ماموریت سعادتمند به نامجومطلق

فرهاد را به برگشتن راضی کن

چه اهمیتی دارد که اعضای هیات‌مدیره باشگاه استقلال در شبکه‌‌‌های اجتماعی‌ خود اختلاف جدی با احمد سعادتمند را رد کنند و او را قبل از «مدیرعامل استقلال بودن» برادر خود بخوانند. آنها برای تحت فشار گذاشتن فرهاد مجیدی به سعادتمند ماموریت دادند تا در آستانه فینال جام حذفی برای مذاکره با آندره استراماچونی به ایتالیا سفر کند و بعد از شکست نه چندان غیرمنتظره تیم فرهاد در جام حذفی بر مواضع قبلی‌شان پافشاری ‌کردند تا «توپ» همچنان در زمین آقای مدیرعامل باقی بماند.


اتفاقی که در استقلال رخ داده است، حالا هر روز پیچ
و تاب بیشتری می‌خورد؛ گرهی که به نظر می‌رسد حتی وزارت ورزش هم برای باز ‌کردن آن خود را کنار کشیده است. 
هر چند با پیچیده‌‌ترشدن ماجرای بازگشت استراماچونی به استقلال شاید وزیر ورزش در دقیقه 90 دستور تازه‌‌ای برای هیات مدیره باشگاه استقلال صادر کند اما دست‌کم برای یکی، دو هفته، این اعضای هیات‌مدیره باشگاه استقلال هستند که با موضوع استراماچونی و بازگشت وی به استقلال بازی‌های رسانه‌ای خود را دنبال می‌کنند؛ 
به خصوص اینکه حالا مساله استراماچونی به بهانه‌ای تبدیل شده تا هر یک از اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال در این زمینه اظهارنظر تازه‌ای را مطرح کنند و خود را به تیترهای اصلی رسانه‌های ورزشی برسانند. این در حالی است که طبق قانونی که فدراسیون فوتبال آن را مصوب و اعلام کرد، باشگاه‌های فوتبال ایران تا اطلاع ثانوی حق جذب مربی یا بازیکن خارجی را ندارند. جالب اینکه بعد از مطرح شدن شایعه بازگشت استراماچونی به استقلال، مسوولان فدراسیون فوتبال تاکید ‌کردند حتی در صورت توافق مدیران باشگاه استقلال با استراماچونی، قرارداد این مربی ایتالیایی به‌هیچ‌وجه ثبت نخواهد شد. چند روز قبل جمشید نورشرق، رییس کمیته 
تعیین وضعیت فدراسیون اعلام کرد حضور استراماچونی امکان‌پذیر نیست، صادق درودگر، رییس کمیته اقتصادی فدراسیون نیز حضور استراماچونی را فراقانونی دانست و اعلام کرد که قرارداد این مربی در صورت بازگشت ثبت نخواهد شد. اکنون مشکل قانون داخل ایران است که نمی‌گذارد مربیان و بازیکنان خارجی به این کشور بیایند و این قانون باعث درگیری بین استقلال و فدراسیون فوتبال ایران و وزارت ورزش شده است؛ اما استقلال به نوبه خود معتقد است این قانون در مورد استراماچونی صدق نمی‌کند زیرا او قبلا در ایران کار کرده است.
 
