رییس دفتر رییس‌جمهوری با سیاسی دانستن ماجرای شرکت هفت تپه:

در واگذاری‌ها، از این مسائل پیش می‌آید!

رییس دفتر رییس‌جمهوری همزمان با واریز حقوق معوقه تیرماه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه رسیدگی به مشکلات این مجموعه و طرح آن را موضوعی سیاسی دانست. این در حالی است که کارگران نیشکر هفت‌تپه ۷۰‌روز برای دریافت حقوق و مزایای خود و همچنین خلع‌ید اسد بیگی، مالک این شرکت که در جریان خصوصی‌سازی شرکت آن را خریداری کرده بود، در شهرستان شوش اعتصاب کردند. با پیگیری نمایندگان کمیسیون اصل‌۹۰ مجلس شورای اسلامی و پیگیری قوه قضاییه حقوق معوق اردیبهشت و خردادماه امسال اواخر مردادماه به آن‌ها پرداخت شد. دوم شهریور‌ماه در جریان سفر نمایندگان مجلس که برخی از آنان عضو کمیسیون اصل‌۹۰ مجلس شورای اسلامی بودند، به کارگران وعده داده شد که خواسته اصلی آنان که همانا خلع‌ید مالک فعلی است، به‌زودی محقق می‌شود. سرانجام روز گذشته حقوق تیرماه کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه هم که جزو حقوق معوقه این کارگران به شمار می‌رفت به حساب آن‌ها واریز شد.
اگرچه ماجرای کش و قوس‌دار شرکت نیشکر هفت‌تپه هنوز به سرانجام نرسیده است اما کارگران مدتی پیش بعد از ۷۰‌روز اعتصاب مجدد به کار بازگشتند. خلع‌ید مالک فعلی از مطالبات جدی کارگرانِ معترضِ شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه است و هنوز امیدوار هستند که شرکت از دست مالکِ کنونی خارج شود.

اکنون ماجرا به کجا رسیده است؟
دو هفته پیش بود که در جلسه‌ای به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری و با حضور همه دستگاه‌های اجرایی و نظارتی درگیر پرونده شرکت هفت تپه، مسائل این واگذاری بررسی و مقرر شد همه دستگاه‌های ذی‌ربط با محوریت استاندار خوزستان و حمایت دادستانی کل کشور همه ظرفیت خود را برای ادامه فعالیت این مجموعه به‌عنوان واحد تولیدی بزرگ و پرظرفیت به کار گیرند. اما به ناگهان، دیوان محاسبات طی گزارشی از آنچه تخلفات واگذاری و نحوه اداره این شرکت خواند، خواستار فسخ قرارداد واگذاری از سوی سازمان خصوصی‌سازی شد. این درحالی است که در جلسه تشکیل شده به ریاست جهانگیری، مقرر شد وزارت امور اقتصادی و دارایی با دستگاه‌های نظارتی جلساتی را برای بررسی ابعاد مختلف مسائل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه برگزار و ظرف سه ماه نتایج بررسی‌ها را برای تصمیم‌گیری نهایی اعلام کنند. همین موضوع باعث شد که محمود واعظی هفت تپه را سیاسی بخواند. واعظی درباره اینکه  آیا صرفاً یک نهاد مانند دیوان محاسبات می‌تواند درباره لغو واگذاری‌ها تصمیم بگیرد، گفت: قاعدتاً برای این منظور شورایی تحت عنوان شورای داوری وجود دارد که نماینده قوه‌قضاییه هم در آن هست و اگر قرار است چنین اتفاقی بیفتد، باید آن مسیر طی شود. هرچند من هم مثل شما فقط خبر این مسأله را شنیدم و نامه‌ای ندیدم و به همین دلیل نمی‌توانم به صورت قاطع در این باره اظهار نظر کنم.
وی در پاسخ به این سؤال که به نظر می‌رسد مسأله شرکت هفت تپه فراتر از مسأله صرف واگذاری، ابعاد سیاسی و اجتماعی هم پیدا کرده است، تصریح کرد: این مسأله چیز جدیدی نیست و معمولاً در واگذاری‌ها چنین مسائلی پیش می‌آید. اما واقعیت این است که تا اینجای کار، دولت، وزارتخانه ذی‌ربط و بانک‌ها کمک کردند تا هم مسأله تولید حل شود و هم مسأله حقوق کارمندان این شرکت. واعظی اضافه کرد:، اما متأسفانه مسأله شرکت هفت تپه سیاسی شد، یعنی هر جایی به خودش اجازه داد مداخله کند، مصاحبه و اظهارنظر کند و اینطوری فضا را بهم ریختند. تقاضای ما این است که وقتی مسائلی در کشور ایجاد می‌شود، هرکسی ابتدا به ساکن اظهارنظر نکند. رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه رییس‌جمهوری موضوع شرکت هفت تپه را به عهده جهانگیری گذاشته است، افزود: ایشان جلسه گذاشته و در آن تصمیم‌گیری شد و براساس همان جمع‌بندی کار دارد پیش می‌رود. اینکه جاهای دیگر بخواهند دخالت کنند، غیر از اینکه اوضاع را بهم می‌زنند، باعث می‌شوند تعدادی کارگر هم از کار خود بمانند و همراه این، جز اینکه محصول و تولید کم می‌شود، اثر دیگری نخواهد داشت.
واعظی در پاسخ به اینکه برخی معتقدند عده‌ای تلاش دارند این واگذاری به سرانجام نرسد تا درنهایت این شرکت به گروه یا افراد دیگری برسد تأکید کرد: «این کار درستی نیست. امروز همه بر این سیاست اتفاق نظر دارند که دولت تا جایی که می‌تواند تصدی‌گری خود را کم کرده و امور را به مردم واگذار کند. اگر قرار باشد مردم بیایند، اما بعد با این گرفتاری مواجه شوند، یا اینکه کسانی بگویند که این شخص می‌تواند به عهده بگیرد و کس دیگری نمی‌تواند به عهده بگیرد، یا به‌گونه‌ای در ذهن‌شان باشد که خصوصی‌سازی برای افراد خاص انجام شود، به نظر من خصوصی‌سازی درست و واقعی نخواهد بود.» گفتنی است؛ شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با ۲۴‌هزار هکتار گستره زمین‌های کشاورزی و کارخانه و حدود پنج هزار و ۵۰۰‌نیروی رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در ۱۵‌کیلومتری شهر شوش در شمال استان خوزستان واقع است.