خبر

قرار بود جمشید هاشم‌پور 
«مختار» باشد
بازپخش سریال «مختارنامه» از شبکه آی‌فیلم انگیزه‌ای است تا پای صحبت‌های محمود فلاح بنشینیم و 
کم و کیف ساخت این مجموعه نمایشی که بارها به شکل‌های مختلف از تلویزیون پخش شده است را مرور کنیم.
به گزارش ایسنا، فلاح در پاسخ به اینکه قصه ساخت سریال «مختارنامه» از کجا آغاز شد؟ یادآور می‌شود: در سال‌۱۳۸۱ سیمافیلم پیشنهاد ساخت سریال «توابین» را با فیلمنامه‌ای از محمدابراهیم سلطانی‌فر و کارگردانی مرحوم سیف‌الله داد ارائه کرد. به مسوولان وقت سیمافیلم پیشنهاد کردم که با توجه به تجربه موفق سریال امام علی؟ع؟، ساخت توابین را نیز به داوود میرباقری بسپارند.البته میرباقری از بابت سکانس‌های پایانی سریال امام علی؟ع؟ که باب میلش نبود، کدورتی به دل داشت و ابتدا نپذیرفت، اما بعد با اصرار من قبول کرد که توابین را بسازد، به شرطی که فیلمنامه را از ابتدا خودش بنویسد. به این ترتیب، نگارش فیلمنامه سریال توابین که به «مختارنامه» تغییر نام داد از خرداد سال‌۸۱ تحت نظارت حجت‌الاسلام رسول جعفریان آغاز شد. در ابتدا قرار بود جمشید هاشم‌پور بازیگر نقش مختار ثقفی باشد اما در جلسه نهایی گفت نگران است که مبادا با توجه به طولانی بودن زمان فیلمبرداری سریال، نتواند از پس کار بربیاید. با منتفی شدن حضور هاشم‌پور، به سراغ فریبرز عرب‌نیا رفتیم و با او به توافق رسیدیم.عرب‌نیا خصوصیات اخلاقی خاصی دارد. با این حال، میرباقری همیشه از انتخاب و نحوه بازی عرب‌نیا راضی بود. عرب‌نیا کمترین برداشت‌ها را هنگام فیلمبرداری داشت. هر چند عده‌ای اعتقاد داشتند که اگر صدایش دوبله می‌شد نتیجه کار بهتر می‌بود، اما کارش در مجموع رضایت بخش بود.
او درباره یکی از حواشی سریال مختارنامه در زمان پخش که مربوط به سکانس‌های حضرت ابوالفضل؟ع؟ در روز عاشورا بود و البته هیچ‌گاه هم از تلویزیون به نمایش درنیامد، چنین اظهار کرد: اضافه شدن صحنه‌های کربلا به درخواست آقای ضرغامی بود. فیلمبرداری مختارنامه به پایان رسیده بود که ایشان به‌عنوان رییس سازمان صدا‌و‌سیما از ما خواست که با توجه به منتفی شدن ساخت مجموعه «امام حسین؟ع؟» صحنه‌های مربوط به کربلا و روزهای تاسوعا و عاشورا را به مختارنامه اضافه کنیم. گروه برای گرفتن این تصاویر 
یک بار دیگر به شاهرود رفت و طی مدت چهار‌ماه، صحنه‌های روز عاشورا که همان سکانس معروف حضرت ابوالفضل؟ع؟ نیز در آن است، فیلمبرداری شد. یک روز هم خود آقای ضرغامی با تعدادی از نمایندگان وقت مجلس سر صحنه تصویربرداری آمدند و سکانس‌های فیلمبرداری شده کربلا و روز عاشورا را دیدند و علاوه بر تایید کار، از دیدن صحنه‌ها متأثر شدند، اما این سکانس‌های تاثیرگذار هیچ‌گاه فرصت نمایش در تلویزیون را به دست نیاوردند.

روایت قربانیان خاموش کودتای ۲۸‌مرداد در شهریور منتشر شد
«رجّ رجاء» داستانی جذاب از دهه پنجاه با محوریت کودتای ۲۸‌مرداد توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.
این کتاب داستان جوانی است که درست صبح کودتای بیست‌و‌هشت مرداد پا به جهان می‌گذارد. دوران خوش کودکی‌اش هنوز به نوجوانی نرسیده که خیانت پدر مرحومش خیلی زود دست به گریبان او می‌شود. خداداد و مادرش جورکش این ننگ می‌شوند و آواره خانه‌های استیجاری جنوب شهر...هنوز دهه دوم زندگی خداداد به آخر نرسیده است که نشان الوات جنوب شهری تهران عقبه اسمش مهر می‌شود.«رجّ رجاء» نمونه زندگی آدم‌هایی است که پیشتر از انقلاب طعمه دست نشانده‌های حکومتی می‌شوند. اما خیلی زود در ورق خوردن روزهای تلخ تاریخ پهلوی، زیر چکمه‌های مخملی دنیاپرستان له می‌شوند. فضای داستان مربوط به دهه پنجاه است. ترسیم فضای زندگی الوات جنوب شهری تهران، ادبیات دهه‌ای است که چندان آشنای دهه سومی‌ها و بعدی‌هایش نیست؛ اما روانی بیان اصطلاحات و تعابیر، کمی که پیش می‌رود از مشقت‌اش می‌کاهد. «رج رجا» داستان قربانیان خاموش کودتای ۲۸‌مرداد دهه پنجاه است که به قلم لیلا قربانی در قطع رقعی و ۲۲۶‌صفحه به رشته تحریر درآمده و توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شده است.علاقه‌مندان جهت تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت رسمی انتشارات شهیدکاظمی (nashreshahidkazemi.ir) و یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه‌۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ اقدام کنند.