همزمان با مذاکرات صلح بین‌الافغانی، طالبان به 18ولایت افغانستان حمله کرد

عکس یادگاری آمریکا با طالبان

هر چند گروه‌های مختلف افغانستانی در دوحه قطر گردهم آمدند تا به یک توافق صلح دست یابند اما اقدامات دیروز طالبان در حمله به 18‌ولایت و مشکلات درونی برخی گروه‌های افغان نشان از راه سخت و ناهموار مذاکراتی دارد که افغانستان پس از دهه‌ها جنگ به‌دنبال آن است. مذاکرات نمایشی که کاخ سفید بیشتر به‌دنبال بهره‌برداری سیاسی خود در کارزار انتخاباتی آمریکاست تا با دستاویز شدن به چنین گفت‌وگوهایی با ظاهر صلح، ترامپ دوباره به ریاست جمهوری برگزیده شود.
 نشست نخستین مذاکرات مستقیم دولت افغانستان و طالبان از روز شنبه در هتل شرایتون دوحه؛ پایتخت قطر برگزار شد. به گفته مقام‌های افغان حاضر در محل این نشست، مسائل اولیه مورد توافق بین‌الافغان مطرح شده است و روند اصلی مذاکرات صلح قرار است امروز دوشنبه در هتل دیگری آغاز شود. این اولین نشست رو در روی هیات افغانستان و طالبان است که به صورت گفت‌وگوی مستقیم تاکنون برگزار نشده بود. این نشست در حالی روزهای اخیر ادامه یافت که هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان به منظور شرکت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با سرپرستی «عبدالله عبدالله» عصر جمعه راهی قطر شد. از سویی دیگر«ملاعبدالغنی» برادر معاون سیاسی طالبان و رییس دفتر سیاسی این گروه که در نشست قطر حضور دارد بر تعامل خوب تاکید کردند. نمایندگان هر دو طرف که دیدارهایی با پمپئو، وزیر خارجه آمریکا داشتند بر ادامه مذاکرات تا نتیجه حاصله و ادامه مذاکرات صلح و خروج نیروهای خارجی از کشورشان تاکید کردند.
   مذاکرات نمایشی کاخ سفید
البته نباید فراموش کرد، کاخ سفید که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری قرار داد، و برای نشان دادن زوایای مثبتی از سیاست خارجه خود در تلاش است تا اقدام به برگزاری برخی گفت‌وگوهای نمایشی و یا مذاکراتی داشته باشد که بگوید نقش اول آن نشست‌ها را ایفا می‌کند، مانند اقدامی که چندی پیش در توافق سازش امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی و یا توافق رژیم صهیونیستی با صربستان و کوزوو دیدیم که ترامپ خودش را بانی اینگونه توافقات معرفی می‌کند تا مگر شانسی دوباره برای رفتن به کاخ سفید و کسب آرا به سوی خود داشته باشد. آنگونه که رسانه‌های افغانستان گزارش می‌دهند؛ به نظر می‌رسد این مذاکرات مسیر دشوار و نسبتاً طولانی خواهد داشت. دولت افغانستان همواره در آستانه مذاکرات بین‌الافغانی به آتش‌بس و نظام جمهوری همچنین قانون اساسی این کشور و طالبان نیز به برپایی نظام اسلامی تاکید می‌کردند.
گویا تاریخ افغانستان در حال تکرار شدن است و بار دیگر گروه‌های مختلف افغانستان پس از بیست سال دور یکدیگر نشستند و به مذاکرات صلح پرداختند. مذاکراتی که طرفین در آن از «زندگی صلح آمیز»، «کشور آزاد»، « کشور پیشرفته»، «کشوری دارای نظام اسلامی» و جامعه مدنی سخن گفتند. نباید فراموش کرد نزدیک به نیم قرن است که افغانستان درگیر جنگ‌ها و کشمکش‌های مختلف است. نشست‌های معروف ژنو که منتهی به توافق صلح با شوروی، مذاکرات صلح‌جویانه افغانستان در دهه‌های گذشته است.
