6 رونمایی و یک آرزو

مراسم رونمایی از ۶ جلد کتاب که به تازگی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و با همکاری ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره دفاع مقدس به چاپ رسیده‌اند، برگزار شد.
به گزارش «صبح نو»، در این مراسم که صبح روز گذشته (۲۴ مهرماه) در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، امیر سرتیپ «سید عبدالرحیم موسوی» جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به شهادت امام حسین ؟ع؟ بیان کرد: ما باور داریم که نزدیک‌ترین مقطع تاریخی به عاشورا دفاع مقدس است و این بازه زمانی یک تابلوی نقاشی محدود از پهنه وسیع عرصه عاشورا را در خود دارد که به رهبری امام؟ره؟ به پیروزی رسید.
امیر موسوی با اشاره به منحصر به‌فرد بودن کتاب‌هایی که در این مراسم رونمایی شدند بیان کرد: نخست اینکه این کتاب‌ها کاملاً مستندند و دیگری آن که دقیقه به دقیقه از حوادث دوران دفاع مقدس در آن ثبت شده است. جا دارد اینجا عنوان کنم یکی از آرزوهای من این است که تمامی قشرهایی که در دوران دفاع مقدس حضور داشتند کتابی را مانند تقویم تاریخ دفاع مقدس به نگارش درآورند که اگر زمانی خواستیم بدانیم روز ۳۱ شهریورماه ۵۹ در ساعت ۱۰ و ۱۰ دقیقه چه اتفاقی افتاده است، بتوانیم با رجوع به این کتاب آگاه شویم که در زمین، هوا، دریا یا نیروهای دیگر چه اتفاقی رخ داده است. بدون شک اگر تمام یگان‌ها تقویم دفاع مقدس را در کتابی تجمیع کنند آنگاه به بسیاری از پرسش‌ها پاسخ داده خواهد شد.
جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: هر آنکس که از دفاع مقدس مطلبی را بیان می‌کند درست است، اما باید یادآور شویم هرکس از زاویه دید خودش مباحث را بیان می‌کند و ممکن است در قسمتی دیگر از جبهه‌های دفاع مقدس نیز وقایعی رخ داده باشد که از زاویه دید او پنهان مانده است. از همین رو اگر این مجموعه تجمیع شود، تفسیرهای بسیار خوبی از هشت سال دفاع مقدس خواهیم داشت. خوشبختانه در همین راستا نیروی زمینی ارتش ۳۶جلد تقویم تاریخ دفاع مقدس را به نگارش درآورده است. نیروی هوایی و دریایی نیز در حال انجام این کارند.
در بخش دیگری از این مراسم، حجت‌الاسلام حسینیان، رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با طرح این پرسش که آیا تاریخ مجموعه‌ای از اتفاقات و تصادف است یا موجودی هدفدار،  توضیح داد: همه مواردی که در طبعیت شکل گرفته است بر اساس آیات قرآن هدفمند و غایت‌مدارند؛ به عنوان مثال زمانی شرق و غرب و آمریکا ارتشی را در ایران ایجاد کردند که یکی از اهداف این ارتش شاهنشاهی مقابله با روحانیون بود، اما تقدیر الهی بر این شد که همین ارتش شاهنشاهی در دورانی که انقلاب به پیروزی رسید از آن حمایت کند. در عراق نیز پس از آن که از سوی آمریکا اشغال شد، مدتی بعد حکومت شیعی بر آن حاکم شد. این موارد بخشی از نمونه‌های غایت‌مندی تاریخ است.
در پایان این مراسم از جلد ۳۲ تقویم تاریخ دفاع مقدس با عنوان «در امتداد فجر» از جلد ۳۴ تقویم تاریخ دفاع مقدس با عنوان «ضربت جندالله» از جلد ۳۵ تقویم تاریخ دفاع مقدس با عنوان «والفجر ۲»، از جلد ۳۶ تقویم تاریخ دفاع مقدس با عنوان «والفجر ۳»، «نقش زنان در دفاع مقدس» و «کتاب صوتی شهید صیاد شیرازی»‌ رونمایی شد.