اقدام خارج از عرف کشورهای اروپایی در دخالت در نظام حقوقی ایران واکنش مقامات کشورمان را برانگیخت

هشدار قاطع ایران به مداخله‌گرها

قصاص مورد اخیر در ایران، باعث شد تا کشورهای مدعی آزادی بیان، بار دیگر اغراض سیاسی خود علیه جمهوری اسلامی ایران را در لفافه مسائل حقوق بشری مطرح کنند. مداخله‌گری دولت‌های اروپایی و آمریکا در امور قضایی ایران، موجب شده تا آن‌ها حتی ابتدایی‌ترین اصول دیپلماسی که عدم مداخله در سیاست کشورهای دیگر است، را به راحتی زیر پا بگذارند. این دولت‌ها در شرایطی نظام حقوقی-قضایی مستقر در نظام جمهوری اسلامی ایران را به نقض اصول انسانی متهم می‌کنند که متحد استراتژیک آن‌ها در منطقه یعنی عربستان سعودی، جزو رکوردداران اعدام در جهان است. اعدام‌هایی که غالباً منشأ سیاسی و ایدئولوژیک دارند و عمدتاً شیعیان این کشور را نشانه رفته است.

سخنگوی جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به تعامل با مقامات ایران از جمله از طریق نمایندگی‌مان در تهران درباره این موضوع [حقوق بشر] و پرونده‌های خاص مانند اعدام اخیر ادامه خواهیم داد. اتحادیه اروپا بدون استثناء مخالف حکم اعدام تحت هر شرایط و در هر پرونده‌ای است. پیش از این، چندین کشور عضو اتحادیه اروپا نظیر فرانسه نیز در بیانیه‌های مداخله‌جویانه دیگر، قصاص نوید افکاری را محکوم کرده بودند. فرانسه مدعی شد: «فرانسه بر تعهد خود به آزادی بیان و آزادی، تظاهرات مسالمت‌آمیز و همچنین حق همگان در حضور در یک دادگاه عادلانه تأکید می‌کند.» فرانسه در شرایطی مدعی تعهدش به آزادی بیان شده که طی دو سال گذشته و از زمان آغاز جنبش جلیقه زردها در شهرهای این کشور، ده‌ها نفر کشته و صدها نفر به بازداشتگاه منتقل شده‌اند. سفارت آلمان در تهران نیز روز یکشنبه در اقدامی خارج از عرف، به دخالت در امور قضایی ایران پرداخت. در این بیانیه اعلام شد: «عمیقاً از اعدام نوید افکاری در ایران متحیر شدیم. پذیرفتنی نیست که برای خاموش کردن صداهای مخالف، قوانین اساسی حقوقی نادیده گرفته شوند.»

واکنش خدایگان قلع و قمع
مقامات دولت آمریکا از جمله وزیر خارجه آن و نیز جوبایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هر یک در موضع‌گیری‌های جداگانه، به مساله نوید افکاری ورود کردند. نکته طنز ماجرا در واکنش امثال پمپئو آنجاست که سازوبرگ قلع و قمع در ساختار حکمرانی آمریکا، طی ماه‌های گذشته و پس از قتل فجیع جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست، هزاران شهروند آمریکایی معترض به نژادپرستی سیستماتیک را زیر بار غیرانسانی‌ترین شکل سرکوب قرار داده که در خلال آن، ده‌ها نفر کشته شده‌اند. همین روز گذشته بود که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در پیامی خواستار دستگیری و اعدام سریع ضارب پلیس شهر کمپتن در ایالت کالیفرنیا شد.  همچنانکه ترامپ در مراسم گردهمایی انتخاباتی خود در «هندرسون» ایالت «نوادا» با اشاره به برنامه خود برای سرکوب اعتراضات گفت: «بایدن خواستار خشنود کردن و آرام کردن سلطه‌گران است اما برنامه من بازداشت سلطه‌گران است. ما همچنین معتقدیم که اگر شما یک افسر پلیس را به قتل برسانید، باید حکم اعدام دریافت کنید».ترامپ با حیوان خطاب کردن فردی که به نیروی پلیس تیراندازی کرده، گفت: «اگر ویدئوی آن حیوان را مشاهده کرده باشید، این حیوان، به سمت خودرو می‌رود تا انسان‌هایی را پیدا کند. همانطور که می‌دانید موقعیت خطرناکی بوده است.(رفته بود تا) انسان‌هایی را پیدا کند. او یک حیوان است. من او را حیوان خطاب می‌کنم و افراد از من به دلیل آنکه او را حیوان خطاب می‌کنند، انتقاد می‌کنند. آنها می‌گویند او انسان است. او انسان نیست، حیوان است. او انسان نیست. جو بایدن مخالف اعدام قاتلان پلیس‌ها است».
در تصاویری که روز دوشنبه از آمریکا در رسانه‌ها منتشر شد، فردی ناشناس با حمله به یک خودروی گشتی پلیس، دو نفر مستقر در خودرو را با چند گلوله مورد هدف قرار داد و سپس متواری شد. حال دو پلیس، وخیم گزارش شده است. دستور فوری ترامپ برای دستگیری و اعدام شخص متواری، نشان می‌دهد که امنیت در هر جامعه‌ای، اصلی اساسی است و هر فردی قصد خدشه به آن را داشته باشد، نظام حاکمیتی در آن جامعه باید به شدیدترین نحو، برخورد کند.

