بیشتر از دوره گذشته به دست آورد؛ آرایی که شاید به دلیل شیوع ویروس کرونا، استیضاح و دیگر مسائل باید با ریزش مواجه می‌شد اما نه‌تنها با ریزش آرا مواجه نشد بلکه ترامپ رای بیشتری هم نسبت به گذشته به دست آورد. می‌توان گفت او در میان تمام روسای‌جمهور آمریکا رای بیشتری پس از بایدن به‌دست آورد و پیش‌بینی هم می‌شود که تا آخرین نفس برای ماندن در کاخ سفید ادامه دهد.
این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: ترامپ به هرچه راه ممکن و غیر‌قانونی و فشار و مکالمه و ارعاب و تهدید بود، عمل کرد و می‌کند تا به خواسته خود در ماندن کاخ سفید برسد؛ البته این جنگ بزرگی است که در آمریکا وجود دارد و
 رنگ و بوی ایدئولوژی هم گرفته است. برخی تصور می‌کنند شکست‌شان یعنی نابودی دین و دنیای آنها. طرفداران ترامپ با شکست او فکر می‌کنند مسیر کشور به سمت ضد‌مسیح و آنارشیست‌ها می‌رود و چینی‌ها و روس‌ها و... در این کشور دارای نفوذ می‌شوند. در این جنگ شاید تیراندازی نکنند، ولی به تلاش‌های قانونی و فراقانونی خودشان عمل می‌کنند. از طرفی آن گروه دیگر هم فکر می‌کند فاشیست‌های نژادپرست در آمریکا حاکم می‌شوند و کشور به سمت فروپاشی می‌رود. از این‌رو است که دو طرف تا آخرین قطره خون نبرد می‌کنند.
ابوالفتح با اشاره به اینکه ترامپ با این تلاش‌ها و اقداماتش به نتیجه‌ای دست پیدا نمی‌کند، ادامه داد: درحال حاضر جمهوری‌خواهان دست برتری ندارند و هر دو مجلس نمایندگان و کنگره باید بر نظر ترامپ صحه بگذارند که این‌گونه نیست و این اتفاق نمی‌افتد؛ یعنی نه‌تنها در سنا و کنگره مخالفند بلکه با ترامپ هم همراهی نمی‌کنند. برخی از ترامپ حمایت می‌کنند که بیشترشان اقلیت‌ها هستند. برخی جمهوری‌خواهان هم نسبت به رفتارهای ترامپ هشدار می‌دهند که اتحاد و یک‌دستی وجود ندارد. به نظر نمی‌رسد که اتفاقی بیفتد و ترامپ می‌خواهد با این‌گونه اقدامات و تلاش‌ها خودش را به قهرمان صیانت از آرا تبدیل کند و اینکه بگوید برای توده‌ها جنگیده است و برای انتخابات بعدی خودش شرکت کند و شاید هم افراد دیگری مانند اعضای خانواده‌اش را معرفی کند. او با این اقدامات بیشتر به دنبال حفظ جایگاه خودش در میان محافظه‌کاران است و اگر زود تسلیم شود، شاید آن حمایت را از دست بدهد و به این خاطر است که به تلاش‌های خودش تا آخرین لحظه ادامه می‌دهد.

ترامپ با این اقدامات بیشتر به دنبال حفظ جایگاه خودش در میان محافظه‌کاران است و اگر زود تسلیم شود، شاید آن حمایت را از دست بدهد و به این خاطر است که به تلاش‌های خودش تا آخرین لحظه ادامه 
می‌دهد