کره در دولت تدبیر و امید سهمیه‌بندی شد،گزارش میدانی «صبح‌نو» درباره واکنش فروشندگان و خریداران نسبت به نایاب‌شدن کره

مردم یادتان هست؟

گزارش زهرا اردشیری / دیگر مردم به بالارفتن یک‌شبه قیمت مایحتاج‌شان عادت کرده‌اند؛ از قیمت نان گرفته تا گوشت و مرغ، البته چند وقت یک‌بار قبل از گرانی یک محصول، نایاب‌شدن آن مطرح می‌‌شود؛ مثل اتفاقی که این روزها برای یکی از محصولات لبنی افتاده است. حدود چند روزی است که کره به محصولی كمیاب در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها تبدیل شده است. فروشنده‌ها این موضوع را یک بازی برای گران‌‌کردن این محصول توسط تولیدکننده‌ها می‌‌دانند.


درست است که بعضی محصولات بود و نبودشان در زندگی ما تاثیر چندانی ندارد و می‌‌توان استفاده نکرد اما اینکه هر چند وقت یک‌بار محصولی نایاب شود تا با این روش قیمت آن را چند برابر کنند، کاری است که باعث خشم و نارضایتی مردم شده است. با نایاب شدن کره هم اینطور برداشت می‌‌شد که قرار است با رشد قیمت این محصول مواجه شویم و همینطور هم شد. به گفته فروشندگان سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها، قیمت کره صدگرمی از ۴۵۰۰ تومان به هشت‌هزار تومان و کره ۵۰ گرمی از ۲۳۰۰ تومن به ۴۱۰۰ تومان افزایش یافته است. حالا اینکه مجوزی برای این افزایش قیمت وجود دارد یا خیر، کسی اطلاعی ندارد. به هر حال این محصول گران شده است و بعید نیست از سبد غذایی بسیاری از خانواده‌ها حذف شود.
 
در انبارهایشان دپو کرده‌اند
برای اینکه بدانیم این روزها کره چطور به فروشگاه‌ها داده می‌‌شود، سراغ یکی از فروشگاه‌های معروف می‌‌رویم. مدیر این فروشگاه به «صبح‌نو» می‌گوید: «نزدیک به 10 روز است که همراه با محصولات لبنی کره برای ما ارسال نشده است. دلیلش را هم که می‌‌پرسیم، می‌گویند موجودی نداریم، در صورتی که ما می‌دانیم دارند و در انبارهایشان دپو کرده‌اند تا قیمت‌ها افزایش پیدا کند.» او ادامه می‌دهد: «اینطور نیست که برای مردم فرقی نداشته باشد که کره موجود است یا نه، اتفاقا خیلی زیاد سراغ این محصول را می‌‌گیرند. همه هم می‌‌دانند قرار است گران شود. این موضوع یک استرس روانی به مردم می‌‌دهد که محصولات لبنی رفته‌رفته افزایش قیمت خواهد داشت.» مدیر این فروشگاه درباره سهمیه‌بندی کره در فروشگاه‌ها می‌گوید: «اصلا به ما کره‌‌ای نداده‌اند که بخواهیم آن را سهمیه‌بندی کنیم. این‌ها شایعه است؛ البته اگر اینطور ادامه داشته باشد و به ما موجودی بدهند، قطعا به هر نفر بیش از یک کره نمی‌فروشیم.»
 
می‌گویند داریم اما نمی‌دهیم
سوپرمارکت‌ها هم در این اوضاع وضعیت بهتری از فروشگاه‌ها ندارند. فروشنده یکی از سوپرمارکت‌های مرکزی شهر به «صبح‌نو» می‌گوید: «هیچ‌کدام از شرکت‌‌‌های لبنی در این دو هفته برای ما کره نیاورده‌اند. بازاریاب یکی از شرکت‌های معروف اما چند روز پیش پیشنهاد داد در صورت خرید تمام محصولات‌شان اعم از پنیر پیتزا، بستنی و اینطور چیزها به ما کره می‌‌دهند؛ البته ما قبول نکردیم چون آن محصولات‌شان مشتری ندارد.» او ادامه می‌‌دهد: «روزهای آخر موجودی کره در بازار این محصول افزایش قیمت داشت و برای ما به‌صرفه نبود. از همان موقع هم حدس می‌زدیم که می‌خواهند قیمت آن را چند برابر کنند.» این فروشنده می‌گوید: «جالب است که بازاریاب‌‌‌های این شرکت‌ها خودشان می‌‌گویند کره موجود است اما نمی‌خواهند آن را عرضه کنند. ما هم از این موضوع تعجب کرده‌ایم.» به یکی دیگر از سوپرمارکت‌‌‌های شرق تهران می‌‌رویم؛ فروشنده می‌‌گوید: «مردم از وقتی متوجه شده‌اند که کره کمیاب شده است خیلی سراغش را می‌‌گیرند؛ با این کارها فشار روانی روی مردم را زیاد می‌‌کنند.» او ادامه می‌‌دهد: «با بالا رفتن قیمت کره خیلی‌ها آن را از سبد خانواده حذف می‌‌کنند. من مشتری‌‌هایی دارم که می‌‌دانم نمی‌توانند دیگر این محصول را تهیه کنند. به علاوه به نظرم این موضوع یک ترفند برای بالا بردن باقی محصولات لبنی است.
 
