«صبح‌نو» از آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا گزارش می‌دهد

۲۷ هزار داوطلب پیشرو

عارف چراغی / ماجرای ساخت واكسن ایرانی كرونا در هفته گذشته و با اعلام آغاز تست انسانی این واكسن در روزهای اخیرا وارد فاز جدیدی شده است. افراد بسیاری كه بیشتر آنان را جوانان كشور تشكیل می‌دهند برای تست انسانی واكسن ایرانی كرونا اعلام آمادگی كرده‌اند كه بسیار قابل توجه است. رییس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام اعلام کرده که تاکنون ۴۴‌هزار و ۹۴۱‌نفر برای داوطلبی تست انسانی واکسن کرونای ستاد اجرایی فرمان امام با ۴۰۳۰‌تماس گرفته‌اند و ۲۷‌هزار و ۷۹‌نفر اعلام آمادگی کردند. این داوطلبان از همه جای ایران و از اقشار مختلف جامعه هستند که از اعتماد مردم به تلاش دانشمندان ایرانی خبر می‌دهد. این اتفاق در شرایطی روی داده است كه حتی در كشورهای غربی و توسعه یافته كه خود را پرچمدار تولید و ساخت واكسن كرونا می‌دانند بسیاری از افراد برای تست این واكسن‌ها نیز اعتماد ندارند. اما اعتماد مردم و داوطلب شدن این تعداد گسترده از هموطنان برای تست دستاوردهای علمی دانشمندان جوان كشور نشان انگیزه و توان مضاعفی است برای آن‌هایی كه تلاش می‌كنند تا بتوانند برای درمان بیماری كرونا و مقابله با آن به یاری ایرانیان بروند.

از اوسط هفته گذشته ثبت‌‌نام برای داوطلبان فاز بالینی  واکسن  کرونای ایرانی آغاز شده است. طبق آنچه پیش از این مطرح شده فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی با ۵۶‌نفر آغاز می‌شود. در این فاز دو تزریق برای داوطلبان در فاصله دو هفته انجام می‌شود و از آنجایی که شیوع بیماری کووید۱۹ در سطح شهر زیاد است و ممکن است آنتی‌بادی افراد دچار اشکال شود، در سری اول داوطلبان در یک جای خاص نگهداری می‌شوند و بعد از اینکه نوبت دوم تزریق را انجام دادند، وضعیت آنتی‌بادی‌شان چک می‌شود. البته برخی کارشناسان معتقدند که در افرادی هم که به کووید۱۹ مبتلا شدند، بعد از سه ماه می‌توانند واکسن تزریق کنند.  حالا چند روزی از ثبت‌نام داوطلبان می‌گذرد و ظاهرا از همه جای ایران برای این واکسن داوطلب شده‌اند.

رونمایی از واکسن مشترک ایرانی کرونا
البته واکسن ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟ تنها واکسن ایرانی نیست که این روزها به مرحله تست انسانی رسیده است. همانطور که پیش‌تر نیز اعلام شده بود دو واکسن کرونای ایرانی همزمان توسط دانشمندان ایرانی در حال ساخت است. در این باره آقای علیرضا بیگلری، رییس انستیتو پاستور ایران در بخش خبری شبکه یک سیما با اشاره به اقدامات انجام شده برای تأمین واکسن مورد نیاز به کرونا برای کشور، گفته است: ما  اجازه تزریق واکسن را فقط به واکسن‌های که تولید داخل یا تولید مشترک باشند می‌دهیم. اولین واکسن ما وارد آزمایش بالینی شده و یکی از واکسن‌های مشترک ما نیز فاز سوم را انجام داده است و به‌عنوان یک تولید ایرانی آن  را عرضه خواهیم کرد. رییس انستیتو پاستور افزود: این واکسن مشترک با یکی از کشورها مرحله  بالینی خود را به خوبی گذرانده و فاز یک آن به خوبی جواب داده است؛ ضمن اینکه فاز دوم آن در آن کشور انجام می‌شود. 


بیگلری اضافه کرد: در بهمن‌ماه نیز فاز سوم را انجام داده و به‌عنوان یک تولید ایرانی آن را عرضه می‌کنیم. وی با اشاره به اقدامات ایران برای تأمین واکسن کرونا،یادآور شد: از طریق سازمان جهانی بهداشت و خرید همزمان از شرکت‌های معتبر و همچنین تولید داخلی 
درخصوص تأمین واکسن اقداماتی انجام شده است.

