اصلاح‌طلبان برای فرافکنی ناکارآمدی خود، به پروژه تخریب و تحریف‌شان شدت بیشتری بخشیده‌اند

«هر روز، یک بحران» برای مجلس انقلابی

هر طور شده می‌خواهند ترمز مجلس یازدهم که متعهد به کار برای مردم شده را بکشند؛ همان‌هایی که نه توانستند در دولت سهامی عام، از بی‌تدبیری‌ها کم کنند و نه موفق شدند در مجلس دهم با لفاظی «فراکسیون امید»، ناامیدی سایه افکنده بر عملکرد اصلاحات را درمان کنند؛ حساب شورای شهر تهران که جز تغییر نام چند خیابان به نام سمپات‌های اصلاحات، اقدام خاصی برای عمران پایتخت انجام نداده هم جدا. داریم از اصلاح‌طلبان صحبت می‌کنیم؛ نیروهایی که هر چه به انتخابات ریاست‌‌جمهوری نزدیک می‌شویم، کاسه عصبیت‌شان از مجلس یازدهم پُرتر و در عوض، چنته‌شان برای اقناع افکار عمومی خالی‌تر از قبل می‌شود.

انتخابات ریاست‌‌جمهوری 1400 در پیش است و چیزی نمانده که این آوردگاه سیاسی از راه برسد و تکلیف هشتمین رییس‌جمهور ایران را مشخص کند. در این میان، نیروهای حامی دولت تدبیر که عملکردی نامناسب در اداره امور کشور طی این سال‌ها در دولت و مجلس و شوراهای شهر از خود به جای گذاشته‌اند، برای بالاکشیدن و مقبول جلوه‌دادن خود نه به ظرفیت‌های درونی بلکه به تخریب و تحریف وجهه سیاسی رقیب، دلخوش کرده‌اند؛ در این مسیر نیز از هیچ ‌اقدام خلاف اخلاق و آداب و عرفی پرهیز ندارند و سعی می‌کنند با هر ترتیبی که شده، اهداف خود را پیش ببرند. یکی از مهم‌ترین کانون‌های عملیات تخریب اصلاح‌طلبان، حمله علیه شخصیت و حیثیت مجلس یازدهم و در راس آن رییس مجلس است.
 
یک روز، یک بحران
مجلس یازدهم از همان ابتدا، هدف اصلی و محوری‌اش را کوشش برای حل مسائل کشور به‌خصوص در حوزه اقتصادی قرار داد اما در شرایط جنگ اقتصادی تحمیلی از سوی دشمن، مجبور بود علاوه بر این، در جبهه دیگری نیز گرز و سپر به دست گیرد و در برابر تیغ حملات ناجوانمردانه رسانه‌های تجدیدنظرطلب بایستد. اگر از پروژه «یک روز، یک بحران» نام ببریم که اصلاح‌طلبان قصد داشتند با آن، مجلس را دچار انحطاط و خروج از ریل کار برای مردم کنند، سخن به گزاف نبرده‌ایم. سازوکار این بحران‌ها که ریزبینانه و هنرمندانه توسط متخصصان عملیات روانی تهیه و تدوین شده، یک هدف اصلی دارند و آن ناکام‌گذاشتن مجلس از کار‌کردن به قصد سرپوش‌گذاشتن روی بی‌عملکردی دولت مورد حمایت آنهاست. اصلاح‌طلبان می‌دانند اگر در آستانه خرداد 1400، اقدامی در جهت نابودی حیثیت سیاسی مجلس یازدهم انجام ندهند و اجازه دهند تا نمایندگان تمام همیت خود را بر حل مسائل معیشتی بگمارند، در این صورت، مردم ماحصل رای خود به مجلس انقلابی را در قالب طرح‌ها و قوانین معطوف به معیشت، بهتر و بیشتر احساس کرده و همین همذات‌پنداری، تمام رشته‌های ماشین تخریب علیه مجلس را پنبه خواهد کرد؛ در این صورت، آن جریان سیاسی‌ای که در انتخابات آینده دست بالاتر را خواهد یافت، نه اصلاحات بلکه رقیب اصلاحات خواهد بود.
بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان برای مجلس همان‌طور که گفته شد، هر روزه است و بی‌نفس و بدون وقفه به پیش می‌رود. این بحران‌زایی البته ابعاد، زوایا و گوشه‌های مختلفی دارد. برساختن رقابت‌های سیاسی درون‌پارلمانی، جداتصویر‌کردن وضعیت معیشتی نمایندگان از وضع مردم که غائله دناپلاس اوجش بود و بی‌قاعده و هیجانی و ضدملی قلمداد‌کردن طرح‌های مجلس، از جمله مهم‌ترین ابعاد پروژه «یک روز، یک بحران» اصلاح‌طلبان است.
 