یک بام و دو هوای نهادهای ورزشی بین‌المللی
جدای از واکنش رسمی دولت‌های اروپایی، نهادهای بین‌المللی ورزشی از جمله فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فدراسیون بین‌المللی کشتی و کمیته بین‌المللی المپیک نیز وارد گود شدند و قصاص صورت گرفته را محکوم کردند. مداخله این نهادها در امور ایران، شامل یک تناقض فاحش در نوع خود است. نهادهای ورزشی مذکور و نظایر آن‌ها در پرونده‌های مرتبط با تهران، همواره خواستار جدایی روندهای سیاسی در ایران از مقولات ورزشی هستند اما در مورد قصاص افکاری، خود آشکارا دخالت در امور سیاسی-قضایی جمهوری اسلامی ایران را پیشه خود ساخته‌اند.   

پاسخ صریح ایران به مداخله‌گران: مداخله نکنید
رفتارهای مداخله‌جویانه مقامات اروپایی و آمریکایی باعث شد تا مسوولان کشورمان، به‌طور جدی وارد عرصه شده و تذکرات لازم را اعلام و ابلاغ کنند. علی باقری، معاون امور بین‌الملل قوه‌قضاییه روز گذشته در جلسه شورای‌عالی قوه‌قضاییه با اشاره به رفتارهای غیردیپلماتیک کشورهای مدعی دیپلماسی درباره قصاص افکاری، گفت: اگر از حق و عدل و انصاف بویی نبرده‌اید لااقل ادب دیپلماتیک را رعایت کنید و مانند یک گروه اپوزیسیون، بلندگوی دروغ پراکنی نشوید. باقری تصریح کرد: فشارهای خارجی نه تیغ تیز عدالت قوه‌قضاییه را کند می‌کند و نه چتر گسترده رحمت و رأفت اسلامی را کوچک خواهد کرد. علاوه بر این، وزارت امور خارجه کشورمان نیز دست به‌کار شد و پس از توییت تحریک‌آمیز سفیر برلین در تهران، او را احضار و تذکرات لازم را ابلاغ کرد. در این‌باره، مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه ضمن محکومیت شدید اقدام خارج از عرف دیپلماتیک سفارت آلمان در تهران، اعلام کرد: مداخله در قوانین و مقررات و رویه‌های قضایی مستقل جمهوری اسلامی ایران، به هیچ‌وجه قابل قبول و تحمل نیست و از سفارت آلمان انتظار می‌رود حد و حدود وظایف دیپلماتیک خود را شناخته و پا از آن فراتر نگذارد.

لغو سفر ظریف به اروپا
در حالی که منابع غربی پیشتر از سفرمحمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به اروپا در آستانه اجرای مکانیسم ماشه توسط دولت آمریکا(دوشنبه 31‌شهریور) خبر داده بودند، روزنامه بیلد آلمان روز یکشنبه ۲۳‌شهریور در گزارشی اعلام کرد که این سفر به‌طور موقت لغو شده است. وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام، روز ۲۰‌شهریور نشستی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران برگزار کردند و قرار بر این بود که ظریف نیز در هفته جاری، ابتدا راهی آلمان و سپس فرانسه و بریتانیا به‌عنوان سه عضو برجام، و همچنین راهی ایتالیا و اسپانیا شود. با اینکه بیلد در گزارش خود، علت لغو سفر ظریف را اعلام نکرده، اما به نظر می‌رسد که ماجرای قصاص افکاری و واکنش غیرمعقول طرف‌های اروپایی به آن، علت اصلی باشد. با این حال، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در اظهاراتی، دلیل این لغو را برخی مشکلات لجستیکی عنوان داشت و تصریح کرد: به محض حل مسائل لجستیکی و انجام هماهنگی‌های ضروری مرتبط با پروتکل‌های کرونا، اطلاع‌رسانی در این زمینه انجام خواهد شد.