توافق مالی
چرا بازگشت استراماچونی به استقلال درست مثل زمانی که این تیم را ترک کرد، پیچیده شده است؟ حتی اگر قانون منع به‌کارگیری مربیان خارجی که این روزها مورد تاکید فدراسیون فوتبال قرار گرفته است را نادیده بگیریم، مسائل مالی و عدم‌توافق نهایی در زمینه پرداخت مطالبات این مربی یکی از اصلی‌‌ترین چالش‌هاست. خبرگزاری تسنیم دیروز در گزارشی نوشت: «در قرارداد جدید نیز، استراماچونی خواهان مبلغ یک میلیون و 800 هزار یورو به غیر از آپشن‌های خود شده است که در واقع فصلی 900 هزار یورو خواهد شد. این در حالی است که طبق مستندات، استراماچونی مبلغ یک میلیون و 125 هزار یورو از قرارداد دوساله قبلی خود با استقلال را خواسته است. همچنین اختلاف حساب 145 هزار یورویی بین او و مسوولان استقلال دیده شده است که با احتساب رقم قبلی مجموع آن یک میلیون و 270 هزار خواهد شد، آن هم به شرطی که استراماچونی در فصل پیش رو هدایت تیمی را برعهده نگیرد و چه‌بسا اگر این مربی با پیشنهاد مدیران استقلال روبه‌رو نمی‌شد، مبلغ پایین‌تری به او اختصاص پیدا می‌کرد، مانند ماجرای وینفرد شفر، سرمربی آلمانی پیشین استقلال. این مربی نیز خواستار یک میلیون و 700 هزار دلار از قراردادش با استقلال شد، اما چون در سال سوم به تیم بن یاس امارات رفت، فیفا مبلغ سال سوم او را رد کرد.»
حالا سوال اینجاست؛ مدیران باشگاه استقلال که این روزها با اطمینان از بازگشت مربی ایتالیایی خبر می‌دهند، چگونه و با چه روشی می‌خواهند سالی
900 هزار یورو به این مربی بپردازند و البته غرامت قبلی را نیز تسویه کنند. گفته می‌شود استدلال مدیران باشگاه استقلال این است که قصد دارند این مربی را برگردانند که به نوعی از پرداخت غرامت قبلی فرار کنند اما با توجه به پرونده‌های متعددی که در زمینه عقد قرارداد با مربیان خارجی وجود دارد، تا چه حد می‌توان چنین ادعایی را باور کرد؟ آیا استراماچونی که نشان داده در خصوص مسائل مالی ابدا مربی صبوری نیست و نمی‌تواند با سختی‌های دریافت مطالباتش از فوتبال ایران کنار بیاید، از شروط خود عقب‌نشینی می‌کند؟
این در حالی است که طبق اظهارات مدیران سابق باشگاه استقلال، این مربی ایتالیایی در صورتی به استقلال بازمی‌گردد که قراردادش یک‌ساله باشد. با توجه به این شروط باورنکردنی، چرا هیات‌مدیره باشگاه استقلال در جلسه هفته گذشته خود با احمد سعادتمند تاکید کرد که فقط و فقط باید استراماچونی را به استقلال برگرداند. آیا میان برادران شبکه‌های اجتماعی کودتایی در راه است؟
 
بعید نیست!
گفته می‌شود احمد سعادتمند در میانه فشار هیات‌مدیره باشگاه برای بازگرداندن استراماچونی و سکوت و کناره‌گیری وزارت ورزش تهدید به استعفا کرده است اما این حرکت رو به جلو نیز باعث نشده تا آقای مدیرعامل از فشار انتقادات خارج شود؛ هر چند عده‌ای معتقدند سفر سعادتمند به ایتالیا و مذاکره با استراماچونی در آستانه فینال جام حذفی بدون هماهنگی با وزارت ورزش انجام شده بود و حالا مقامات بالادستی هیات مدیره استقلال با وجود اطلاع از قانون فدراسیون فوتبال مبنی بر منع جذب خارجی‌ها تاکید دارند که آقای مدیرعامل باید استراماچونی را برگرداند.
به نظر می‌رسد موضوع باشگاه استقلال و استراماچونی آنقدر پیچیده شده که سعادتمند نتواند از عهده حل آن برآید. گفته می‌شود او از مجید نامجومطلق خواسته تا با فرهاد مجیدی برای بازگشت به نیمکت استقلال صحبت کند. این در حالی است که فرهاد مجیدی تاکید کرده بود به‌هیچ‌وجه حاضر نیست با این کادر مدیریتی در باشگاه استقلال کار کند و فقط در صورتی برمی‌گردد که تغییراتی در مدیریت باشگاه رخ دهد. حالا توپ به زمین سعادتمند افتاده و بعید است که او با وجود مخالف‌خوانی‌ها و چالش‌های سخت مالی بتواند استراماچونی را به تهران بیاورد اما در عین حال بعید نیست به زودی او در مصاحبه‌ای که احساسات هواداران استقلال را نشانه گرفته، تاکید کند که به او اجازه ندادند تا مربی محبوب ایتالیایی را روی نیمکت استقلال بنشاند. در این صورت با استعفا یا برکناری او، راه برای بازگشت فرهاد مجیدی و البته حضور مدیرعامل جدید در باشگاه استقلال گشوده خواهد شد. صحبت‌های مدیر برنامه استراماچونی مبنی بر مهیا نشدن شرایط بازگشت این مربی ایتالیایی شانس این گمانه را بیشتر می کنند.