اعتماد داوطلبان
در همین چند روز  که هزاران نفر با سامانه‌۴۰۳۰ تماس گرفتند و آمادگی خود را برای زدن واکسن ایرانی کرونا اعلام کرده‌اند با تعدادی از این داوطلبان تزریق واکسن ایرانی کرونا گفت‌و‌گو شده است. خانم محمدی یکی از داوطلبانی است که در روزهای گذشته با این سامانه تماس گرفته است. وی به روزنامه «صبح‌نو» گفت: به‌خاطر این داوطلب شدم که کار مردم زودتر راه بیفتد و تلاش دانشمندان‌مان به ثمر بنشیند. 
وی ادامه داد:  بدون هیچگونه چشم‌داشتی این کار را می‌کنم و حتی هنوز هم نمی‌دانم چه اتفاقی قرار است رخ دهد. فقط وقتی متوجه شدم شرایط اعلام شده 
از سوی ستاد اجرایی را دارم بدون لحظه‌ای تعلل تماس گرفتم تا داوطلب بشم. البته گفته شده که تنها 56‌نفر لازم دارند و حتی اگر من در بین‌شان نباشم اتفاقی نمی‌افتد چون مطمئن هستم تک تک افرادی که برای اولین‌بار این واکسن را دریافت می‌کنند با عشق و امید تن به این کار داده‌اند.» 
محمدی در آخر گفت: « شاید کمی عجیب باشد اما ذره‌ای از عوارض ناشی از این واکسن نگرانی ندارم چرا‌که به دانشمندان کشورم اعتماد کامل دارم. آن‌ها بارها و بارها خود را به ما اثبات کرده‌اند و این کمترین کاری است که می‌توانم برای آن‌ها انجام دهم.»

تلاش برای خرید واکسن کرونا هم ادامه دارد
اخیرا برخی از مسوولان دولتی نیز از تلاش‌هایی برای خرید واکسن کرونا خبر داده‌اند، روز پنج‌شنبه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد مقابله با کرونا گزارش‌های خود را در مورد روند تولید واکسن در داخل و خرید آن از خارج ارائه کردند و همزمان کمیته تبلیغات نیز در این عرصه، گزارشی را در خصوص فعالیت برخی رسانه‌های خارج از کشور و کمپین‌های هدفمند و هدایت شده در شبکه‌های مجازی در زمینه واکسن به ستاد ارائه کرد. آقای حسن روحانی، رییس‌جمهوری در پی این گزارش تاکید کرد که وزارت بهداشت تمام تلاش خود را برای تأمین واکسن چه از داخل و چه از خارج 
بکار گرفته و مردم مطمئن باشند همانطور که اجازه ندادیم تحریم‌های تحمیلی، روند مقابله با کرونا در کشور را با مشکل مواجه کند و حتی از بسیاری از کشورهایی که در تحریم اقتصادی نیز نیستند، موفق‌تر عمل کردیم، واکسن نیز علیرغم شرایط تحریمی و اشکال‌تراشی آمریکا حتما تأمین و در اختیار مردم گذاشته خواهد شد.
روحانی با بیان اینکه وزارت بهداشت فهرست اولویت‌بندی افرادی را که باید واکسن دریافت کنند، تهیه کرده است، افزود: « افراد سالمند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای و کسانی که دچار بیماری‌های صعب‌العلاج هستند و همچنین کادر بهداشت و درمان که مستقیما باکرونا ارتباط دارند در اولویت دریافت واکسن هستند.
 رییس‌جمهوری گفت: حمایت کامل از تولید واکسن داخلی از اولویت‌های اصلی دولت خواهد بود و بسیار امیدواریم که واکسن داخلی با استانداردهای لازم در دسترس قرار گیرد.» با این وجود تا این لحظه، این تنها واکسنی که مجوز از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دریافت کرده همین واکسنی است که 
قرار است این هفته وارد مرحله بالینی شود. گفته می‌شود این واکسن که در حال ورود به مرحله کار آزمایی بالینی است براساس متد ویروس کشته شده است و ویژگی اصلی این واکسن هم ایجاد مصونیت است؛ همچنین واکسن بر‌اساس متد ویروس کشته شده عارضه‌ای ندارد.