مردم دیگر نمی‌خرند
به سراغ یک خانم که در فروشگاه در قسمت محصولات لبنی است، می‌‌رویم و در مورد نایاب شدن کره از او می‌‌پرسیم؛ می‌گوید: «با این کارها فقط می‌‌خواهند مردم را اذیت کنند. چطور محصولات لبنی ما به خارج از کشور صادر می‌‌شود اما کره یکدفعه نایاب می‌‌شود. جز گران ‌‌کردن کالا چه توجیهی دارند؟ در هر صورت وقتی گوشت گران شد، مردم کمتر مصرف ‌‌کردند؛ وقتی میوه و کالاهای دیگر گران شد، مردم نخریدند و آن را از سبد غذایی‌شان حذف ‌‌کردند. کره هم همینطور! مردم یا دیگر مصرف نمی‌کنند یا کم مصرف می‌‌کنند.» او که کمی ناراحت به نظر می‌‌رسد، ادامه می‌‌دهد: «تا چند روز دیگر باید منتظر گران شدن برنج هم باشیم؛ به‌‌تازگی هم شنیده‌ام تخم‌مرغ گران شده است. این‌ها که محصولات ضروری زندگی است، اینطور بی‌رویه افزایش قیمت می‌یابد، حالا کره که قابل حذف ‌‌کردن است.»
 
کره به سلامتی آسیب می‌‌زند!
چند روز پیش کیانوش جهانپور، رییس مركز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و درمان نیز در صفحه توییتر خود نوشت كه کره برای سلامتی زیانبار است و بهتر است به جای آن از روغن‌های مفید استفاده کنیم؛ البته این توییت با واکنش کاربران مواجه شد و مردم حسابی نسبت به آن اعتراض ‌‌کردند. در این مدت توییتر فارسی نسبت به مساله نایاب شدن کره واکنش‌‌‌های زیادی نشان داده که بیشتر آنها در قالب طنز مطرح شده است.
 
دلیل گرانی کره؛ تغییر ارز واردات این محصول از ۴۲۰۰ به نیمایی
درباره علت نایاب شدن کره مسوولان زیادی اظهارنظر کرده‌اند. هرکس هم این موضوع را به شکل و رویه خود توجیه می‌‌کند؛ اما روز گذشته مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدکننده فرآورده لبنی گفت: با تغییر ارز واردات کره از رسمی به نیمایی، واردکنندگان از واردات این محصول استقبال نمی‌کنند و یکی از علل کمبود کره در بازار همین موضوع است. علی احسان‌ظفری افزود: واردات کره ممنوع نشده بلکه ارز تخصیصی به آن از رسمی به نیمایی تغییر کرده است و به همین دلیل قیمت کره‌ای كه از این پس داریم، با افزایش چند برابری مواجه است. وی اضافه کرد: از ابتدای سال ۹۸ تا اوایل امسال، ۵۵ هزار تن کره با ارز تخصیصی ۴۲۰۰ تومانی یا رسمی وارد کشور شد که این میزان کره تا پایان شهریور پاسخگوی نیاز مصرفی کشور است.
معاون اول دولت تدبیر و امید که روزگاری برای گرفتن رای از مردم از سهمیه بندی شدن کره در دولت دهم  سخن می‌گفت اکنون به صورت تراژیکی از سوی کاربران فضای مجازی طعنه می‌خورد که مردم یادتان هست؟