   عکس یادگاری آمریکا و طالبان
نکته قابل تأمل در این توافق عکس یادگاری پمپئو، وزیرخارجه آمریکا با نماینده طالبان است، آن هم در سالگرد حادثه 11‌سپتامبر. حادثه‌ای که آمریکا در واکنش به آن و برای از قدرت برکنار کردن طالبان که تروریست‌های القاعده را پناه می‌داد، حمله کرد و هنوز نیروهایش در این کشور قرار دارند. حال آمریکا مجبور شده توافق‌نامه‌ای را با طالبان امضا کند که در سربرگ این توافق نوشته شده، امارات اسلامی طالبان! در سال‌2001 اگر تحلیلگری در شبکه‌ای و یا نشستی می‌خواست سخنرانی کند ابتدا باید تروریسم طالبانی را محکوم می‌کرد وگرنه به جانبداری از آنان محکوم می‌شد. حال دولت ترامپ که این روزها برای پیروزی در انتخابات‌2020 دست به هر اقدامی می‌زند، با نمایندگان این جریان عکس یادگاری می‌گیرد آن‌وقت دادگاه‌های آمریکایی حکم به مصادره اموال ایران برای حادثه 11‌سپتامبر را می‌دهند.
   ملازهی: حصول توافق در مذاکرات بین‌الافغانی دشوار است
پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسائل افغانستان با اشاره به مذاکرات صلح طالبان با دولت کابل، عنوان کرد: با توجه به اینکه خطوط قرمز دولت مرکزی و طالبان از همدیگر فاصله‌ای بسیار عمیق دارند، نمی‌توان امید چندانی به توافق میان دو طرف در کوتاه‌مدت داشت. به نظر می‌رسد «عبدالله عبدالله» بسیار خوش‌بینانه مساله را می‌نگرد، زیرا خط قرمز طالبان و «امارات اسلامی» است و خط قرمز دولت مرکزی نیز «قانون اساسی» و حفظ دموکراسی است بنابراین نمی‌توان این دو خط فکری و راهبرد متفاوت با یکدیگر را جمع کرد اما ممکن است طالبان در‌پی‌ایجاد «دولت موقت» با مشارکت خود باشد، در صورت چنین رویکردی به‌طور حتم نگاه مثبت عبدالله عبدالله اجرایی نخواهد شد. از دیگر سو خود طالبان هم دچار چند دستگی یا چند پاره‌ای هستند و بعید به نظر می‌رسد که توافقی حاصل شود.
   بهره‌گیری ترامپ از مذاکرات بین‌الافغانی
این کارشناس مسائل افغانستان ادامه داد: ضروری است به این نکته مهم توجه داشته باشیم که ابتکار عمل در دست دولت افغانستان و طالبان نیست بلکه این آمریکایی‌ها و پاکستانی‌ها هستند که تعیین‌کننده اصلی روند مذاکرات هستند. از دیدگاه ترامپ با توجه به نزدیک شدن انتخابات آمریکا آغاز مذاکرات بین‌الافغانی حتی اگر به نتیجه هم نرسد در عرصه سیاست خارجی دستاوردی بزرگ برای او خواهد بود. لذا تلاش دارد با اعمال فشار بر طرفین‌ را پشت میز مذاکره قرار دهد. واقعیت امر این است که طالبان بارها اعلام کرده بود با دولت کنونی افغانستان به‌ویژه عبدالله عبدالله مذاکره نخواهد کرد اما فشار آمریکا و پاکستان موجب شده که اکنون آن‌ها این مذاکره را بپذیرند. نباید فراموش کرد که ترامپ به‌دنبال برگ برنده خود برای رسیدن دوباره به کاخ سفید است. اما پس از انتخابات آمریکا دیگر مذاکرات افغانستان چندان اهمیتی با ترامپ یا بدون ترامپ ندارد.
   حمله به 18ولایت از سوی طالبان همزمان با مذاکرات صلح
هرچند این مذاکرات در دوحه قطر درحال انجام است اما گزارش‌های متعدد رسانه‌های افغانستان نشان می‌دهد که دیروز طالبان حمله به 18‌ولایت افغانستان را از سرگرفته است. ولایت‌های فاریاب، بلخ، جوزجان از جمله این ولایت‌ها بودند که نیروهای امنیتی افغان درحالت دفاع فعال حملات طالبان درآمدند. هرچند این مذاکرات همچنان در قطر در جریان است اما آلمان برای میزبانی دور بعدی مذاکرات دولت افغانستان و طالبان اعلام آمادگی کرده است.