این‌همانی‌های غیرواقعی
علاوه بر سه محور یادشده، تخریب وجهه سیاسی محمدباقر قالیباف به‌عنوان رییس‌مجلس، جایگاه ویژه‌ای در پروژه بحران‌آفرینی اصلاح‌طلبان دارد. آن‌طور که پیش‌بینی می‌شد، بازروایت‌‌‌سازی‌های غیرواقعی از غائله املاک شهرداری، تاکنون ترجیع‌بند اصلاح‌طلبان برای حمله به قالیباف و همکاران او در دوران تصدی بلدیه پایتخت بوده است. علاوه بر این، برساختن این‌همانی میان قالیباف و احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور پیشین ایران، تاکتیک دیگر رسانه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب برای ایجاد هاله ابهام حول چهره قالیباف است.
مثلا روز گذشته خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا در گزارشی تحت عنوان «صعود خلبان از نردبان لرزان احمدی‌نژاد» و انتشار تصویری که نصف آن صورت قالیباف و نصف دیگرش صورت احمدی‌نژاد را بازمی‌نمایاند، سعی کرد با کنار‌هم قرار دادن فاکت‌های نامرتبط و بی‌نسبت با یکدیگر، رییس مجلس را در معرکه نمایندگان نزدیک به رییس دولت‌های نهم و دهم نشان بدهد و این‌گونه وانمود کند که ایده‌های قالیباف و مجلس تحت زعامت وی، چیزی جز اراده یاران احمدی‌نژاد نیست. انتشار تصویر توهین‌آمیز از ترکیب چهره قالیباف و احمدی‌نژاد توسط این خبرگزاری اصلاح‌طلب، در شرایطی است که اصلاح‌طلبان پیشتر و به بهانه توهین حجت‌الاسلام ذوالنور به شخص رییس‌جمهوری، زمین و زمان را به هم دوختند.
 
پروژه مشترک اعتدال-اصلاحات
نکته تاسف‌آمیز و در عین حال قابل‌تامل ماجرا آنجاست که دولت تدبیر و امید نیز با پروژه  «یک‌روز، یک بحران» اصلاح‌طلبان همراهی دارد و تقابل‌جویی‌های ماه‌های اخیر حول طرح‌هایی مثل تامین معیشت یا لغو تحریم‌ها، همگی نشان می‌دهند که خط اعتدال-اصلاحات در میدان تخریب مجلس، میان خود دست به تقسیم کار ویژه‌ای زده‌اند؛ به این صورت که اصلاح‌طلبان با ارائه تحلیل‌های خلاف واقع در رسانه‌های متعدد خود، آبرو و اعتبار مجلس را در میان توده‌های مردم خدشه‌دار کنند و از آن طرف دولت با ان‌قلت‌‌‌آوردن نسبت به طرح‌های پارلمان، به عملیات تخریب اصلاح‌طلبان، شکل نهادی و ساختاری ببخشند.
 
مقدم: اصلاح‌طلبان می‌خواهند مجلس یازدهم دستاوردی نداشته باشد
بیژن مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به پروژه تخریب و تحریف اصلاح‌طلبان علیه مجلس و رییس آن گفت: با توجه به رای مردم و رویکرد مجلسی که با رای مردم شکل گرفت، خیلی‌ها نگران شدند و این نگرانی فقط مرتبط به حوزه مجلس نیست و توجهی هم به 1400 و انتخابات ریاست‌‌جمهوری دارد. وی افزود: این نیروهای نگران تمام تلاش خود را می‌کنند که این مجلس برای طرفداران جریان انقلاب در کشور هیچ ‌دستاوردی نداشته باشد. این هدف را می‌شود هم از رفتار دولت در قبال مصوبات مجلس فهمید و هم از تحرکات برخی از رسانه‌ها. مقدم با بیان اینکه هدف این تخریب‌ها فراتر از یک فرد است و می‌خواهد کل مجلس را بزند، گفت: انتظار ما از همه جریان‌های سیاسی این است که به‌جای تخریب دیگران، انرژی خود را برای اثبات خودشان بگذارند. مقدم با بیان اینکه جریان اصلاحات به اندازه کافی مشکل و مساله دارد، تصریح کرد: جریان اصلاحات آن‌قدر مشکل و مساله در دفاع از دولت آقای روحانی دارد که برای فرافکنی دارد دیگران را تخریب می‌کند. این تخریب‌ها غیراخلاقی هستند و پیشنهاد می‌کنم که راه‌های بهتری برای جذب رای مردم دنبال کنند.  این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: البته جریان اصلاحات چندان از رای مردم خشنود نیست و چندان به این رای اطمینانی ندارد. برخی از اصلاح‌طلبان گفته‌اند که انتخابات 1400، انتخابات ما نیست و بر اساس شم سیاسی خود اعلام کرده‌اند که بهتر است در انتخابات شرکت نکنند. ​​​​​​​